За інформацією: Суспільне Тернопіль.
Тернопільська підприємиця Ярослава Процюк. Суспільне Тернопіль
Ярослава Процик — підприємиця другої групи. Вона зазначила, що має магазин чоловічого одягу. Зараз аби втримати свій бізнес, змушена підвищувати ціни на товар.
"Ясно, що не кожен клієнт може зрозуміти такий ріст цін. Але нам теж треба забезпечити свою життєдіяльність, бо ми маємо постійні витрати: податки, зарплати, платити оренду. Стараємось, щоб покупець мав можливість придбати товар, але він буде здешевлений через те, що певні речі у ньому будуть відсутні. Наприклад куртка буде на синтепоні, а не на пуху", — сказала підприємиця.
За її словами, суттєвий вплив на ціни мало те, що з січня цього року в Україні зріс військовий збір із 1,5% до 5%.
"Зараз ми платимо 18% податку, 22% єдиний соціальний внесок і 5% будемо сплачувати військового збору з початку року".
Ярослава зазначила, що купує товар за долари, тому ціни ростуть кожного разу, коли гривня послаблюється.
Торік у грудні гривня послабилася до долара на один відсоток, розповів директор департаменту монетарної політики та економічного аналізу Національного банку України Володимир Лепушинський. За його словами, так, Нацбанк України в останній день року підвищив курс долара до гривні. На 31 грудня 2024 року курс становив 42 гривні за 1 долар США:
"Відносно євро, курс гривні у грудні майже не змінився у грудні. В січні офіційний курс гривні до долара продовжував знижуватись, однак помірно, і передусім, через згадані сезонні чинники. В Національного банку достатньо інструментів та ресурсів, щоб зберігати стійкість валютного ринку".
Директор департаменту монетарної політики та економічного аналізу Національного банку України Володимир Лепушинський. Володимир Лепушинський
Володимир Лепушинський повідомив, що в країні є рекордний обсяг міжнародних резервів на кінець 2024 року — 43,8 мільярда доларів.
"Відповідно, це ресурс, яким можна забезпечувати стійкість на валютному ринку. Очікуємо отримати щонайменше 38 мільярдів доларів США, від міжнародних партнерів вже цього року. Отже, є всі підстави очікувати, що ситуація на валютному ринку залишиться стійкою", — сказав директор департаменту монетарної політики та економічного аналізу Нацбанку. України
Кореспонденти Суспільного запитали тернополянин, чи заощаджують вони гроші та в якій валюті.
Тернополяни розповіли, чи купують іноземну валюту. Суспільне Тернопіль
Михайло Самуляк розповів, що заощаджує кошти у доларах і євро.
"Загалом є таке правило, що 10% від отриманого доходу потрібно відкладати, це не складно. Це не впливає на ваш рівень життя, тому що 10% — це не так і багато", — зазначив чоловік.
Тернополянин Михайло Самуляк. Суспільне Тернопіль
"У мене немає можливості заощаджувати, тому що грошей зараз вистачає тільки на прожиття", — сказав тернополянин Ігор.
Переселенка Неля Гладиш зазначила, що заощаджувати гроші зараз не має можливості:
"Я приїхала зі сходу, тому, які заощадження? Повний нуль, нічого не має, тому ніяких заощаджень".
Переселенка Неля Гладиш. Суспільне Тернопіль
Доктор економічних наук та член ради Національного банку України 2016-2023 років Віктор Козюк розповів: більшість прогнозів вказує на те, що курс гривні буде послаблюватися.
Доктор економічних наук та член ради Національного банку України 2016-2023 років Віктор Козюк. Суспільне Тернопіль
“Цілком природньо, що гривня буде послаблюватися. Для Нацбанку вкрай важливо, щоб цей процес був контрольований і не викликав панічних настроїв. Обсяги валютних резервів для цього достатньо. Ми отримуємо значний обсяг міжнародної фінансової допомоги. Навіть якщо ми будемо спостерігати послаблення гривні, то воно буде контрольоване і абсолютно виключаємо кризовий сценарій”, — зазначив Віктор Козюк.