Роман Здоровило. Фото з домашнього архіву для «Вечірнього Києва»
У Києві 16-річний Роман Здоровило із Малої академії наук розробив пристрій, який захищає ноги від вибуху протипіхотних мін.
Винахід представили на конкурсі інноваційних стартап-проєктів "Sikorsky Challenge 2023" в КПІ.
Це чоботи на платформі спеціальної конструкції з чотирма "лапками", які здатні вберегти ноги від ампутації. Захищають від міни ПФМ-1 "Пелюстка" та інших, що містять до 100 г вибухівки в тротиловому еквіваленті.
Міна «Пелюстка». Фото: скріншот відео ДСНС/Youtube
Вони допоможуть фермерам, надзвичайникам, лісівникам, залізничникам, енергетикам на деокупованих територіях, розповів хлопець "Вечірньому Києву".
Роман разом зі своїм науковим керівником проаналізували схожий канадський виріб "Spider-boots" або "чоботи-павуки".
"Наш захисний пристрій легше, зручніше та водночас жорсткіше, що дозволяє витримати більше навантаження. Завдяки металевій V-подібній формі платформи, під час вибуху хвиля розсікається в різні боки, що дозволяє зберегти кінцівку", — пояснює підліток.
Київський школяр розробив прилад для захисту ніг від протипіхотних мін. Фото: Вечірній Київ
Київський школяр розробив прилад для захисту ніг від протипіхотних мін. Фото: Вечірній Київ
Канадські чоботи коштують 40 тис грн, а український аналог — у вісім разів дешевше. Також вдалося зробити їх значно легшими — конкурсний зразок важить 1,65 кг.
На створення модернізованої версії школяра надихнуло відео, де українська БМП виїхала штурмувати позиції біля села Роботине на Запоріжжі.
"Перший піхотинець, який вийшов з машини, підірвався на протипіхотній міні. Боєць сам наклав собі жгут, його втягнули в БМП, але в цей момент штурм припинився", — каже науковий керівник Олег Козленко.
Він сподівається, що розробкою зацікавиться держава для подальшого виробництва, адже в КПІ та столичній МАН таких можливостей немає.