Кіберфутболки, кофти і штани: черкащанка шиє одяг для поранених захисників

Суспільне Черкаси

Черкащанка Карина Власенко шиє адаптивний одяг для поранених захисників. Вона — одна із десяти кравчинь в області, які доєдналися до всеукраїнської волонтерської ініціативи "Швейна рота".

Готовий одяг призначений для поранених бійців, розповіла майстриня Суспільному.

Серед речей, які шиє пані Карина, – кофти і штани на липучках та зав’язках:

"Все на липучках і на зав’язочках. Якщо липучки не тримають, то зав’язав – і все, тримається", – пояснила кравчиня.

Суспільне Черкаси

Такі речі, додала вона, легко та зручно одягати. Займатися адаптивним одягом пані Карина вирішила у 2022 році. За власні кошти придбала тканину і приєдналася до "Швейної роти":

"Я знайшла викрійки, видрукувала і почала шити. Спочатку зі своєї тканини шила, потім мені її висилали".

Суспільне Черкаси

Кравчиня працює над замовленнями волонтерів – шиє футболки, штани, кофти і спідню білизну.

"Якщо солдат лежить і не може піднятися, йому повністю все розстібають. Кіберфутболки бувають правосторонніми і лівосторонніми. Лівостороння, це якщо, наприклад, тільки ліва рука поранена", – пояснила вона.

Суспільне Черкаси

За тиждень пані Карина може пошити десять речей. На кожну витрачає до чотирьох годин:

"Проклеюю боковий шовчик, обметую, вставляю гумку, пояс роблю. Потім вставляється шнурочок. Після цього сідаю за машинку і пришиваю липучку. Липучки багато часу займають, бо кожну треба окремо пришити".

Пояснила: готовий одяг пакують та надсилають до лікарень. Зі слів кравчині, найприємніше в її роботі – відгуки бійців:

"Ось недавно вислали фотовідгук хлопця з Черкас, який лежить у госпіталі. Йому приємно, що є в Черкасах люди, які шиють адаптивний одяг".

Суспільне Черкаси

Про переваги адаптивного одягу не з чуток знає військовий з позивним Техас. У 2022-му він отримав поранення на Бахмутському напрямку, коли автомобіль їхнього підрозділу підірвався на міні. Унаслідок – ампутація обох ніг, потім протезування і реабілітація.

"Той одяг, який я раніше використовував у звичайному житті, став майже непридатним. Протези механічні, є пристрої, які потребують постійного доступу до них. А щоразу знімати одяг для того, щоб щось там скоригувати, поправити – це не зовсім зручно", – пояснив він.

Знайти відповідний одяг після протезування, зазначив Техас, було складно. Безоплатний — тим більш. Тоді подібні ініціативи лише зароджувалися:

"Ніхто не розумів: що конкретно потрібно, як це потрібно робити, як одяг перелаштовувати, перебудовувати, де які замочки вшивати. У мене замки вшиті безпосередньо у штани і це дає можливість мені як налаштовувати протези, так і знімати їх, перевдягати без того, щоб повністю роздягатися".

Суспільне Черкаси

Адаптивний одяг – неабияка підтримка для поранених бійців, вважає Техас, бо отримати готову адаптовану річ — це простіше, ніж купувати звичайну, віддавати й чекати, поки її перешиють.

Нині в "Швейній роті" готуються до морозів, розповіла засновниця волонтерської ініціативи Ксенія Самойлич. Закупили теплі тканини і в’яжуть шкарпетки на ґудзиках:

"На зиму ми відшиваємо кіберштани, для них потрібна тринитка з начосом або фліс, а також кіберкофти. Робимо два варіанти. Перший: закупляємо готові худі, кофту з капюшоном. І другий – кіберкофта з флісом, вона без капюшона, на липучках спереду. Бо є різні види поранень. Декому через голову також неможливо одягнути, бо не лише руки поранені, але й все тіло, голова".

Суспільне Черкаси

Пані Ксенія додала: всі матеріали вони придбали за донати людей:

"У нас наразі в розкрої за день може бути 4-5 рулонів тканини, по 50 метрів. Дуже величезні запити на адаптивний одяг. Потрібні теплі пледи, шапки. А ще — рукавиці, бо коли на кріслах хлопці виїжджають або на милицях виходять, то руки мерзнуть".

Відтак черкащани можуть доєднатися та закупити флісові шапки або пледи і сконтактувати зі "Швейною ротою" в соцмережах.

Джерело

Новости Украины