За інформацією: Суспільне Тернопіль.
Ольга Хома. Суспільне Тернопіль
Впродовж 2024 року в закладах загальної середньої освіти Тернопільщини навчалися 107 тисяч учнів. Але кількість дітей у школах зменшується. Про причини цього, матеріальну базу навчальних закладів, освітню субвенцію та оптимізацію Суспільному телефоном розповіла директорка департаменту освіти і науки обласної державної адміністрації Ольга Хома. Далі її пряма мова.
Виїзд дітей за кордон
"У2024 році освіту у закладах загальної середньої освіти області навчалися 107 тисяч учнів. На початку повномасштабного вторгнення ця цифра була набагато більшою. Відтоді батьки приблизно 7 тисяч учнів забрали документи із закладів освіти. Проте зараз маємо і позитивні результати: деяка, хоч і невелика, кількість дітей повертається до Тернопільської області. З 1 вересня цього року ми маємо майже 150 заяв від батьків, чиї діти повернулися до наших закладів. Зараз майже 9 тисяч учнів дистанційно навчаються у наших закладах. Це не той формати дистанційки, який люди уявляють. Тобто це не онлайн-уроки. Це екстернат і сімейна форма навчання. Діти навчаються за кордоном, а потім здають екзамени. Робляться такі зрізи знань, щоб виставити оцінки".
Використання освітніх субвенцій
"Не всі громади повністю використали гроші з субвенцій, виділених з держбюджету. Грошей надійшло направду багато. Ми отримали субвенцію на безкоштовне харчування для дітей перших — четвертих класів. Не всі громади активно використовують це фінансування. Грошей було предостатньо — 77 мільйонів гривень. Відповідну постанову Кабміну прийняли 6 жовтня. Деякі громади одразу почали харчувати діток безкоштовно. А в деяких це почали робити з 1 листопада. Зрозуміло, що коштів вони використають менше. Станом на зараз використання грошей із цієї субвенції територіальними громадами становить 40%".
Розвиток матеріальної бази закладів освіти
"Це, перш за все, субвенція 2023 року на "Нову українську школу". Вона була перехідною. І субвенція "НУШ" 2024 року. Загалом на це виділили 100 мільйонів гривень. Також ми мали субвенцію на створення освітніх осередків для вивчення предмету "Захист України". На сьогодні в громадах завершується процес формування цих осередків і закупівлі обладнання. Невелика частина грошей виділена на підвищення кваліфікації педагогів, які працюють або працюватимуть в осередках Захисту України. Ця субвенція також є перехідною. Тобто громади, які вже провели тендерні процедури, але ще не отримали обладнання, зможуть використати ці кошти наступного 2025 року".
Харчування у навчальних закладах
"Чітко зазначено норми харчування: що можна готувати, скільки і чого діти мають вживати. Меню складається на чотири тижні. Багато заведено нових страв, які діти ще не споживали. На Тернопільщині було шість таких проєктів. Зараз три проєкти, фактично, на завершенні. Два проєкти готові більш ніж на 40%. І є один проєкт, де, практично, нічого не зроблено. Це у Великобірківській громаді, де невідповідальні підрядники взяли участь у тендерних процедурах. Минулого року ми відкрили кулінарний хаб. На базі цього хабу наші кухарі із закладів загальної середньої освіти усі без винятку пройшли підвищення кваліфікації. Наступного року плануємо підвищити кваліфікацію кухарів закладів дошкільної освіти".
Розвиток професійно-технічної освіти
Як повідомила Ольга Хома, із державного бюджету виділили 33 мільйони гривень на створення навчально-практичних центрів розвитку професійно-технічної освіти:
"Таких центрів у нас три. У Збаражі центр завершений на 100%, у Чорткові буде завершений у найближчі декілька днів і у Кременці до кінця поточного року також всі роботи будуть здійснені. Тобто тут бюджет використали повністю. Залишаться лише кошти, зекономлені на проведенні тендерних процедур. Цьогоріч вступна кампанія, яку проводили заклади професійної освіти виконана на 100%. Ми бачимо більший відсоток учнів, які після дев’ятого класу йдуть до закладів професійної освіти, бачачи покращення матеріально-технічної бази навчально-практичних центрів".
Оптимізація освітньої системи області
"У зв'язку із оптимізацією освітньої системи, кількість навчальних закладів в області зменшилася на 39 у зв'язку з малою кількістю учнів. З них 10 закрили, а решта стали філіями опорних закладів освіти. Кількість дітей, на жаль, не збільшується. З 1 вересня ми маємо субвенцію лише на ті заклади, де навчається більше 45 учнів. В нас є близько 30 закладів, в яких замало дітей. Це насправді великий відсоток. Якщо територіальні громади мають можливість утримувати ці заклади за свій рахунок, тоді понижувати ступінь або закривати школу не потрібно. Це не стосується початкових шкіл — їх фінансуватимуть не залежно від кількості дітей. Також у зв'язку з оптимізацією цьогоріч ми закупили 23 шкільні автобуси для територіальних громад".
Укриття в закладах освіти
"Заклади загальної середньої освіти на Тернопільщині повністю забезпечені укриттями. Вони не обов’язково розташовані у приміщеннях самих закладів, а можуть бути наближені до них, але знаходитися в інших будівлях. Це не заборонено законодавством. Проте цифра 100% не означає, що всі укриття є дуже якісними. Ще є над чим працювати, вдосконалювати всередині ці укриття, щоб діти не просто пересиджували там тривогу, а перебували в комфортних умовах. Ми маємо пропозиції від територіальних громад, які готові будувати укриття, але чекають на субвенції із держбюджету, оскільки їх фонд фінансування цього не дозволяє. Але є громади, які будують. Зокрема, у Микулинецькій громаді, в селі Ладичин гімназії цьогоріч за рахунок місцевого бюджету збудували укриття в школі і в садочку".