За інформацією: Суспільне Чернівці.
Олександр Приймак. Суспільне Чернівці/Марія Антоняк
Як заживлюють станції під час відключень
Майже 20% цих станцій під час відключень електрики можуть живитися від стаціонарних генераторів – їхньої потужності вистачає до десяти діб роботи без дозаправлення. Через високу вартість це обладнання встановили не на всіх станціях, а тільки на ключових, тобто станціях, які забезпечують зв'язок, зокрема й за межами області.
"Якщо буде повний блекаут – не на дві-п'ять годин, а на три-шість днів – то ці базові станції працюватимуть", – каже Приймак.
На решті станцій – є понад 750 акумуляторних батарей. Впродовж останніх двох років ці батареї замінюють сучасними літієвими, які довше тримають заряд – від чотирьох до шести годин.
За словами Приймака, усі станції моніторять дистанційно: можуть бачити погодинне та подобове споживання енергії й так прогнозувати, скількох акумуляторів потребує кожен об'єкт. Крім цього, можуть оперативно дізнатися, якщо на станції виникла аварійна ситуація й погіршився зв'язок.
Один з генераторів мобільного оператора «Київстар» у Чернівецькій області. Суспільне Чернівці/Марія Антоняк
Чому немає інтернету без світла
Під час відключень електрики станції продовжують працювати завдяки резервному живленню, каже Приймак. Мобільний зв'язок та інтернет можуть погіршитися через перевантаження, бо базові станції не можуть охопити всіх, а розраховані на певну кількість абонентів.
Крім того, інтернет повільніший, якщо абоненти інших операторів користуються національним роумінгом.
"Абоненти іншого оператора можуть "сідати" на базові станції одне одного, залежно від того, якого оператора станція працює довше. Наприклад, якщо в селі є три мобільні оператори, а наша станція працює найдовше, то всі абоненти за національним роумінгом "мігрують" на нашу станцію", – каже Приймак.
Усім мобільним операторам України до лютого 2025 року доручили обладнати станції зв'язку так, щоб гарантувати користувачам 10 годин роботи мережі без світла.
Суспільне зверталось до операторів Vodafone та lifecell щодо можливостей їхніх станцій працювати в Чернівецькій області під час відключень. Упродовж місяця інформацію від них не отримали — контактували електронною поштою та телефоном.
Що цьому передувало
2 липня президент України Володимир Зеленський доручив віцепремʼєр-міністру — міністру цифрової трансформації Михайлу Федорову на найближчому засіданні Ставки подати аналіз щодо операторів звʼязку. А саме — що роблять, щоб гарантувати зв'язок в умовах відключень електрики та хто з операторів звʼязку не дотримується відповідних рішень.
Зеленський в липні також обіцяв, що скоро уряд введе нові програми, які допоможуть громадянам на період енергодефіциту мати більш стабільний мобільний зв'язок.
Як розповів у коментарі Суспільному голова підкомітету з кібербезпеки Комітету Верховної ради з питань нацбезпеки і оборони Олександр Федієнко, щоб у користувачів був хоча б голосовий мобільний зв'язок в умовах відключень електрики, потрібно, щоб мобільні оператори мали достатньо техперсоналу та безперебійне живлення станцій зв'язку.
Рішенням ставки головнокомандувача було доручено обладнати станції мобільного зв'язку акумуляторами чи генераторами, щоб вони тримали мережу 10 годин під час віялових відключень електрики.
У коментарі Суспільному 13 вересня керівник напряму розвитку мобільного інтернету Міністерства цифрової трансформації Станіслав Прибитько розповів, що жоден мобільний оператор не встигне до лютого 2025 року виконати це доручення.
"Ми знаємо, що оператори в активному процесі виконання вимог щодо сталості мереж. По-перше, вони вже запустили частину тендерів для того, щоб закуповувати акумуляторні батареї та генератори, і аналізують інших постачальників, в яких можна було б придбати батареї. Бо в одного конкретного, наприклад, виробника немає стільки акумуляторів, скільки треба всім трьом українським мобільним операторам", — розповідає Прибитько.
Якщо оператори не встигнуть виконати доручення, то регулятор сфери електронних комунікацій (НКЕК) буде аналізувати, як компанія підготувалася, а також виписувати доручення щодо коригування кількості акумуляторів чи генераторів у мережах. Після декількох таких приписів на оператора можуть накласти штраф – розмір залежатиме від доходів компанії, каже Прибитько.
Читати ще
Читати ще
Чернівціобленерго почали застосовувати нові графіки відключень електрики: що змінилось
Читати ще
Чи готові мобільні оператори до відключень світла, як допомагає держава і чи будуть штрафи — Мінцифри
Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]