Як виглядатиме меморіал школи в Ягідному, де росіяни тримали людей, як живий щит: журі визначилось із концепцією

За інформацією: Суспільне Чернігів.

ФОТО: Facebook Mustafa Nayyem

12 лютого журі оголосило переможця проєкту на кращу концепцію меморіального комплексу школи Ягідного на Чернігівщині, де російські військові примусово у підвалі, як живий щит, протягом 28 днів тримали 366 людей. Тоді від задухи померли 11 людей, переважно похилого віку.

Про це повідомляє голова Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України Мустафа Найєм на своїй сторінці у Facebook.

До складу журі увійшли архітектори, представники громади, місцевої влади, члени національної спілки архітекторів України.

"Переможцем конкурсу стало архітектурне бюро Derbin Arch. Вони створили візуальний образ куба, через який сочиться вода. Куб втілює всі страждання та страхи війни. Вода — це сльози, які пролили жителі Ягідного", — пише Мустафа Найєм.

Проєкт меморіального комплексу школи Ягідного. ФОТО: Facebook-сторінка Мустафа Найєм

"Будівля школи повністю збережена, за винятком центральної частини, як можливість рухатися далі й формувати нові сенси. Прогулянкова алея, що в’ється навколо комплексу — це символ ріки і спокою", — зазначає Найєм.

Проєкт меморіального комплексу школи Ягідного. ФОТО: Facebook Mustafa Nayyem

Перед входом до будівлі – залишки зруйнованої техніки. Це початок експозиції.

Залишки зруйнованої техніки у Ягідному на Чернігівщині. ФОТО: Суспільне Чернігів (архів)"Потім можна спуститися до підвалу або піднятися на другий поверх до експозиційного простору і завершити огляд на даху на оглядовому майданчику", — йдеться у повідомленні Мустафи Найєма.

У підвалі школи в Ягідному. ФОТО: Суспільне Чернігів (архів)

Місцеві жителі села Ягідне у підвалі школи, де їх тримали росіяни, як живий щит. ФОТО: архів очевидців

Серед меморіальних експонатів:

  • місця страт та поховань місцевих жителів;
  • залишки трофейної техніки;
  • капонірів;
  • місць фортифікаційних укріплень російських військових.

"Проєкт передбачає створення нового простору, який може бути корисним для громади. Всередині буде лекторій, адміністративний блок, місце для соціального підприємництва та психологічної реабілітації", — каже Найєм.

Наступний крок — розробка проєктно-кошторисної документації та пошук фінансування для реалізації проєкту.

Нагадаємо, 18 жовтня 2023 року Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури України оголосило архітектурний конкурс на найкращий проєкт меморіалу в Ягідному, що на Чернігівщині.

Держава хоче створити меморіальний комплекс у школі села Ягідне Чернігівської області. Школа була побудована у 1955 році, за два роки після заселення самого Ягідного, наймолодшого населеного пункту області.

***

Як людей катували й вбивали дивіться у нашому репортажі із села Ягідне:

Як планують відновити село ми розповідали у цьому сюжеті:

Новости Украины