Як отримати психологічну допомогу у сімейного лікаря на Буковині: роз’яснення

За інформацією: Суспільне Чернівці.

Фото: Суспільне Чернівці

У половині поліклінік та амбулаторій Чернівецької області сімейні лікарі можуть надавати психологічні консультації дорослим та дітям. Медики пройшли навчання й можуть діагностувати у пацієнтів психологічні захворювання, за потреби – скеровувати їх на прийом до психологів, психіатрів чи психотерапевтів. Також сімейні лікарі за призначенням психіатра можуть виписувати антидепресанти.

Впродовж усього лікування сімейні супроводжують пацієнта, щоб запобігати ускладненням та контролювати лікування. Суспільне Чернівці розповідає, навіщо лікарів навчили надавати психологічну допомогу та що зміниться для пацієнтів.

Чому сімейні лікарі почали надавати психологічну допомогу?

До листопада 2022 року психологічну допомогу надавали лікарі-психіатри та медичні психологи. Водночас через Covid-19 та повномасштабне вторгнення кількість пацієнтів, які мають психосоматичні порушення, збільшилася, каже сімейний лікар Юрій Сотничук. З його досвіду, за 2022 рік також збільшилася кількість виписувань антидепресантів на 30-35%.

Торік Національна служба здоров'я запровадила пакет з надання психічної допомоги на первинному рівні. Відтак лікарі поліклінік та амбулаторій, які пройшли навчання від міжнародних організацій та уклали договір з НСЗУ, можуть надавати своїм пацієнтам послугу психологічного супроводу.

З якими симптомами можна звертатися до сімейного лікаря?

Першочергово лікар має виключити діагнози пацієнта згідно з симптомами, на які він скаржиться. Опісля має аналізувати емоційний та психологічний стан пацієнта.

За словами експерта з питань медичної психології обласного департаменту охорони здоров'я Олександра Поліщука, симптомами депресії можуть бути:

  • стійкий пригнічений настрій впродовж щонайменше двох тижнів,
  • нездатність отримувати задоволення від речей, які раніше його приносили,
  • безсоння,
  • втрата працездатності.

"Дуже часто пацієнти не усвідомлюють, що у них може бути депресія. Вони приходять з соматичними скаргами – головним болем чи болем у серці, коливанням артеріального тиску. Завдання сімейного лікаря – визначити, чи є тут психологічний чинник: клінічна депресія чи депресивний стан. Є стани, які потребують лікування у стаціонарі", – розповідає Поліщук.

Новости Украины