За інформацією: Суспільне Тернопіль.
Альтернативні джерела живлення на Тернопільщині, січень 2025. Суспільне Тернопіль
За час повномасштабної війни на Тернопільщині ввели в експлуатацію додаткових 15 МВт електроенергії завдяки альтернативним джерелам живлення. Про це Суспільному повідомив перший заступник начальника обласної військової адміністрації Степан Куйбіда. Він також розповів про те, як розвивається сонячна, вітрова та гідроенергетика, про проблеми цих галузей та допомогу від держави.
Наскільки Тернопільська область зараз готова до відключень електроенергії
В області є близько 1800 об'єктів критичної інфраструктури і всі об'єкти соціальної сфери: садки, школи, медичні заклади, там фельдшерсько-акушерські пункти, насосні станції, тощо, то в області їх близько 1800. Кожен з цих об'єктів має свій рівень важливості, критичності, і свій рівень забезпечення. У той чи інший спосіб кожен з цих об'єктів забезпечений альтернативними джерелами живлення: десь це генератори, десь накопичувачі, десь батареї.
Щодо системи життєзабезпечення: каналізації, водонапірні станції, то ці об'єкти критичної інфраструктури, крім того, що вони в пріоритетності заживлення від стаціонарної електромережі, то ще й мають альтернативні джерела живлення у вигляді накопичувачів, генераторів зі щонайменше триденним запасом палива. Тобто, якщо ж трапиться там умовна ситуація "X", коли ми повністю виключаємося з енергомережі, що в принципі є доволі неможливим сценарієм, але ми мусимо планувати найгірше, то об'єкти критичної інфраструктури зможуть функціонувати і надавати ті послуги, які важливі для жителів краю.
Гідроенергетика
Гідроенергетика в області як така, не має великих перспектив. Тому що немає річок з високою протічністю, які б могли забезпечити генерацію мегават, два-три мегавати і більше, а це вже значний об'єм. У нас є 13 мінігідроелектростанцій різних потужностей, які разом генерують трохи більше 9 мегават.
Сонячна енергетика
Ми спостерігаємо, як протягом останніх років багато громад дуже так активно почали працювати з цим питанням. Це Тернопільська, Чортківська, Лановецька, Шумська, Зборівська громади. Уже на 9 об'єктах сфери охорони здоров'я є сонячні панелі, а ще на водозаборах і водокачках. На сьогодні це два-три проєкти, тобто залежно від їхньої складності. Але ці позитиви є. Можна відмітити, наприклад, Чортків, який пішов навіть далі, вони ставлять не просто сонячні панелі, а разом з ними і накопичувачі електроенергії. І це про заклади охорони здоров'я або соціальної сфери.
Вітрова енергетика
Станом на сьогодні ми маємо вже робочі дві вітроелетростанції потужністю більше 5 МВт. Це є ті проєкти, які вже запрацювали. У нас є близько 5 проєктів у стадії розробки та реалізації, тобто це насправді різні етапи і на сьогодні ми ведемо перемовини з близько 10 різними інвесторами щодо можливості встановити нові генеруючі вітрові потужності, але поки що анонсувати тут якусь конкретику ми не можемо.
Про когенерацію
Уже можемо сказати, що 9 когенераційних установок в області функціонують. Їхня загальна потужність близько семи мегават. І є великий прогрес у Тернополі щодо формування енергетичного острова, але ми поки що деталі з безпекових питань не розголошуємо. Уже є чотири проєкти, коли бізнес починає встановлювати когенераційні установки на своїх підприємствах. Ми маємо вже один такий великий проєкт в частині переробки біодходів та генерації електричної енергії, але ці всі проєкти зараз в реалізації.
Перший заступник начальника обласної військової адміністрації Степан Куйбіда, Тернопільщина, січень 2025. Суспільне ТернопільПроблеми реалізації проєктів у галузі альтернативної енергетики
Ми б хотіли, щоб ці проекти закінчилися умовно завтра, але це неможливо з багатьох причин. По-перше, це спроможність мережі отримати цю електроенергію і її транспортувати. Розуміємо, що сьогодні є велика проблема і ворог безпосередньо по цій транспортній мережі завдає своїх атак. Простими словами, хто нас професійною мовою зрозуміє, отримати технічні умови.
Друге питання — це обладнання. Так, в нас є якісь українські аналоги цього обладнання, але очевидно, що їх є недостатньо. І якщо ми подивимося до прикладу на вітрову генерацію, то це здебільшого є імпортне обладнання, деяке було вже у використанні. Багато часу затрачається, щоб там розібрати, транспортувати, тут зібрати. Якщо ж це нове обладнання, то є черга на виробництво, бо запит не тільки в Україні суттєво зріс, а і в інших державах.
Третя проблема, яку би я тут виокремив, це кадри. Булим випадки, правда, не на Тернопільщині, коли вже були змонтовані вітряки і вони чекали два місяці, коли приїде відповідний сертифікований спеціаліст, щоб зберегти гарантію на дані вітряки.
Програми для реалізації проєктів з енергоефективності
Серед цього є і позитиви. До прикладу, хотілось би відзначити державну програму "Доступні кредити 5-7-9%", за якою вже на Тернопільщині взяли 18 кредитів на загальну суму близько 35 мільйонів гривень. І це є якраз для впровадження енергопроєктів.
Позитивні кроки зробив Кабінет Міністрів щодо спрощення дозвільних процедур на приєднання. Це скоротило окремі процеси, які були в частині дозвільних процедур, від року до місяця-двох, що у вимірі інвестора є вкрай суттєвим скороченням. Окремі кредитні лінії для населення, по 400 тисяч, якщо я правильно пам'ятаю, це новий програмний ресурс, який був запропонований і вже 13 таких кредитів взято на території нашої області.