За інформацією: Суспільне Чернівці.
24-річний чернівчанин Сергій Мартинюк у ТЦК . Суспільне Чернівці
Андрію Устинову 21 рік. Він приїхав у Чернівці з Одеси, щоб підписати контракт з цією ж бригадою й стати стрільцем-снайпером. Каже, що піти на службу його надихнув друг, який долучився до війська на початку повномасштабного вторгнення.
"У мене друг воює з 18 років. Коли виповнилось – одразу пішов. Чому ні? Я ходив на спортивну стрільбу, тому трохи розуміюся", – каже Андрій.
21-річний Андрій Устимов. Суспільне Чернівці
Які умови контракту
Обидвох хлопців зацікавила можливість виїжджати за кордон після завершення року служби – це є однією з умов контракту, йдеться на сайті Міноборони. Загалом у міністерстві пропонують пільги та мільйон гривень молоді віком від 18 до 24 років, яка підпише контракт на добровільну службу.
Серед умов контракту – можливість обрати бажану військову частину та спеціальність. Водночас обов'язковою є служба у піхоті. Також пропонують наступні пільги:
- компенсація житла протягом служби;
- медичне забезпечення, зокрема, стоматологічні послуги та зубопротезування;
- іпотека 0% річних після закінчення контракту за програмою "єОселя";
- безплатний проїзд й пільги на комунальні послуги;
- можливість навчатися у закладах освіти у межах квот за гроші держави після закінчення контракту.
Такий контракт укладають на рік з обов’язковою умовою – щонайменше пів року треба перебувати у зоні бойових дій. За час служби є можливість заробити до двох мільйонів гривень. Про це у коментарі Суспільному розповів офіцер сектору комплектування обласного ТЦК Богдан Бацевич.
"200 тисяч гривень – одразу після підписання контракту, 300 тисяч – після проходження базової військової та фахової підготовки, а також адаптації у бригаді. Ще 500 тисяч гривень – після завершення самого контракту. Також до 120 тисяч гривень щомісячного грошового забезпечення", – каже Бацевич.
Як укласти контракт
"Контракт 18-24" – пілотний проєкт Міноборони, каже Бацевич, тому його можна укласти тільки з шістьма бригадами Збройних Сил. Це:
- 10-та гірсько-штурмова бригада "Едельвейс";
- 38-та бригада морської піхоти;
- 95-та десантно-штурмова бригада;
- 92-га штурмова бригада;
- 72-га механізована бригада;
- 28-ма механізована бригада.
Після року служби людину на рік звільняють від мобілізації.
Бацевич каже, що у ТЦК можна отримати супровід та підтримку для укладення контракту. Саму заявку можна подати на сайті Міноборони, через застосунок "Резерв+" та у центрі рекрутингу від Міноборони на вулиці Героїв Майдану, 7.
Що про це кажуть військові
Ініціатива Міноборони викликала дискусію серед чинних військових. Зокрема, керівниця медичної служби “Ульф” Аліна Михайлова написала у Facebook, що держава ігнорує потреби людей, які служать з 2014 та 2022 років.
"Ті, хто з перших днів війни взяли в руки зброю, відклали життя на потім, сьогодні виявилися за бортом. Їхня лояльність сприймається як належне. […] Коли я тільки мобілізувалась, мені не платили зарплату п’ять місяців. І таких як я – тисячі. Хтось досі не отримав виплати за поранення. Хтось судиться за компенсацію загиблого побратима. Але на 12-му році війни раптом знаходяться мільярди, щоб привабити нових контрактників – з грошима, соцпакетом і "бонусами". І це не просто несправедливість. Це дискримінація", – йдеться у дописі.
Тимчасовий виконувач обов'язків командира взводу 24-го штурмового батальйону "Айдар" Станіслав Бунятов у коментарі Суспільному розповів, що такий контракт варто було б укладати щонайменше на три роки чи до кінця мобілізації.
"Я мобілізувався у 2022 році, коли мені був 21 рік. Я служу, до мене приходить новачок, який послужить рік, отримає мільйон та бойові, поїде додому, а я служитиму далі. У будь-якому разі це є нові кадри в ЗСУ – неважливо за гроші вони пішли чи ні. […] Молодь завжди буде краще виконувати бойові завдання, ніж кадри 40-50 років. Але це контракт всього на рік, з яких два місяці – підготовка", – каже військовий.
Наразі у застосунку "Резерв+" зафіксували понад 10 тисяч звернень щодо укладення "контракту 18-24". Про це у телемарафоні сказав речник Міноборони Дмитро Лазуткін. Водночас поки немає зведених даних, скільки таких заяв було від буковинців.
У 2025 році законодавство України передбачає мобілізацію військовозобовʼязаних віком від 25 до 60 років.
Читати ще
Читати ще Міноборони: понад 10 тисяч звернень на укладення «Контракту 18-24» у «Резерв+»
Читати ще Чернівці – на першому місці в Україні за кількістю жінок, які долучаються до Сил оборони через центр рекрутингу
Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]