За інформацією: Суспільне Чернігів.
Людина у якої тремор в руках. Getty Images
Стадії хвороби Паркінсона
Основна теорія розвитку хвороби Паркінсона – генетична. Сергій Сергєєв сказав, що для визначення стадій хвороби Паркінсона використовують метод Хен-Яру. За його шкалою виділяють п'ять стадій.
"Хвороба Паркінсона розпочинається зі скутості або тремора половини тіла. Тобто скувало руку і ногу – це буде Хен-Яр 1. На першій стадії дуже часто бувають помилки в діагностиці хвороби. Якщо вже ця скованість і тремор з двох боків, тобто вже сковані обидві руки, обидві ноги, то можемо говорити, що це хвороба Паркінсона другої стадії. Третя стадія – це, коли з'являється постуральна нестійкість, тобто неможливість втримати рівновагу при зміні положення тіла. Четверта стадія – коли вже пацієнт пересувається з підтримкою, часто на каталці. І п'ята стадія – це коли хворий перебуває у ліжку, іммобілізований".
Одна стадія переходить у другу за п’ять років. Тобто, як пояснив лікар-невропатолог, з першої до п’ятої є 25 років.
"Але я знаю багато людей, у яких хвороба Паркінсона проходить більш ніж 25 років. Люди звертаються до лікаря і вони спокійно живуть десятиріччями на другій стадії, на третій стадії хвороби Паркінсона".
Як хвороба впливає на якість життя
У пацієнта з хворобою Паркінсона можливі психотичні розлади. Вони коригуються прийомом ліків.
"Є інсомніяКлінічний синдром, відмінною особливістю якого є розлади нічного сну., дисомніяРозлади сну, яким притаманні ненормальна тривалість, якість або час сну., тобто порушення сну. Є закрепи, біль у суглобах, біль у попереку. Тобто такі немоторні симптоми, їх дуже багато", – розповів Сергій Сергєєв.
Протипаркінсонічні ліки, щоб прибрати симптоми, можна безплатно отримати за електронним рецептом.
"Є Національна служба здоров'я України, вона за цим слідкує. Також люди можуть отримати ті ліки, які виписав невропатолог. Часто буває, що їх недостатньо, і тоді фінансові труднощі покладаються на дітей хворих".
Також при хворобі Паркінсона можлива реабілітація.
"Вже є у нас Хен-Яр 2, скутість рухів, їх сповільненість, є у нас шаркаюча хода, постуральні нестійкості й ми вчимо їх пересуватися. Є спеціальні методи реабілітації, коли ми вчимо наших пацієнтів жити з цією хворобою, бути повноцінними членами суспільства".
Що допоможе у профілактиці захворювання
"Кава. Ці дані відомі лікарям. Це доведено. Наприклад, всі люди, які п’ють каву, на 40% у них зменшується ризик хвороби Паркінсона. Перебування на свіжому повітрі, фізичні вправи. Все це допомагає уникнути хвороби Паркінсона", – сказав Сергій Сергєєв.
Читати ще
Читати ще
На Чернігівщині зростає захворюваність на гострі кишкові інфекції