Компенсація за зруйноване житло: черкаські фахівці про те, що варто знати переселенцям

Суспільне Черкаси

Десять заявок у лютому отримав черкаський ЦНАП на компенсацію за зруйноване житло, розповіла Суспільному адміністраторка центру Ірина Гончар. Наразі, з її слів, руйнування лише фіксують.

Відповідно до законопроєкту, ухваленого парламентом, держава відшкодовуватиме збитки за майно, яке зруйноване чи пошкоджене з 24 лютого 2022 року.

Власник знищеної квартири може отримати житловий сертифікат — документ на придбання майна визначеної вартості. Його можна буде обміняти на житло, представлене на ринку нерухомості України. Власники знищених приватних осель можуть обрати — грошову компенсацію для зведення нового будинку або ж теж житловий сертифікат, розповів юрист Тарас Щербатюк.

Суспільне Черкаси

Відшкодування визначатимуть щодо кожного об’єкта окремо та зважаючи на вибір людей.

"Заявки можна подавати протягом дії воєнного стану та протягом року після його завершення", — пояснив він.

Грошову компенсацію люди отримуватимуть не "на руки", а на рахунок зі спецпризначенням. Закон не поширюється на об’єкти майна, які на дату введення воєнного стану були на тимчасово окупованій території.

Суспільне Черкаси

"Що ж стосується окупованих територій, або місць, де проводяться бойові дії, тут ситуація значно складніша, оскільки комісії мають створювати за місцем пошкодження або руйнації цього майна", — додав юрист.

Євгенія Рубан розповіла: все змінилося, коли почалося повномасштабне вторгнення. Російський снаряд потрапив у її двір в Рубіжному.

"У нас тоді навіть вікна потріскалися, осколками побило все, як решето. Ми вже сиділи без води і без світла", — розповіла Євгенія Рубан.

Та їхати й залишати власну квартиру пані Євгенія не хотіла. Тікати змусив чоловік:

"Чоловік сказав, що треба їхати, бо можуть влучити у авто, будинок, а у нас дитина ж, це небезпечно".

Суспільне Черкаси

З речей брали лише основне, бо сподівалися, що це ненадовго і скоро повернуться додому.

У Черкасах довелося починати все спочатку. Не було навіть в чому чай зварити. А через місяць сусідка повідомила, що їхній дім вщент згорів від російських обстрілів:

"Замість нашого вікна тепер чорна діра, немає ні даху, ні стелі, нічого. Будинок зруйнований, район там знищений. І в тому ж районі будинок батьків чоловіка, він теж дуже-дуже розбомблений".

Суспільне Черкаси

Аби отримати компенсацію за зруйноване житло, Євгенія подала заявку через застосунок "Дія".

"Там заповнюється коротка анкета і прикріпляються відео- і фотодокази", — пояснила вона.

Заявку можна подати і в Центрі надання адміністративних послуг, розповіла адміністраторка Ірина Гончар:

"Для цього необхідно мати: паспорт громадянина України, ідентифікаційний код, правоустановчі документи та електронну адресу".

Суспільне Черкаси

Запрацює закон після того, як його підпишуть Голова Верховної Ради та президент України.

Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України

Дивіться нас на YouTube: найцікавіші новини Черкащини та України

Джерело

Новости Украины