Кримська платформа: брифінг Володимира Зеленського — онлайн-трансляція

Сьогодні почався третій саміт Кримської платформи, присвячений темі деокупації Криму.

Зеленський взяв участь у саміті Кримської платформи / колаж УНІАН, фото УНІАН

Президент Володимир Зеленський взяв участь в третьому саміті Кримської платформи, що сьогодні відбувся в Києві. По закінченні голова держави виступив на брифінгу.

Основні заяви:

Сьогодні буде підписано меморандум з десятком великих компаній, які «хочуть, готові» одразу після деокупації прийти і розвивати Крим.

Зараз Україні «не потрібно» переконувати західних партнерів у тому, що Україні потрібна їхня підтримка в обороні від російської агресії. Ми в постійному контакті.

«Що стосується деяких небезпечних голосів у Конгресі. Я думаю, що нам буде не просто. Я радий, що у нас двопартійна підтримка в Конгресі і дуже потужна підтримка в суспільсті [США]. І звичайно підтримка Білого дому».

Зеленський зазначив, що у США попереду «дуже складний» рік, і це може вплинути на підтримку України.

«Що стоссується контнаступу… Я вірю в наш народ. В наші Сили оборони. Безумовно, всім у світі хотілося б швидше, але працюємо, як можемо. Будемо намагатися якомога більше і швидше деокупавти наших міст і сіл.»

Про можливість обміну Криму на членство в НАТО: «Ми не міняємо наші території на членство в будь-якому міжнародному союзі»

Про надання американьских далекобійних ракет: «Ми працюємо над цим. Ми працюємо над питанням далекобійної зброї – голова Офісу, дипломати, голова МЗС. Я працюю в різних напрямках із цим. Ми лобіюємо через різні двері, але ми отримаємо результат. Як ми отримали серйозні ракети, зараз ми їх використовуємо і це вже не секрет. Storm Shadow ми вже маємо. Ми отримали Scalp, вони працюють, військові дуже задоволені – майже стовідсоткові влучення по ворогові. Щодо іншої далекобійної зброї, ми працюємо. Це непросто, я впевнений, буде результат, як і зі винищувачами»

Зараз українські фахівці вивчають, наскільки підходять Україні шведські винищувачі Gripen. Якщо вони підйдуть, і якщо уряд Швеції будет готовий це обговорбвати, після цього Україна домовиться про тренувальну місію на цих літаках.

По F-16 є «чітка домовленість» із Данією про 19 винищувачів. Вони надійдуть у кілька етапів. «На жаль, все це не швидко. Ми повинні дати наших пілотів, інших фахівців. Окремо будемо будувати інфраструктуру для сучасних винищувачів».

З Нідерланлами ломовились, що Україна може розраховувати на 42 літаки. З них на 18 українці проходитимуть навчання. Решту Україна отримає, коли будуть готові пілоти.

Початково Україна розразовувала отримати хоча б 12 літаків західного зразка.

Матеріал доповнюється…

Саміт Кримської платформи

Кримська платформа — офіційний саміт, який вже втретє поспіль проводить Україна. Він задумувався який дипломатичний інструмент деокупації Кримського півострова.

Перший саміт стартував у Києві 23 серпня 2021 року. Тоді в ньому взяли участь делегації із понад 40 країн і міжнародних організацій. Другий саміт відбувся за рік. З огляду на те, що вже почалася повномасштабна військова агресія Росії, саміт провели у Хорватії. В ньому взяли участь делегації близько 60 країн і міжнародних організацій. Учасники другого саміту закликали Росію забезпечити негайне виведення всіх своїх військових сил і військо

На третю Кримську платформу запрошені представники 100 країн. Очікується, що у порівнянні з попередніми роками приїде більше представників країн Глобального Півдня.

Як очікується, цьогоріч Україна презентує нову стратегію деокупації Криму. Також на саміті-2023 розглянуть й створення нового фонду для відновлення тимчасово окупованих територій.

Третій саміт Кримської платформи відбудеться у чотирьох форматах: зустрічі на рівні лідерів держав, парламентські саміти, експертні зустрічі та наради міністрів закордонних справ.

Джерело

Новости Украины