Кам’яні вишиванки, будинок Поліни Райко, Тягинське городище: які наслідки підтоплення Херсонщини для культурних пам’яток

За інформацією: Суспільне Херсон.

Херсонщина, наслідки затоплення через підрив Каховської ГЕС. Фото: керівник МВА Роман Мрочко/Telegram

Кам’яні вишиванки Нової Каховки, будинок Поліни Райко в Олешках, Тягинське городище опинилися під водою після підриву Каховської ГЕС російськими військовими. Якими є наслідки підтоплення Херсонщини для культурних пам’яток, з'ясовували кореспонденти Суспільного.

Через підрив російськими військовими Каховської ГЕС були затоплені 102 пам'ятки культури на лівобережжі Херсонщини, ще 16 – на правому березі. Такі дані оприлюднив голова ОВА Олександр Прокудін. Першою вода підтопила Нову Каховку, а саме історичну частину міста з її кам'яними вишиванками, говорить голова Новокаховського товариства охорони культурної спадщини Тетяна Євсєєва.

"У Новій Каховці сильно постраждала споруда Літнього театру, яка знаходиться в парковій зоні на березі Дніпра. Він був затоплений майже по дах естради водою, і простояв у цій воді, напевне, тиждень. Також постраждала паркова споруда Палац культури він був затоплений майже по вікна. І орнаменти, різьблені орнаменти, які розташовані під вікнами, також були в цій воді", — говорить Тетяна Євсєєва.

Кам’яні вишиванки Нової Каховки Фото: Тетяна Болгарова

Вежа Вітовта — єдина середньовічна споруда, яка збереглася в Україні, через підтоплення не зазнала руйнувань, адже стоїть трохи вище греблі, говорить Тетяна Євсєєва. Для неї, на думку архітекторки, є інша загроза.

"Вона стоїть зовсім поруч із греблею. І динаміка вибухів — гребля закріплена в березі, і динаміка від вибухів на греблі та тих, якими "годують" Веселе і правий берег окупанти, башта це все відчуває. Тріщини були, були вирви в муруванні стін", — каже Тетяна Євсєєва.

Повністю під водою опинилася інша історична пам'ятка — територія Тягинського городища, говорить голова правління Культурного центру Україна-Литва Наталя Бімбірайте. Вода затопила місця археологічних розкопок, але найцінніші знахідки за три тижні до початку війни вивезли у Київ для виставки.

"Тут був центр дуже розвиненої цивілізації, про що говорять знайдені рештки керамічного водогону, наприклад. Уявіть собі — водогін і каналізація були в тому місці в 14-му столітті. Це було велике торгове місто, якщо ми говоримо про Тягинь на Шовковому шляху з півдня до заходу", — говорить Наталя.

Башта Вітовта Фото: Наталя Бімбірайте/Facebook

Наполовину під водою опинився і будинок-музей Поліни Райко у тимчасово окупованих Олешках. Представник Херсонського обласного благодійного фонду імені Поліни Райко Семен Храмцов оприлюднив відео з будинку та зазначив, що там обвалилася більшість внутрішніх стін, а фресок збереглося 30-40 відсотків включно зі стелями. За словами Храмцова, повністю втрачена "Стіна з сестрами", а також, ймовірно, не збереглися "Муж-рибак", "Дорога в рай", зображення котів та роботи в нижній частині будинку. Головний спеціаліст Департаменту культурної спадщини Мінкультури Сергій Нємцев говорить, що пам’ятки, розташовані нижче від дамби Каховської ГЕС на лівому березі в першу чергу постраждали через підтоплення.

"Це серія археологічних пам’яток в районі Козачих Лагерів, села Кринки, власне кажучи – Олешківська Січ, Великий Потьомкінський острів, на якому знаходиться городище – Олешшя – середньовічне літописне місто", — говорить Нємцев.

Розписи у будинку Поліни Райко до підтоплення Фото: Наталія Тимофєєва/Суспільне.Херсон

Фактором руйнування для пам’яток на високому правому березі Дніпра можуть стати процеси берегової ерозії, прискорені високою водою та швидкою течією, каже Нємцев.

"Це всі наші пам’ятки археології там, починаючи від городища Львового і закінчуючи там Станіславським городищем, бо їм загрожує от така ерозія. А пам’ятки, які розташовані від Каховської греблі вони не постраждали в результаті високої води, а вони постраждали в тому смислі, що вони стали знов доступні: багато об’єктів культурної спадщини, які були затоплені, які були відомі, які не були відомі науці до цього часу, вони зараз опинились в зоні, де можливі, можлива активність чорних археологів", — говорить Сергій Нємцев.

Українсько-польська археологічна експедиція на Кам’янській Січі, вересень 2021 року Фото: Суспільне Херсон

Наразі всю інформацію систематизують та обробляють, розповів Сергій Нємцев. А дослідження пам’яток на Херсонщині буде можливим тільки після повної деокупації лівого берега.

З дна Каховського водосховища внаслідок підриву військами РФ Каховської греблі піднявся острів Тавань, затоплений при її будівництві. Власне, це два острови, розташовані між нинішніми Бериславом та Новою Каховкою, кажуть історики. Ними за часів Золотої Орди проходила одна з найважливіших переправ через Дніпро – Таванська. Це була дорога до Криму.

Новости Украины