«Легше дихати стало»: як почуває себе мати шістьох дітей, якій у Вінниці зробили пересадку серця

За інформацією: Суспільне Вінниця.

Оксана Казакова на УЗД. Суспільне Вінниця

Рік тому у лікарні Пирогова у жінки діагностували дилатаційну кардіоміопатію. Це захворювання серця, при якому фіксують порушення скорочень та збільшення шлуночків, розповідає лікар-кардіолог Ольга Дідик. Трансплантація була необхідністю, жінка стала в чергу.

"Це, на жаль, захворювання, яке не підлягає ані оперативному, ані медикаментозному лікуванню, що повністю пацієнт одужав. Єдиним шансом на повноцінне життя була трансплантація серця. По показниках УЗД бачимо, що серце працює добре, показники хороші, будемо проводити корекцію медикаментозної терапії та реабілітацію пацієнтки", — сказала Ольга Дідик.

Ольга Дідик робить УЗД пацієнтці. Суспільне Вінниця

Коли з лікарні зателефонували й сказали, що є донорське серце — Оксана повірила не одразу.

"Вагалася, стояла хвилин п'ять, не знала, що сказати. А потім сказала “Так”, бо зрозуміла, інакше не буде іншого шансу. Їхала в машині спокійно, не хвилювалась. У мене ніч була важкою, ходила й переживала, але потім все перегоріло, спокійно йшла".

Операцію з пересадки серця провели 28 червня, розповів директор лікарні Василь Паненко. Донорське серце до Вінниці доправляли з Одеської області. Згоду на забір органу дали рідні померлої людини.

"Доставити це серце в мінімальні терміни за 500 кілометрів було практично неможливо. Забір органу здійснили в Роздільнянській лікарні, там загинула молода людина. Організували трансплантацію серця за допомогою гвинтокрила, і цей орган був доставлений в найкоротший термін", — розповів Паненко.

Оксані Казаковій роблять УЗД. Суспільне Вінниця

Оперував Оксану кардіохірург Сергій Руденко. Чоловік розповів, що донорське серце гвинтокрилом до Вінниці доправили за дві години.

"Серце, для того, щоб його можна було транспортувати та пересадити, його треба законсервувати, щоб воно зупинилось і було у спеціальному розчині. Від моменту, коли воно зупиниться в грудях у донора, до моменту, коли запуститься у реципієнта, повинно пройти не більше чотирьох годин. Коли серце доставили в мою операційну, то в момент від зупинки пройшло дві години та десять хвилин".

При вилученні оглянули рідне серце пацієнтки.

"Воно було збільшене. У нього не було скоротливої здатності, тобто сили, щоб шлуночок виштовхував кров. Воно у неї працювало менше ніж на 20%", — розповів Сергій Руденко.

За його словами, операція із пересадки пройшла вдало. Найбільшою цінністю своєї роботи лікар назвав вдячний погляд пацієнтки, яка може повернутися по повноцінного життя.

"Перше, коли воно починає битися само. Але понад усе ви б бачили очі цих пацієнтів, коли вони розуміють, що немає тієї важкості за грудьми, починають ходити й розуміють, що у них немає обмежень. Як для когось піднятись на Еверест — для них було раніше вийти з будинку", — розповів Сергій Руденко.

Оксана розповіла, що за місяць після операції почуває себе добре. Вона намагається проводити більше часу з дітьми та онуками, аби повернутися до повноцінного життя.

"Легше дихати стало мені, набагато легше. Я спокійно лежала і дихала, мені добре було. Ще після операції важко ходили, але помаленьку розходжуюсь, ворушусь. Ще в грудях болить, це ж операція. Є шанс, хай не втрачають, ідуть. Не страшно", — сказала Оксана.

На черговий огляд жінка прийшла у кабінет ультразвукової діагностики обласної лікарні імені Пирогова. Лікарка Наталя Бондар оглядала пацієнтку Оксану Казакову. Місяць тому жінці пересадили серце.

"Зараз бачимо камери серця, ліве передсердя, шлуночок, аорту. Камери всі практично в нормі, скоротлива здатність прекрасна, тому що до операції у пацієнтки була дуже виражена дилатація всіх камер. Зараз в динаміці все по-іншому, все, можна сказати, добре", — сказала Наталя Бондар.

Ольга Дідик робить УЗД Оксані Казаковій. Суспільне Вінниця

Зіставлення потенційних донорів та реципієнтів проходить автоматично через Єдину державну інформаційну систему трансплантації, яка підбирає пари, сказав заступник директора з хірургічної роботи Ярослав Хребтій.

"Ця система в автоматизованому режимі абсолютно незалежно проводить зіставлення пари “донор – реципієнт”. Критеріїв декілька. Безумовно це група крові, вона має збігатися, антропометричні дані, вага, зріст. Оцінюються й об’єктивні дані. Це ультразвукове дослідження, кардіограми", — розповів Ярослав Хребтій.

Оксана Казакова з Наталею Бондар. Суспільне Вінниця

Вінницька область входить до трійки регіонів України за кількістю трансплантацій від посмертних донорів за перше півріччя 2024 року, розповів Василь Паненко. З початку 2023-го року таких провели 29.

"У цьому році, наприклад, це 11 нирок і два серця. Минулого року було 16 трансплантацій. Виконали 12 нирок, одне серце і три печінки. Фінансування з трансплантації органів забезпечується нашою державою, повною мірою абсолютно. Жодних витрат не несе родина реципієнта. До 2024 року це здійснювали коштом державного фінансування, прямі кошти з бюджету за проєктом розвитку трансплантації, а з 2024 року все фінансування здійснює Національна служба здоров’я України за пакетом трансплантацій", — сказав Василь Паненко.

Новости Украины