За інформацією: Суспільне Чернівці.
Народний депутат Георгій Мазурашу та начальник групи рекрутингу одного з батальйонів бригади «Едельвейс» Володимир Боднар . Суспільне Чернівці
Народний депутат з Буковини Георгій Мазурашу – один з тих, які критикують мобілізацію. Натомість пропонує шукати вмотивованих бійців, службу за контрактом та відкриття кордонів. Про це він розповів у проєкті Суспільного про діяльність нардепів "Обранці".
Водночас військовий бригади "Едельвейс" вважає, що такі пропозиції у час повномасштабної війни — нереалістичні.
Які зміни пропонує Мазурашу
Народний депутат пропонує повністю перейти на формування сил оборони на контрактних умовах. Каже, працівники центрів комплектування мають шукати тих, хто реально спроможний виконувати бойові чи інші завдання.
На думку нардепа, військовозобов'язаному можна дати повістку, щоб прийти до ТЦК на наступний чи за кілька днів, аби психолог визначив, чи спроможний він виконувати "важливі для сил оборони завдання".
"Люди не приходять [до ТЦК], бо одразу пишуть, що вони придатні, і через місяць вони опиняються в зоні бойових дій. У нас з 2014 року приблизно мільйон людей брали участь у бойових діях. Частина з них перебувають зараз у ЗСУ на тилових, штабних посадах. Їх теж треба виявляти", – каже нардеп.
Мазурашу каже, що звертався до прем'єр-міністра та озвучував в Раді можливість забезпечити усім військовим умови, як у контракті "18-24", й отримав відповідь, що наразі це неможливо зробити. Водночас вважає, що якщо забрати з фронту "бусифікованих" бійців, то їхні зарплати можна переспрямувати на доплати "тим, хто якісно виконують бойові завдання".
"Громадянин нормальної країни повернеться в Україну, коли ми відкриємо кордон. Ми скажемо: "Ми залучаємо на контрактних основах, обговорюємо з тобою твої умови контракту, бо ти нам потрібен в армії, ми тебе бережемо, даємо повний пакет для тебе та сім'ї, будемо карати військових командирів, які втрачають особовий склад", – каже Мазурашу.
Зокрема, нардеп ініціював законопроєкт про службу добровольців старших за 60 років, які мають бойовий досвід і погодження від військового підрозділу. Цей законопроєкт з березня 2022 року опрацьовують в комітеті. Мазурашу каже, схожу ініціативу підтримали в одній з правок, однак президент її наразі не підписав.
Як пропозиції Мазурашу коментує військовий
Ці речі можуть працювати, але не під час війни, вважає начальник групи рекрутингу управління 108 окремого гірсько-штурмового батальйону бригади "Едельвейс" Володимир Боднар.
"Щодня є поранені. Хтось пішов на пенсію, хтось захворів – люди мінусуються. Якщо депутат мені як начальнику групи рекрутингу скаже: "От в Чернівцях на лавочці сидять 20 чоловіків, які готові йти в бій, то я через 15 хвилин буду біля них, розповідати про наш підрозділ. Нам дійсно потрібні такі люди, але де взяти стільки вмотивованих бійців?", – каже Боднар.
За словами військового, Україна також наразі не готова до відкриття кордонів, бо військовозобов'язані виїдуть.
"Люди бачать, що відбувається в Україні. Є військо, різні приємні та неприємні ситуації. […] Але хто замінить тих самих піхотинця, водія чи інструктора? Все впирається в людей. Можна мати мільярди гривень, десятки тисяч дронів, сотні автомобілів, але не мати рук, які будуть цим управляти. І ми зупинились. Ми завжди забуваємо про те, що в нас крім прав, є обов'язки".
Повне відео проєкту "Обранці" про діяльність Георгія Мазурашу в Раді дивіться тут:
Читати ще
Читати ще
Молодь 18-24 на війні, мобілізація засуджених і тих, хто не хоче воювати – як з цим справляються в бригаді «Едельвейс»
Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]