У той час, коли в Житомирі незрозумілі величезні кошти виділяються на проєктну документацію, переробку непрофесійно покладеної тактильної плитки, міські цікавинки, які мали б приваблювати містян та гостей нашого міста, остаточно руйнуються та стають потенційно небезпечними.
Вже багато років говориться про провалля на вулиці Великій Бердичівській навпроти автодорожнього коледжу. Неодноразово як наше видання, так й багато інших ЗМІ Житомира висвітлювали та анонсували відкриття експозиції цього підземелля.
Але постійно з різних причин відкриття відкладається. Зараз вже таємничо зник один із стовпчиків огорожі навколо провалля. Саме скло дуже пошарпане і вкрите зсередини краплями води. На підлогу було покладено сучасну керамічну плитку. В такому вигляді нібито привабливий туристичний об’єкт став просто незрозумілим непорозумінням. До того ж, в самому проваллі, як в парнику, розрісся справжній ліс з бур’яну.
0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Кілька років тому ми зверталися за коментарем до директора та засновника народного музею історії ремесел «Ремісничий двір» Федора Євтушенка, адже саме його експонати мають там знаходитися:
«Дійсно, потіє скло внаслідок того, що немає вентиляції. В нас не було досвіду роботи з такими об’єктами, тому так вийшло. Але зараз буде дороблена вентиляція, може, потрібне буде зробити навіть примусову вентиляцію цього об’єкту. Власне сама експозиція готова майже стовідсотково. Є нюанси, кожного разу ми щось додаємо, змінюємо, але це не суттєво. Основний матеріал готовий. Тому ми зараз чекаємо на те, коли буде дороблена вентиляція. Може, деякі деталі потрібно доробити та ми, можливо, незабаром відкриємо експозицію. Але коли це станеться — невідомо. Тому що поки скло запотіле, не має сенсу щось там робити. Основну контролюючу функцію тут виконує головний архітектор міста, а будівельну — Управління капітального будівництва. Так що коли будуть усунені деякі технічні моменти, все буде працювати. Також ми розуміємо, що це привабливий об’єкт, ми хотіли би це зробити скоріше».
З того часу, як ми отримали даний коментар, вже встиг змінитися головний архітектор міста. Тільки у 2018 році на благоустрій території депутати Житомирської міськради проголосували за виділення 187 тис. грн. Зараз вже середина 2023 року, але нічого не було зроблено.
Нагадуємо, що ідея інсталяції з’явилася спільно у тодішнього головного архітектора міста Житомира Юрія Безбородова і відомого краєзнавця Георгія Мокрицького, який дуже багато розповів про цю добу історії нашого міста та музеєм «Ремісничий двір».
Друге провалля знаходиться на Замковій горі, але доля його така ж сама.
Кілька років тому, в липні 2019 року наше видання повідомляло про те, що під час засідання виконавчого комітету 26 червня 2019 року було повідомлено про продовження робіт державним підприємством «Науково-дослідний центр «Охоронна археологічна служба України» Інституту археології НАН України з метою археологічних досліджень на території Замкової гори.
Тоді в нашому повідомленні йшлося про наступне:
«З 2016 року на Замковій горі ведуться розкопки. Деякі з них показали свою перспективність. Це розкопки ближче до Будинку правосуддя, саме їх ми закрили великим щитом, тому що археологи вважають їх дуже перспективними. Додаткова георадарна розвідка була проведена у червні цього року, її замовила обласна державна адміністрація. Вона показала, що від цього розкопу на відстані 10 метрів розташоване велике скупчення галерей, підземних ходів, приміщень. Кілька днів тому ми вже робили шурфування невеличким трактором і знайшли склепіння підземелля, продовжили копати далі і докопали до того, що знайшли такі брили, фундаментні камені забудови», – розповів голова робочої групи з проведення археологічних розкопок на Замковій горі Сергій Намєснік.
Частину розкопок з часом з багатьох причин, таких як відсутність фінансування, закінчення літнього сезону, початок епідемії коронавірусу, довелося припинити та перенести на майбутнє. Це «майбутнє» так й не настало і за цей час накриття над одним з розкопаних проваль просто згнило. Зараз в даному проваллі можна побачити залишки цегляної стіни, купи сміття та гнилі дошки.
Руслан Мороз
Читайте також:
Житомирське провалля повністю замерзло. Фото дня.
Знову за рибу гроші: провалля у центрі Житомира пропонують переробити за 260 тисяч гривень.