За інформацією: Суспільне Тернопіль.
Свідчення увʼязненного Кременецької в’язниці Степана Павловича. Суспільне Тернопіль
У приміщенні Кременецької в’язниці тепер Кременецький професійний ліцей, розповіла викладачка історії цього навчального закладу Наталія Шпак.
"Зараз це навчальний заклад, але 100 років тому на цій території перебувала Кременецька в’язниця, яка була створена для поневолення в’язнів різних тоталітарних режимів. В’язниця була заснована у 1852 році та стала місцем ізоляції політичних в’язнів російського режиму, польської влади та нацистського режиму".
Наталія Шпак, викладачка історії Суспільне Тернопіль
Кременецький професійний ліцей Суспільне Тернопіль
Приміщення колишньої Кременецької в’язниці Суспільне Тернопіль
У 2008 році на території в’язниці відкрили кімнату-музей пам’яті жертв тоталітарних режимів. За словами Наталії Шпак, у період Другої світової війни у приміщенні в’язниці було вбито 12 тисяч євреїв. А про розстріл 20 ромів у Кременці в 1942 році, розповіла Наталія, даних не мають.
"Оскільки більшість споминів про характер репресій ми можемо формувати лише за свідченнями очевидців тих, чи інших подій. Що стосується ромів, то я допускаю, що це цілком могло бути. Оскільки Кременець був багатонаціональним містом".
Наталія Шпак у музеї пам’яті жертв тоталітарних режимів Суспільне Тернопіль
Наталія Шпак показує, як виглядала Кременецька в’язниця Суспільне Тернопіль
Наталія Шпак у музеї пам’яті жертв тоталітарних режимів Суспільне Тернопіль
Журналістка Ірина Небесна досліджувала розстріл ромів на Тернопільщині. За її словами, у загальнодоступних джерелах інформації про геноцид ромів мало, тому надіслала запит до Служби безпеки України.
"Випадково у книжці історика Сергія Ткачова знайшла згадку про те, що у Кременці у 1943 році під час нацистської окупації розстріляли близько 20 ромів. У книжці було вказано, яка це справа була в СБУ, я просто подала запит і мені надіслали усі документи, стенограми допитів, і я сіла читати. У спогадах одного із ув’язнених було декілька речень про дівчинку Галю, якій було 2-3 роки та яку розстріляли разом із батьками, бо вона була ромської національності".
Ірина Небесна, журналістка. Суспільне Тернопіль
Інформацію про розстріл ромів у Кременецькій в’язниці підтвердив керівник Українського центру вивчення історії Голокосту Анатолій Подольський. За його словами, під час Другої світової війни вбили понад 12 тисяч ромів у 140 місцях на території України.
"Є такі містечка Новомалин, Берестечко, Піски, а на Тернопільщині ми говоримо про Кременець. Багато вбивств ромів було на Чернігівщині. Також ромів вбивали у Бабиному Яру. Другого серпня 1944 року в нацистському таборі Аушвіц, що в польському місті Освенцим, були вбиті роми, в’язні табору Аушвіц. За одними джерелами, вбито приблизно 10 тисяч, а за іншими — 15 тисяч. Роми з різних країн Європи були вбиті газом, тому цей день і в Європі, і в Україні, і скрізь вважається Днем пам’яті жертв Геноциду ромів в роки Другої світової війни".
Анатолій Подольський, керівник Українського центру вивчення історії Голокосту. Фото УНІАН
У Міжнародний день вшанування пам’яті жертв нацистського геноциду ромів представники ромської спільноти вшановують пам’ять жертв, розповіла керівниця ромської програми у Раді Європи Зола Кондур.
"Говорячи про вшанування цього дня і про важливість пам’яті, ромські представники, ромські громадські організації спільно з міжнародними організаціями проводять дні вшанування та різні заходи для того, щоб говорити та нагадувати про цю трагедію. Також в ці дні багато говоримо про російсько-українську війну та про сучасні проблеми. Історія ромського геноциду має бути включена в освітню програму шкіл для того, щоб діти знали про цю трагедію і не допускали повторення такої історії".
Зола Кондур, керівниця ромської програми у Раді Європи. Fb/Zola Kondur
"Роми ніколи нікому, навіть своїм дітям, дуже рідко розповідають про події Другої світової війни. Вони кажуть: "Це не ми маємо розказувати про це нашим дітям". Коли вже ромів починають питати, тоді вони починають розказувати, що відбувалося в цей час", — розповіла ромознавиця Євгенія Навроцька.
Євгенія Навроцька, ромологиня. Cуспільне