Як у Чернівцях захищають постраждалих внаслідок домашнього насильства: пояснює поліція

За інформацією: Суспільне Чернівці.

Колаж Суспільне Чернівці

За десять місяців цього року у Чернівцях зафіксували 1400 випадків домашнього насильства. Порівняно з попереднім роком кількість звернень до поліції збільшується, бо через початок повномасштабного вторгнення постраждалі не повідомляли про насильство.

Як захищають постраждалих внаслідок домашнього насильства та як карають кривдників – в інтерв'ю Суспільному Чернівці розповів начальник сектору протидії насильству у Чернівцях Вадим Теремчук.

Як повідомити про домашнє насильство

Є чотири види домашнього насильства: економічне, психологічне, фізичне та сексуальне. Повідомити про домашнє насильство можна на лінію 102. Тоді правоохоронці виїдуть на виклик: випадок задокументують та скерують до суду. Опісля постраждала може звернутися за психологічною допомогою до соціальних служб або за юридичною до центру надання безоплатної правової допомоги, щоб їй надали адвоката.

"Найбільше заяв пов'язані з психологічним та економічним насильством. Якщо людина зазнає психологічного насильства: постійні крики, заборони спілкуватися з кимось, то у такому разі вона звертається до нас, ми приймаємо заяву й пропонуємо переїхати у кризову кімнату.

Також можемо надати терміновий заборонний припис до 10 днів. Можемо законно виселити кривдника з помешкання й дати час, щоб постраждала прийшла в себе й зрозуміла, якої саме допомоги потребує.

Постраждала може не хотіти звертатися до поліції, бо, можливо, боїться якоїсь відповідальності. Вона може звернутися до соціальних працівників та служб".

Вадим Теремчук. Фото: Суспільне Чернівці

Що робити у разі переслідування

"Наразі закону, який би забороняв переслідування, немає. Однак людина може звернутися до суду. Ми скеровуємо її до безоплатної правової допомоги — якщо людина не має грошей на приватного адвоката, їй надають державного.

Адвокат допомагає людині сформувати подання в суд про видачу кривднику обмежувального припису. Припис від одного до шести місяців та забороняє кривднику наближатися до постраждалої й у будь-який спосіб контактувати з нею".

Якщо дитина стає свідком насильства

"Дитина, яка стала свідком домашнього насильства, – постраждала, бо вона не може сама про себе попіклуватися. Вона постійно бачить насильство й росте на цьому. Надалі на цьому вибудовується її поведінка: вона може кривдити або бути постраждалою.

Якщо дитина зазнає домашнього насильства, залучають працівників ювенальної превенції та соціальні служби. Дитину можуть вилучити із сім'ї та спрямувати до дитячого будинку.

"Якщо під час конфлікту, були присутні діти, то працівники ювенальної превенції беруть сім'ю на облік та проводять з батьками профілактичну роботу: перевіряють, чи все нормально в сім'ї та, чи нічого не погіршилося".

Про притулок для постраждалих від домашнього насильства

У Чернівцях є кризова кімната для постраждалих внаслідок домашнього насильства. Там людина може перебувати до місяця. Крім цього, у місті працюють різні громадські організації, які допомагають постраждалим. Наприклад, у "Місті добра" людина може проживати до шести місяців.

"Сказати, що перебування у прихистку на 100% допомагає людині, неможливо. При кризових кімнатах працює денний центр та психолог. Надають юридичну та психологічну допомоги – від постраждалої залежить, чи хоча вона цієї допомоги. Були випадки, коли ми привозили людину у кімнату, а через два-три дні вона поверталася додому".

Статистика домашнього насильства у Чернівцях

Станом на 1 листопада цього року в управлінні поліції Чернівців отримали 1400 повідомлень про домашнє насильство. Їх опрацьовує бригада, яка чергує цілодобово.

"Торік повідомлень було менше через військову агресію, бо впродовж певних двох місяців люди взагалі не зверталися до поліції щодо домашнього насильства та не заявляли про нього. Потім кількість викликів почала наростати, а статистика щомісяця збільшувалася. Також збільшилася кількість викликів у сім'ях, де були військовослужбовці".

Чи можна зменшити кількість випадків домашнього насильства

"Думаю, що це навряд можливо, бо люди створюють сім'ї, а потім не сходяться. У нас просто немає інституту, як правильно обирати людину. Буває, що звертаються сусіди чи перехожі. Люди навіть можуть не знати, що щодо неї вчиняють насильство. Як на мене, потрібно давати розголос цієї теми. Тільки так зможемо боротися з домашнім насильством.

Про Стамбульську конвенцію

У 2022 році Україна ратифікувала Стамбульську конвенцію – це міжнародна угода, яка визначає насильство проти жінок порушенням прав людини та формою дискримінації.

"Національне законодавство ще не на 100% відповідає конвенції. Готують зміни до Кримінального та Адміністративного кодексів. Щодо Чернівців, то нашу службу "ПОЛІНА" створили у 2019 році. Це абревіатура "поліція проти насильства". До 2020 року ми працювали як пілотний проєкт: виїздили й реагували на усі виклики щодо домашнього насильства".

Яка відповідальність за домашнє насильство

Якщо людина звертається до поліції про вчинення щодо неї домашнього насильства, поліція складає адміністративний протокол. Санкція статті передбачає штраф, громадські роботи або арешт до 15 діб. Рішення про покарання приймає суд.

"Суми штрафу – замалі. Поліцейські і судді зроблять багато роботи, а зрештою кривдник заплатить 170 гривень. Знущатися з постраждалої й заплатити 170 гривень? Зараз в проєкті можуть збільшити ці штрафи, сповідаємося, що це приймуть".

Чи дієві штрафи та громадські роботи

"Коли я працював інспектором, то спілкувався з постраждалими. Дуже часто вони кличуть поліцію, а потім кажуть, що не писатимуть заяву. Ми питаємо, чому ви відмовляєтесь писати заяву, щоб ми притягнули до відповідальності кривдника? Постраждала каже, що прийшов штраф і кривдник змусив її заплатити. У багатьох випадках кривдники не несуть відповідальність, якщо це штраф.

Бувало судді призначали кривдникам громадські роботи – це 80% випадків домашнього насильства, яке вчинили у стані алкогольного сп'яніння. Громадські роботи – проміжок часу, коли кривдник перестає вживати алкоголь і трохи змінюється, а постраждалій стає краще та спокійніше".

Новости Украины