Лікуємо ефективно, якщо звернулися вчасно: на Черкащині виявляють найбільше випадків раку грудей

Суспільне Черкаси

На Черкащині від початку 2023 року виявили 328 випадків захворювань на рак молочної залози. За 2022 рік недугу виявили у 476 людей.

Зазвичай виявляють рак на третій та четвертій стадії, розповів Суспільному завідувач організаційно-методичного відділу центру онкології Ігор Гайдай.

У Ганни Литвиненко та Ольги Ткаченко кілька десятків років тому діагностували рак молочної залози. Нині вони разом перебувають в громадській організації "Я не сама".

"Земля посунулася з-під ніг. Я зразу пішла до лікаря. Мені одразу призначили оперативне втручання на понеділок", — розповіла Ганна Ткаченко.

Суспільне Черкаси

Повернувшись додому Ганна Ткаченко вирішила, що ніколи не буде називати себе хворою.

"Як прооперувалася перший раз, думаю, посаджу квіти. Вийшла, а сапу ж не потягну. Так я на колінах. зяла ложку, насадила квітів. Подумала: якщо будуть рости, то і я буду жити".

З часу хвороби Ганни минуло 26 років. Зараз вона розповіла, що сповнена енергії та сил. Обіцянки, яку колись собі дала, дотримується і досі.

"Я не вважаю себе хворою. 10-20 хвилин відпочила і далі пішла. Веду дуже активний спосіб життя".

Суспільне Черкаси

Вона зараз посміхається. Після операцій повірила в себе та свою жіночність. Тепер хоче, аби це зробили інші жінки, які проходять лікування – складні операції та хімієтерапії.

"Іноді в перуці жінка ще краща стає. В мене, звісно, була шевелюра до цього, а зараз знову виросло волосся. Воно красиве, я красива, красу нічим не зіпсуєш!"

Суспільне Черкаси

Ольга Литвиненко розповіла, що жінкам із невтішним діагнозом іноді приносить полегшення відчуття, ніби хвороби немає:

"Вони приходять. Ми підбираємо перуки, міряємо. Вона каже, це ж чудово, так наче в мене нічого не сталося. Одразу настрій підіймається".

Суспільне Черкаси

Не боятися лікування і прийти до фахівця – одна із умов для одужання, розповіла Ганна Ткаченко.

"Щоб бути здоровою завтра, треба йти до лікаря сьогодні, і йти бігом, якщо помітили, що щось не так. Потім буде пізно. Ні в якому разі не потрібно йти до екстрасенсів, бабок. Потрібно йти до лікаря і виконувати його поради і вказівки".

Суспільне Черкаси

Проводити самоогляд молочних залоз, УЗД та мамографію, радить лікарка-онколог відділення пухлин репродуктивної системи жінок черкаського центру онкології Наталія Корновенко:

"У розслабленому стані, під час приймання душу підняти руки і обстежити свої молочні залози, а також впадини під руками. Друге – це щорічні обстеження. Жінки до 40 років можуть проходити УЗД молочних залоз, а при наявності якоїсь патології – раз у пів року. А після 40 років кожна жінка має зробити мамографію один раз на два роки, а після 50 років один раз в рік".

Нині Черкащина — лідер серед областей України за кількістю виявлених випадків раку грудей, розповів завідувач організаційно-методичного відділу онкоцентру Ігор Гайдай.

"За дев'ять місяців 23 року в нас уже понад 300 жінок виявили. За 2022 рік більшого показника, ніж у нас, не було в жодному регіоні України. Понад 76 на 100 тисяч населення".

Суспільне Черкаси

Ігор Гайдай додав: не оминула хвороба і чоловіків:

"Рак у чоловіків теж реєструють. Це може бути і три, і 10 випадків щорічно".

За словами лікарки-онколога Наталії Корновенко, лікування, хіміо- чи променеві терапії для пацієнтів нині безоплатні і дуже ефективні, якщо звернутися вчасно:

"У деяких випадках це може бути повне одужання, а в деяких випадках зупинення хвороби, щоб вона далі не розповсюджувалася. Звертатися треба обов’язково. Бо завжди є шанс на перемогу над недугою".

Суспільне Черкаси

Джерело

Новости Украины