Історія 84-річного Валерія Данюченка, який дворічною дитиною вижив під час Корюківської трагедії

За інформацією: Суспільне Чернігів.

На фото – учні другого класу однієї з корюківських шкіл. Суспільне Чернігів

На цьому фото – учні другого класу однієї з корюківських шкіл. Це фото Валерій Данюченко разом з іншими речами подарував місцевому історичному музею.

"Коли такі й схожі предмети потрапляють до музею, то вони починають жити своє друге життя і розповідають свої історії", — розповіла Катерина Онищук.

Серед подарованих фото є зображення і першого авто, яке з’явилось у місті.

Перше авто, яке з’явилося у Корюківці. Суспільне Чернігів

Також у музеї є і швацька машинка німецької фірми "Дюркопп", кінця XIX-початок XX століття. Вона належала матері Валерія і дивом, розповідає колишній її власник, збереглась. В той час нацисти, під час Другої світової війни, знищили Корюківку разом з більшістю жителів.

Валерій Данюченко зі швацькою машинкою німецької фірми «Дюркопп». Вона належала його матері. Суспільне Чернігів"Машинка була під піччю. Є таке місце. Воно заглиблене трохи. І мати туди заховала, як втікали, і картоплею в мішках закрила".

Мама Валерія, яка врятувала швацьку машинку під час Другої світової війни. Суспільне Чернігів

Диво, каже чоловік, врятувало того дня і його самого. 1 березня 1943 року нацисти розпочали каральну операцію в місті — в помсту за діяльність радянських партизанів, які розгромили німецько-угорський гарнізон Корюківки.

"Людей почали зводити колонами в ресторан сюди й стріляти, а палити почали з периферії. Мати прийняла рішення тікати, поки не пізно. Бігли у ліс, а там колону ведуть вулицею. Поряд був якийсь погребок, землянка. Вона забігла туди, там темно…".

Валерій Данюченко пригадує: йому тоді було два роки.

"Щось там не сподобалось, почав виступати, кричати, плакати. І жінки ухвалили рішення задавити мене, бо усіх викажу – туди багато людей забігло. А один з оточення вийшов, сусід, до речі, Кримський Тимофій Степанович круто матюкнувся і сказав, що не тільки народжувати можуть, а й давити можуть. Ось мені сподобався чоловічий голос і замовк я".

Наукова співробітниця історичного музею Катерина Онищук. Суспільне Чернігів

Нацисти знищили близько 6700 місцевих жителів, каже наукова співробітниця історичного музею Катерина Онищук.

"Переважно — це були жінки, діти й люди літнього віку. Тому ми й говоримо про те, що це була одна з найжорстокіших, найбрутальніших операцій нацистів в часи Другої світової війни".

Читати ще

Читати ще

Корюківська трагедія: розвінчуємо міфи

"Корюківська трагедія або корюківська різанина — це найбільша за кількістю жертв, знищених разом з цілим містечком", — додала директорка історичного музею Людмила Бабич.

Директорка історичного музею Людмила Бабич. Суспільне Чернігів

Тоді вдалося вижити приблизно п’яти сотням жителів, розповідає Катерина Онищук. Серед тих, хто врятувалися, і Валерій Данюченко разом із матір'ю.

"Символом усіх спалених міст була Хатинь, а не Корюківка, але наразі ми працюємо над тим, щоб поміняти цю ситуацію, щоб Корюківка стала символом усіх спалених міст в Україні".Читати ще

Читати ще

Корюківська трагедія в обличчях: історії жертв, які пережили каральну операцію нацистів

Зараз чоловікові 84 роки, він на пенсії. Живе не в батьківській хаті, а у квартирі, в багатоповерхівці. Каже: навіть встиг побути мільйонером.

"Пенсія була призначена чотири мільйони 725 тисяч. Мільйонером був. Потім через декілька місяців Ющенко деномінацію зробивВіктор Ющенко був головою Національного банку України. Він обіймав цю посаду з 1993 по 2000 рік. У 1997 році він також виконував обов'язки голови НБУ протягом короткого періоду.Деномінація в Україні, що відбулася у 1996 році, передбачала заміну українського карбованця (купоно-карбованця) на гривню за курсом 100 000 купоно-карбованців за 1 гривню. Це була грошова реформа, яка мала на меті стабілізувати економіку та спростити грошові розрахунки.Деномінація відбулася з 2 по 16 вересня 1996 року. і стало 47 гривень і 25 копійок (посміхається, — ред.)

Чоловік здобув інженерну освіту. 52 роки тому, одним із перших у Корюківці, купив авто. На той час у місті було тільки п’ятеро власників машин.

Зараз, розповідає чоловік, за кермо сідає не часто. Каже, за ці роки спідометр втретє почав відлік.

Валерій у своїй «копійці». Суспільне Чернігів

Валерій ділиться: з подій, які отримали назву Корюківська трагедія, минуло багато часу, і згадувати це все непросто. Але радіє, що Корюківку відбудували, і місцеві жителі вкотре відзначають день міста.

Раніше ми розповідали про каральні операції угорців на Чернігівщині під час Другої світової війни:

Читати ще

Читати ще

Спалені села і вбиті близько 40 тисяч цивільних. Що робили угорські війська під час окупації Чернігівщини і як їх судили

Новости Украины