Ремонт у Пришибському ліцеї. Вересень 2023 року. Фото: Роман Кривко/Українське Радіо Харкова
У Пришибському старостаті Донецької громади три четверті житла пошкоджені російськими обстрілами. Пришиб не був в окупації, російські війська його об'їхали, коли йшли на Вербівку, й до вересневого контрнаступу ЗСУ на Харківщині вели по ньому та сусідніх селах обстріли.
Що вдалося відновити за рік після деокупації — матеріал Українського Радіо Харкова.
"З 702 домоволодінь пошкоджені понад 500"
З перших днів повномасштабної війни російські війська обстрілювали Пришиб та Донецьку громаду. За кілометр від села проходила лінія фронту.
"2 березня до нас заїхали росіяни, об'їхали з прапорами усю нашу територію. До мене на роботу вони не зайшли, виїхали через дамбу в кінці села до Вербівки — там вони й залишилися", — згадує староста Пришибського округу Ольга Устиченко.
З 702 домоволодінь пошкоджень різного ступеня зазнали 505, каже староста.
"У нас приблизно 47 будинків зруйновані зовсім, є повністю розбиті вулиці. У Покровському, за 10 кілометрів, лише багатоповерхові будинки — три квартири після прямого влучання. Там також був сильний обстріл, повністю пошкоджена птахофабрика — вцілів один сарай", — розповідає Ольга Устиченко.
"єВідновлення" у Пришибському старостаті
Ольга Устиченко додає, жителі спрямували 216 заявок на програму "єВідновлення". З них 82 людини отримали компенсації до 200 тисяч гривень на відновлення житла.
"У приватному секторі близько 40 будинків зруйновано. Дехто з мешканців живе у родичів, а один житель облаштував літню кухню у сарайчику і там якось живе, йому дали буржуйку. Внаслідок прямого влучання від його будинку нічого не лишилося", — каже Устиченко.
Окрім будинків, планують відновлювати дах та вікна в адмінбудівлі в Пришибі, куди також було пряме влучання.
Місцевий ліцей почали ремонтувати
В онлайн-форматі розпочали навчальний рік у ліцеї в Пришибі на Ізюмщині. До вересня 2022 року село залишалося на лінії розмежування. Тут розбиті більш як половина будинків та будівля ліцею. Ліцей почали капітально ремонтувати у червні 2023 року, розказала секретарка Юлія Мартин.
"Будівля ліцею була сильно пошкоджена: система опалення постраждала, пробитий дах,. Був затверджений капітальний ремонт для усунення аварійного стану. На сьогодні вже перекрили дах, усі пробоїни, зокрема, у стінах. Поки замінюють труби системи опалення та підлогу. Ще до початку ремонту, взимку, замінили всі вибиті вікна. Це все за кошти громади", — говорить Юлія Мартин.
Ремонт у Пришибському ліцеї. Вересень 2023 року. Фото: Роман Кривко/Українське Радіо Харкова
За словами секретарки ліцею, до повномасштабного вторгнення в ліцеї навчалися близько 200 дітей. Зараз разом з тими, хто лишається за кордоном, навчається 171 учень.
"Підручниками забезпечені, до 1 вересня отримали нові підручники за новою програмою НУШ (нова українська школа — ред.), вони для 5-6 класів. Оскільки онлайн навчаємося, всі забезпечені. Зараз у нас 22 вчителі, їх не вистачає, зокрема вчителів з англійської мови. Також не вистачає чоловіків, у зв'язку з мобілізацією, робочих рук", — каже Мартин.
Окрім ремонту, у підвалі ліцею планують облаштувати укриття.
До сіл Пришибського округу повертаються люди
За словами Ольги Устиченко, в старостинському окрузі до початку вторгнення було 3500 жителів. У Явірському — 260 людей, а в Покровському — близько 600 людей.
"Багато хто повернувся, у Пришибі вже близько 1800 людей живуть. Серед них понад 130 дітей уже тут. Відновлено частину доріг, зайшла гуманітарна допомога від ООН: вони нам на 102 будинки за заявками безплатно видали шифер, дошки, цвяхи, OSB-плити. Зараз зайшла чеська організація "Людина в біді", вона відремонтує дахи та фундамент у семи багатоповерхових будинках. Там ще безплатно замінять вікна", — каже староста.