За інформацією: Суспільне Вінниця.
«Мурафа – колиска українського козацтва». Суспільне Вінниця
Історики та краєзнавці офіційно підтвердили, що кошовий отаман Іван Сірко народився в селі Мурафа на Вінниччині. Це оголосили під час Всеукраїнської науково-краєзнавчої конференції "Мурафа — колиска Українського Козацтва", присвяченої 420-річчю з дня народження полководця.
Цей факт закріплений рішенням історико-дослідної комісії, створеної при Мурафській сільській раді, яка на основі архівних документів, наукових джерел та свідчень дійшла висновку — Сірко народився у сотенному містечку Мурафа Брацлавського полку між 1605–1610 роками.
Іван Романюк. Суспільне Вінниця
Про що розповідали на конференції
Під час науково-краєзнавчої конференції учасники обговорили життя та політичні орієнтири отамана, роль Мурафи у козацькій державності й поширення міфотворчих версій особистості Сірка. Доктор історичних наук, професор Іван Романюк розповів, що отаман неодноразово змінював політичні орієнтири, однак завжди діяв в інтересах української державності:
"Його зовнішньополітичні вектори були ситуативними — залежно від загрози. Але головним залишалось проукраїнське спрямування. Він укладав союзи, які допомагали врятувати українську козацьку державу", — сказав Романюк.
Науковець також нагадав, що згідно з багаторічними дослідженнями професора Юрія Мицика, Сірко дійсно походить із Мурафи.
"Мицик на основі документів із архівів Варшави, Москви, Львова: саме Поділля, а не Харківщина — батьківщина Сірка", — сказав Романюк.
До конференції долучилися представники Мерефа, що на Харківщині, міста, яке згідно з переданнями заснував сам Сірко разом із переселенцями з Поділля.
"Скоріше за все, Мерефа була заселена переселенцями з Правобережної України. Це були люди, яких Іван Дмитрович виводив з-під загрози і переселяв у більш спокійні регіони", — розповів заступник голови Мереф’янської міської громади Харківської області Руслан Дейнека.
Додатковим аргументом є те, що саме в цих краях мешкала дружина Івана Сірка з доньками. Тоді родина проживала в поселенні Слобода-Артемівка, яке довгий час існувало окремо. Згодом, понад 100 років тому, Слобода-Артемівка та Мерефа об’єдналися в єдине місто.
"Назва “Мерефа” дуже співзвучна з “Мурафою” — і це ще один можливий зв'язок між двома історичними місцями, які були важливими у житті Сірка", — додав Дейнека.
Мурафський селищний голова Олег Літвіненко розповів, що історична правда важлива для формування патріотизму. За його словами у громаді планують встановити меморіальну дошку або пам’ятник на честь отамана, а також розвивати історичний туризм і культурні заходи, що популяризують козацьку спадщину.
Іван Сірко.
Хто такий Іван Сірко
Іван Сірко — козацький ватажок, полководець, який здобув перемогу в понад 60 боях, захисник православної віри та визволитель полонених
Визнання Мурафи місцем народження Сірка закріплене офіційно. Історико-дослідна комісія, створена Мурафською сільською радою, вивчила документи, наукові джерела та публікації й дійшла висновку: Іван Сірко народився між 1605–1610 роками в сотенному містечку Мурафа Брацлавського полку (нині — Жмеринський район). Відповідне рішення ухвалено у 2023 році.
Серед вагомих аргументів — факт служби Сірка як вінницького (кальницького) полковника, його підпис під документами, пов’язаними з Поділлям, і навіть слова самого отамана в листі до московського воєводи: «А як родився за ляхами, там хоче й умерти». Це означає — не на Слобожанщині, а саме на землях сучасної Вінницької області.