За інформацією: Суспільне Чернівці.
Тварини, яких травмували буковинці. Фото: Небайджужі Че, Ольга Новікова
У Чернівецькій області за останні півтора місяця зафіксували чотири випадки жорстокого поводження з тваринами. У Рокитному двоє людей прив'язали собаку до трактора і сім кілометрів тягнули його. На Путильщині чоловік застрелив сусідського лабрадора, а інший — бездомну собаку. Ще один чоловік впритул вистрілив у бездомну собаку у Чернівцях. Як карають за жорстоке поводження з тваринами та що можна змінити — у матеріалі Суспільного Чернівці.
У собаки, якого тягнули прив'язаним до трактора у Рокитному, діагностували травми бедра, лівої частини морди та ока. Зараз для нього шукають нових господарів. У седі Мілієве чоловік застрелив сусідського лабрадора, бо той зайшов на подвір'я і нібито напав на його овець. А інший чоловік в тому ж селі застрелив безпритульного пса, бо він вкусив його за руку. У Чернівцях стріляли у бездомну собаку впритул – волонтери виявили у тварини травму голови, вибите око та кульові поранення.
Таким випадкам потрібно надавати розголос, аби домогтися справедливого покарання для кривдників, каже юристка зоозахисної організації UAnimals Анастасія Гевчук.
"Чому люди вчиняють такі злочини — питання відкрите. Але можна сказати, що дійсно не вистачає певної освіти, не вистачає виховання в цьому плані, що кожне життя важливе, в тому числі й життя кожної тварини. Можливо, не у всіх є це розуміння. По-друге, на мою думку як юриста, це певна схильність до жорстокості, є розуміння того, що якщо людина вчиняє злочин щодо тварини, то є певна вірогідність того, що ця людина може вчинити злочин щодо іншої людини", — каже Гевчук.
Фото: uanimals.org
За її словами, важливо, щоб кожна людина, яка бачить жорстокість і такі випадки, повідомляла в поліцію і фіксувала злочини.
Яка відповідальність за жорстоке поводження з тваринами
Відповідальність регулюється двома кодексами – адміністративним та кримінальним. Адміністративним, якщо з тварини (у тому числі безпритульної) знущались і це завдало мук, болю, страждань, але не призвело до ушкоджень, каліцтва чи загибелі. За це передбачений штраф до 5 тисяч гривень та конфіскації тварини, якщо є загроза її життю та здоров'ю.
Кримінальна відповідальність настає, якщо знущання призвело до травм, каліцтва чи загибелі тварини. Санкція статті передбачає обмеження або позбавлення волі – максимальний термін 8 років увязнення з конфіскацією тварини.
Раніше Суспільне розповідало, що жителі мікрорайону Садгора звертались до поліції через ймовірне отруєння собак. Тоді відкрили кримінальне провадження:
Як карають в Україні
За словами Гевчук, торік в Україні зареєстрували 150 випадків за кримінальною статтею жорстокого поводження з тваринами. Половину справ скерували до суду, вирок винесли у 32-х випадках.
"Засуджено всього 34 людини всього. Тобто якщо у суді було 72 справи — це десь половина справ. Чому мало зареєстрованих? Тому що є люди, які не повідомляють. І далі цей процес вже йде і протягом розслідування, протягом судового розгляду є різні питання і певним чином визнають когось невинним і виходить не всі отримують покарання", — каже Гевчук.
Як карають у Чернівецькій області
В області від початку року зафіксували 13 випадків за кримінальною статтею та вісім – за адміністративною.
"За цими всіма 13-тьма фактами кримінального провадження досудове розслідування триває. Їх ми ще не доправляли до суду. Призначені експертизи, встановлюються обставини різні, але на цей час вони ще перебувають у провадженнях слідчих", — каже речниця нацполіції області Кароліна Маришева.
За її словами, торік було вісім фактів, де тварина загинула. У цьому році таких фактів п'ять.
Раніше Суспільне Чернівці розповідало, що у поліції відкрили кримінальне провадження через смерть коня у приватному комплексі “Буковинська Троя”. За підсумками розтину, у тварини було зневоднення та недоїдання:
Жодного реального терміну за три роки
У судовому реєстрі є сім вироків за останні три роки щодо жорстокого поводження з тваринами й жоден з них не має реального терміну.
Жителя села Карапчів, який вбив об землю павича, засудили до 5 років позбавлення волі, але звільнили від покарання з випробувальним терміном у два роки. А хлопцю, який зняв і поширив відео побиття павича, присудили два роки позбавлення волі, але звільнили від покарання з річним іспитовим строком.
На Новоселиччині чоловік торік у липні щонайменше тричі вдарив сокирою сусідську вівчарку, яка була на прив'язі. Згідно з вироком, у собаки діагностували струс мозку, гематоми м'яких частин черепа, вибите праве око, сильний набряк слизової рота. Це призвело до каліцтва собаки. У суді чоловік сказав, що був п'яний і нібито розкаявся, тому суд призначив один рік обмеження волі і звільнив від відбування покарання з іспитовим строком в один рік. Власниця собаки не мала ніяких претензій до чоловіка і просила суд призначити йому штраф як покарання.
У 2021 році було чотири вироки. За те, що чоловік застрелив собаку — штраф. Ще один штраф дали чоловіку, який бив кошеня ударами об стіл та стіну, а потім засунув у холодильник — кошеня загинуло. І ще один штраф чоловіку, який до смерті забив пітбуля. Іншому чоловіку за вбивство нутрії металевою палицею і кота ударами об бетон — п`ять років позбавлення волі, але звільнення від покарання з роком випробувального терміну.
Щодо адміністративної відповідальності — у жовтні поліцейські наклали штраф на жінку, яка вигулювала пса без намордника. Він загризав іншу собаку — відпустив її після того, як прохожий почав бити пса табуреткою. Тоді поліція повідомляла, що буде прийнято рішення щодо подальшого перебування собаки в родині. У адмінкомісії міськради у відповідь на запит Суспільного повідомили, що собаку не вилучали.
Скріншот з відео. Джерело: Telegram / Хороші Чернівці
Законом "Про захист тварин від жорстокого поводження" люди мають вигулювати собак на повідку. Потенційно небезпечних собак — на повідку та у наморднику. У липні у міській раді перелік порід собак, визнаних як потенційно небезпечні. Зокрема, внесли туди 52 породи:
- Аіді (вівчарка атласька)
- Айну (собака айнський, хоккайдо)
- Акбаш
- Акіта-іну
- Акіта американський (собака великий японський)
- Бандог американський
- Бергамаско (вівчарка бергамська)
- Брохольмер датський
- Був’є арденський
- Був’є фланерський
- Бульдог алапаський чистокровний (отто)
- Бульдог американський
- Бульдог мальорський (ка-де-бо, перо де пресо мальоркін)
- Бульмастиф
- Бультер’єр англійський
- Бультер’єр англійський стафордширський
- Бурбуль південноафриканський
- Вівчар картський (вівчарка картська)
- Вівчарка голландська
- Вівчарка грецька
- Вівчарка ештрельська (португальська горна)
- Вівчарка кавказька (вовкодав кавказький)
- Вівчарка середньоазіатська (алабай, вовкодав середньоазіатський)
- Вівчарка східноєвропейська
- Вівчарка французька (Босерон)
- Вовкодав ірландський
- Гампр
- Доберман
- Дог аргентинський (аргентинський мастиф)
- Дог канарський
- Кангал
- Кане-корсо
- Као де кастро лаборейро
- Као де сера де астрела (португальський пастуший собака)
- Марема (вівчарка маремо-абруцька)
- Мастиф англійський
- Мастиф бельгійський
- Мастиф піренейський
- Мастиф тибетський
- Московська сторожова
- Перо де преса канаріо (собака канарський)
- Піт-бультер’єр американський
- Рафейру дуалінтежу (собака португальський сторожовий)
- Ріджбек родезійський
- Ріджбек тайський
- Ротвейлер
- Собака вовчий італійський
- Собака вовчий саарлоський (вольфхаунд)
- Собака вовчий чеський
- Тер’єр американський стафордширський
- Тоза-іну (собака японський бійцівський)
- Метиси всіх зазначених порід
В Україні підписали петицію про посилення відповідальності
Киянка Наталія Феоктистова зареєструвала петицію на сайті президента, в якій просила посили відповідальність за жорстке поводження та вбивство тварин. У петиції вимагала включення в обов'язкову шкільну програму навчання про неприпустимість жорстокого поводження з тваринами, а також посилити покарання: збільшити суму штрафу до 27 тисяч гривень, а тривалість позбавлення волі – до 6-15 років. Створити петицію вирішила після випадку, коли невідомі вночі підпалили притулок для котів у Києві. Тоді загинуло семеро тварин.
"Головний мій акцент на те, щоб виховати нове суспільство, в якому сформувати ось цю повагу, що ці діти виростуть і в них з'являються діти і через покоління у нас в Україні взагалі не буде такої думки. Ось це найголовніше. Тільки через навчання можна щось змінити", — сказала у коментарі Суспільному авторка петиції Наталія Феоктистова.
Петиція набрала понад 25 тисяч голосів. Її вже розглянули та нещодавно надіслали відповідь.
"Вони прислали мені відповідь, в якій вказали, що є курси. Єдине, що ніхто про ці курси чомусь не чули, абсолютно ніхто. У мене багато подруг, в яких є діти. І не разу ніхто не чув, ніхто не бачив нічого подібного у шкільних програмах. Що це за курси, хто їх веде. Чи був виділений бюджет на ці курси", — каже Феоктистова
Оскільки відповідь не влаштовує авторку петиції, вона планує контактувати з юристами та оскаржувати відповідь.