Європейська комісія. Ілюстративне фото: Getty Images
Єврокомісія найближчим часом зробить пропозицію щодо використання заморожених активів РФ. Вона буде юридично обґрунтована та міститиме позиції держав-членів ЄС.
Про це заявив речник Єврокомісії Крістіан Віганд.
За його словами, відомство співпрацювало з Радою ЄС для вивчення різних шляхів розв'язання цього питання.
"Ми можемо зробити юридичну пропозицію, яка враховує обмін думками з державами-членами ЄС. Ідуть інтенсивні контакти з нашими партнерами щодо G7, тому що важливо забезпечити хорошу міжнародну координацію", — сказав Віганд.
Він не уточнив, коли саме офіційно пролунає пропозиція Речник додав, що лідери країн ЄС обговорювали це питання на засіданні Євроради. За його словами, законодавча пропозиція щодо використання заморожених російських активів на користь України може бути висунута Єврокомісією восени 2023 року.
Що відомо про вилучення російських активів
10 березня минулого року президент Володимир Зеленський підписав закон про примусове вилучення об’єктів власності Російської Федерації та її резидентів. Вилучення здійснюватиметься без компенсації.
16 березня торік Мін’юст США оголосив про створення KleptoCapture — підрозділу з пошуку активів російських посадовців і олігархів, які намагаються її приховати від санкцій. 26 квітня генеральний прокурор США Меррік Гарленд підтримав ідею передання активів російських олігархів, конфіскованих через агресію РФ, безпосередньо Україні.
Наприкінці квітня 2022 року Палата представників Конгресу США схвалила законопроєкт, який передбачає конфіскацію заморожених активів російських підсанкційних юридичних та фізичних осіб. Вилучені кошти пропонується спрямувати для надання додаткової військової та гуманітарної допомоги Україні.
У травні минулого року міністерка фінансів США Джанет Єллен заявила, що у США не існує законних механізмів конфіскації заморожених активів російського Центробанку з тим, щоб їх потім можна було використати для відновлення економіки України.
24 червня 2022 року Сенат Канади схвалив законопроект, який передбачає можливість конфіскації російських активів.
14 листопада 2022 року Генеральна Асамблея ООН більшістю голосів ухвалила резолюцію про "Забезпечення засобів правового захисту та репарацій у зв'язку з агресією проти України", підготовлену Україною за співавторством понад півсотні країн.
18 листопада 2022 року Європейський Союз заморозив 68 мільярдів євро російських активів, згідно з внутрішнім документом Єврокомісії. Наразі Євросоюз вивчає можливість направити деякі із заморожених активів банку Росії на відновлення України. Обговорення перебуває в ранній стадії, тому що для таких кроків потрібен перегляд правової основи.