За інформацією: Суспільне Чернігів.
В.о. директора Департаменту екології та природних ресурсів Чернігівської ОДА Олександр Лось. Суспільне Чернігів
Також він розказує, що через пів години-годину перебування на річці у людини з'являється легке запаморочення та пирхота у горлі.
Серед наслідків, чим загрожує мертва риба та чорна вода екосистемі, Юрій Карпенко виділяє такі:
- короткочасні — ті, що ми бачимо сьогодні, завтра. Це фактично загибель іхтіофауни,Сукупність риб певної водойми, басейну, зоогеографічної області тощо. проблема забруднення органічними й іншими речовинами;
- довготривалі — це поновлення гідроекосистеми річок Сейм і Десна. Тобто, та вся риба, яка загинула, вона створює нішу, яка повинна бути заповнена кимось.
"В екосистемі Сейму склались досить такі оптимальні умови. Це глибоководна і швидка річка з крутим правим берегом. На теринах України ця річка має довжину понад 230 кілометрів, а більша частина річки — майже біля 500 кілометрів на теринах сусідньої Росії. Це дійсно великі ризики для довкілля, екосистеми річки і для заплаву самого Сейму безпосередньо, і тих населених пунктів, які розташовані в межах русла цієї річки", — розповів Карпенко.
Як пояснив еколог, в минулому забруднення річки були, але таких наслідків ще не було.
Про заходи безпеки
Олександр Лось розповів, що наразі щоденно відбираються проби води.
"Органи місцевого самоврядування заохочують свої комунальні підприємства, жителів для збору та утилізації риби. Також визначені місця для захоронення – це біотермічні ями або інші конкретно визначені місця. Зараз для населення головне, ті, хто не допомагають, просто не заважати. Тобто, не купатися, не розповсюджувати цю рибу. Тому що на території Сумської області вже були зафіксовані факти її збору з метою подальшої реалізації".
Наразі Міндовкілля здійснює заходи з абсорбції забруднюючих речовин у річці Десна, зокрема вносять до поверхневих вод активний мул.
Читати ще
Читати ще Абсорбція та збір мертвої риби: у Міндовкілля розробили план очищення річок Сейм і Десна
За словами Олександра Лося, на території Чернігівській області 30 серпня о восьмій ранку біля селища Макошине внесли пробний об'єм активного мулу.
"Також 30 серпня здійснювалася аерація на невеличкому відрізку Десни. Це для того, щоб збільшити кількість кисню у воді та пришвидшити процеси знезараження".
Юрій Карпенко пояснив, що активний мул завжди використовується при очищенні стічних вод.
"Тобто, будь-які очисні споруди мають систему різних ставків, каскадів, в яких цей активний мул виконує функцію знезараження, поглинання і консервації токсичних речовин. Дуже складно говорити про відкриті джерела. Це експерименти, які вимушені. Але дуже складно, тому що течія – це фактор, який або робить більш ефективний цей засіб або навпаки зменшує коефіцієнт корисної дії. Ці дії важливі, тому що ми все одно зменшуємо кількість токсичних речовин в річковій системі Десни".
Еколог Юрій Карпенко. Суспільне Чернігів
Олександр Лось каже, що вже декілька днів вони не фіксують нових випадків потрапляння скидів річці на території Сумської області.
"Аналізи річки Сейм на території Сумської області значно кращі. В тому числі збільшення кількості кисню у воді. І, звичайно, необхідно ще тиждень чи більше щоб ця вода просто протекла. Ми її не зупинимо, не зберемо. Певні локальні заходи будуть, звичайно, вживатись. Головне – це зібрати ту рибу, яка вже померла".
Як прибирають мертву рибу
На запитання як довго може з'являтися мертва риба в річці еколог Юрій Карпенко відповів:
"Це процес неодночасний. Залежить від того, який стан риби, які види риби. Основні чутливі риби – це ті, що так звані стенооксігідричні риби. Тобто, риби, для яких характерна дуже висока концентрація кисню і чиста вода. Це фактично, риби, які більш звичні до процесів забруднювання. Вони можуть вижити. Тут виникає інше запитання: зариблення і відновлення видового складу іхтіофауни річки Сейм. Єдине, що можна сказати, що відновлення може відбутись природним шляхом".
Наразі, каже Олександр Лось, органи місцевого самоврядування організували прибирання мертвої риби.
Її важливо прибирати, бо високі температури викликають гниття білків, додав еколог.
"Щоб локалізувати цю катастрофу треба не допустити вторинне забруднення річки Десна. Це сітки для вилову мертвої риби за течією річок. З 29 серпня такі сітки вже почали встановлювати. Проте в Десні вони не дадуть такого ефекту. Дуже сильна течія, вона широка, глибока, і це не буде той ефект, який спостерігався в Сеймі. І встановлення в таких місцях сіток просто недоцільне. Вона або на дні вже в Сеймі або вона на берегах. Її просто набагато простіше, ефективніше і безпечніше збирати просто по берегах або з залученням човнів, підсак", — розповів Олександр Лось.
Яка ситуація із забрудненням на Сумщині
Кореспондентка Суспільного Катерина Гладенко розповіла в ефірі, що вперше зафіксували такий мор риби 14 серпня 2024 року.
"І вже з 15 серпня державна екоінспекція Сумської області почала досліджувати воду. Тиждень тому, 23 серпня, було ще багато мертвої риби у воді. Навколо води був неприємний запах, а вже 29 серпня у воді риби не було. Її виловлювали і місцева влада, і волонтери. Біля кордону з РФ, у селі Манухівка, виловили близько п'яти тонн риби, у Путивлі – близько трьох тонн".
За словами кореспондентки, зараз вода поступово біля кордону стає світлішою, біля берегів менш насичений запах.
"Проте людям заборонено купатися, брати воду для побутових потреб у річці. Також 29 серпня заступниця начальника обласної військової адміністрації Олена Бойко сказала, що не зафіксовано ніяких хвороб, пов'язаних з такою ситуацією в регіоні. В річці не залишилося жодної риби, живою залишилася тільки жаба, яка нині мешкає у Сеймі".
Щодо причини забруднення річки Сейм, кореспондентка розповіла наступне:
"Як оприлюднила і екоінспекція, і обласна адміністрація, це пов'язано із бойовими діями у Курській області. Вся ця вода йде саме із Курщини. Також фіксувалося і падіння рівня води на кордоні з Курською областю. Тобто, десь в РФ, мабуть, були перекриті шлюзи для того, щоб менше текло води в річку Сейм на Сумщині".
Про аналізи води
Станом на 30 серпня, аналіз води показує значне зменшення рівня кисню в Десні, в Сеймі він давно вже нижче нормативів, розповів Олександр Лось.
"Показники хімічного споживання кисню теж значно перевищені, що свідчить про потрапляння саме органічних необроблених відходів у річку в величезних обсягах".
Якщо говорити про сполуки амонію, нітрати та нітрити, розповідає Карпенко, вони завжди сприяють зв'язуванню кисню та сприяють процесам евтрофікації.Збагачення водойм біогенними елементами, що супроводжується знищенням продуктивності водойми.
"В основному, це зв'язування органічних речовин, окислення за рахунок тих сполук, які є, їх треба зв'язувати. В природі не буває пустоти, природа намагається зробити так, щоб токсичні речовини нейтралізувати або зруйнувати до більш простих, менш токсичних і більш, як кажуть, доступних до подальшої руйнації".
Які будуть наслідки для річок
Якщо говорити про прибережну воду і рослинність, пояснює еколог, то ці процеси можуть розвиватись в кількох напрямках:
"Якщо взимку відмирає біомаса, фітомаса, то потрібно теж передбачити, провести заходи — додаткові аналізи макрофітів для того, щоб подивитися концентрацію в рослинних тканинах токсичних речовин", — каже Карпенко.
Як розповів Олександр Лось, наразі місцева влада займається знезараженням і усуненням наслідків екологічної катастрофи. Щодо зариблення річки, мова поки не йде.
На здоров'я людини, якщо вона з'їла заражену рибу це може позначитися так:
"Це пряма загроза. Люди можуть отруїтись. Або опосередкована загроза, коли токсичні речовини можуть накопичуватись в тканинах, в м'язах, утилізуватись частковою печінкою організму людини, потрапляти в інші структури організму. Це небезпечно. Це може бути передумовою різних хвороб травної системи, можливо, впливати навіть на нервову систему, впливати на склад крові", — розповів еколог Юрій Карпенко.
Коли відновиться флора і фауна в річках
За словами Карпенка, це залежить від наслідків, глибини результатів, які можна потім прогнозувати.
"Але можу сказати, що для іхтіофауни це кілька сезонів розмноження. Сезон мається на увазі рік. Щодо Сейму — від 2-3 років, можливо, навіть і до 10 років. Якщо брати повне відновлення того стану екосистеми. Також треба враховувати прикордонні особливості річки Сейм — вплив військової агресії, наслідків потрапляння різних видів бойових речовин".
Треба враховувати, додав Карпенко, що з відновленням річка сама не справиться, повинен бути вплив людини.
"Певні дії з точки зору і територіальних громад, і з питань благоустрою. Можливо, зариблення, можливо, контролю за станом показників води. Тут без людини воно не може відбутися просто". Читати ще
Читати ще Чому у Чернігівській міськраді немає кворуму і чи зможуть депутати зібратись, — підсумки ток-шоу «Що відбувається?»