Як війна вплинула на здоров’я людей: розмова з ніжинським лікарем

MYNIZHYN.com дізнавався, як війна вплинула на здоров’я українців, зокрема ніжинців, які хвороби почастішали, як вберегти себе від стресу в умовах війни, що радять лікарі?

Про все це ми поговорили із завідувачем неврологічного відділення Ніжинської лікарні Андрієм Куціяновим.

Детальніше –  у нашому інтерв’ю з лікарем.

– Зараз вже другий рік війни і люди живуть в постійному стресі, хоча всі ми й тримаємося, але… Як війна вплинула на здоров’я ніжинців, які хвороби почастішали? Щоб ви сказали, судячи зі своєї практики?
– Так, враховуючи те, що люди знаходяться в стресовому стані, збільшилась кількість хворих із серцево-судинними хворобами, також йде загострення емоційних розладів. Як наслідок – збільшилась кількість інсультів, гіпертонічних кризів, тобто хвороб ССС різної етіології.  
– а чи не “помолодшали” ці хвороби? Приміром, за останній рік?
– тут важко сказати, бо інсульт “помолодшав” ще до війни. Війна більше вплинула емоційний стан людей: це відображається на тривожних, психоемоційних розладах. От вже наступним кроком і може бути збільшення різних судинних патологій.

– За останній рік з якими скаргами, хворобами найчастіше зверталися у ваше відділення люди?
– Переважно до нас звертаються з інсультами. Крім того звертаються хворі з гіпертонічними кризами, ускладненнями з неврологічною симптоматикою: головними болями, головокружінням, порушенням координації. І як наслідки хронічного стресу – порушення сну, тривожність. Причина всьому цьому – наша навколишня ситуація, війна. У людей стрес і це приводить до підвищення артеріального тиску, атеросклеротичних змін і внаслідок чого, скажімо так, «помолодшання» серцево-судинних захворювань різної етіології.  
– тобто якщо з’являється подібна симптоматика, то слід на це звернути увагу і не думати, що само пройде?
– так, звісно варто звернутися до лікаря і можливо пройти певний перелік обстежень і згідно різних діагностичних даних лікар вже має  призначати певне лікування.

– От ми говоримо про стреси. Існує вислів: всі хвороби від нервів, від стресу. Чи дійсно це так? Щоб ви сказали?
– Можу сказати, що стрес додає людям значну частину захворювань. На жаль,  в нашому суспільстві люди якось бояться цього слова – депресія та антидепресанти. Якщо сказати простими словами, то це препарати, які адаптують людину до сприйняття навколишнього середовища. Один сприймає якусь подію досить спокійно, інша ж людина може дуже переживати і панікувати. І в даному випадку людині потрібно медикаментозно допомогти, не треба жити в постійній тривозі, яка приведе до наслідків у вигляді інсульту чи інших хронічних серцево-судинних захворювань.  Але тут хочу підкреслити, що все лікування повинно проходити за призначенням лікаря.
 
– А який пакет послуг зараз надає неврологічне відділення в Ніжині?

– Ми вже давно працюємо по інсультному пакету. Бажано людям знати, як саме розпізнати інсульт, бо дуже важливо звернутися за медичною допомогою вчасно при такому захворюванні.
Симптоматика інсульту – це раптове порушення зору або мови, слабкість в руці чи в нозі, або ж сильний головний біль чи порушення координації, порушення ковтання. Це перші моменти, коли, як то кажуть, потрібно «бити тривогу» і викликати швидку. Важливі перші чотири години, коли ми можемо провести хворому тромболізис. Тромболітична терапія спрямована на усунення тромбів з допомогою медикаментозних засобів. Засоби, що усувають агрегацію тромбоцитів, вводять внутрішньовенно або всередину затромбированного судини.

– А що означає інсульт ний пакет? Поясніть?
– Це значить, що за лікування кожного пацієнта з інсультом платить НСЗУ: отримати допомогу можна у різних лікарнях по всій країні, в тому числі і в нашій. Адже інсульт — це небезпечне порушення мозкового кровообігу, яке вимагає невідкладної діагностики та лікування. 

(Більше про це можна дізнатися тут: За лікування кожного пацієнта з інсультом платить НСЗУ: отримати допомогу можна у 238 лікарнях по всій країні – авт.)

Медична допомога пацієнту з інсультом чи підозрою на нього безоплатна. Йдеться про такі послуги:

  • Термінова комп’ютерна томографія або магнітно-резонансна томографія.
  • Лабораторні дослідження: аналізи крові, сечі тощо.
  • Інструментальні дослідження: крім КТ та МРТ, також електрокардіографія, УЗД та інші.
  • Тромболітична терапія включно з необхідними ліками.
  • Своєчасне знеболення всіх етапів діагностики та лікування.
  • Забезпечення ліками з Нацпереліку.

Є ліки, які не входять в Національний перелік, лікарня не може їх закупити і є люди, які хочуть добавити собі краще лікування. Але базовий рівень – це дороговартністні кроворозріджуючі, які ми вводимо безкоштовно.

– А якщо багато людей буде з інсультом, чи можна в Ніжині їх пролікувати? Взагалі, яка статистика за останні півроку, рік?
– У відділені 50 кількомісць, але реальне число пацієнтів більше навіть зараз. Відділення переповнене. Якщо говорити про статистичні дані, то можу озвучити наступне:
за 2022 проліковано 1940 хворих, з них інсультів – 801; за 6 місяців 2023 проліковано 1163 з них інсультів – 556.

– А як же вберегти себе від стресу в умовах війни, щоб не потрапляти у лікарню, щоб почуватися нормально, щоб ви порадили?
– Здоровий спосіб життя. І починати треба зі спорту та харчування. Звісно, що все індивідуально і одну пораду всім людям не даси. Але спорт – це анти стрес.
– чи є у вас якісь свої власні правила чи корисні звички, можете поділитися?
– останні 4 роки я активно займаюсь спортом, ходжу в спортзал, займаюсь важкою атлетикою. Звісно, що комусь не можна великих навантажень, хтось може ходити в спортзал, хтось їздити на велосипеді, також корисні піші прогулянки. Адже рух – це життя!  Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Приєднуйтесь до Телеграм каналу https://t.me/My_Nizhyn та Вайбер
 

Источник

Новости Украины