Липень-2024 на Чернігівщині: скорочення повноважень МВА, атака «шахедів» на Ніжин та температурні рекорди

За інформацією: Суспільне Чернігів.

Колаж, на якому зображені Олександр Ломако, будівля клініки Фрезеніус, наслідки атаки «шахедів» по Ніжину. Суспільне Чернігів

Продовження протистояння Чернігівської міської ради і міської військової адміністрації, атака "шахедів" на Ніжин та температурні рекорди. Такими новинами запам'ятався липень 2024 року на Чернігівщині. Також у цьому місяці перепрофілювали школи у Чернігові, а Верховний суд України ухвалив рішення щодо стягнення з Чернігівської міської лікарні №2 100 млн грн за послуги клініки "Фрезеніус".

Детальніше про все це — читайте у підсумковому матеріалі Суспільного.

Чернігівська міськрада скоротила повноваження МВА

На сесії Чернігівської міськради 10 липня депутати внесли зміни до регламенту, які передбачали скорочення повноважень міської військової адміністрації. Як йшлося у рішенні, тепер все, що не пов'язане з обороною та безпекою, міська рада ухвалюватиме без погодження з МВА. "За" такі зміни до регламенту проголосували 23 депутати.

За словами Олександра Ломака, який на той час виконував обов'язки Чернігівського міського голови, таким чином вони повернулися до норм, що діяли до серпня 2023 року.

"Ми залишили норму в одній статті, що вони мають право звертатися з питаннями, які стосуються обороноздатності та безпеки. І ці питання мають розглядатися на сесії міської ради, ми залишили їм законодавчу ініціативу саме з цих питань. В Україні гарантується право на місцеве самоврядування, на мою думку, цей регламент порушував цю норму Конституції", — зазначив тоді він.

Причиною такого рішення Ломако назвав те, що МВА блокувала важливі, на його думку, питання життєдіяльності міста.

Водночас у коментарі Суспільному начальник Чернігівської МВА Дмитро Брижинський сказав, що рішення щодо зміни регламенту, яке ухвалили 10 липня депутати, фактично нічого не змінить, адже регламент стосувався більше взаємодії керівництва міської ради та керівників структурних підрозділів з міською військовою адміністрацією. Тому МВА й надалі буде контролювати роботу міської ради.

За його словами, повноваження військової адміністрації зазначені в Законі “Про правовий режим воєнного стану”, який прийнятий Верховною Радою. І в цьому плані ніяких змін не відбулося.

11 липня під час засідання виконкому Олександр Ломако повідомив, що начальник МВА звернувся до казначейства з листом, в якому просить зупинити платежі міської ради.

Водночас у пресслужбі міської військової адміністрації інформацію, яку озвучив Ломако, заперечили.

Читати ще

Читати ще

В казначействі розповіли, чи отримували лист від начальника Чернігівської МВА з проханням зупинити платежі міськради

12 липня стало відомо, що міська військова адміністрація подає до суду на "незаконне рішення" Чернігівської міської ради, яке депутати ухвалили на сесії 10 липня. Про це повідомив начальник Чернігівської ОВА В'ячеслав Чаус у своєму каналі в Telegram.

"Маніпуляції з бюджетним процесом для прикордонного обласного центру можуть мати фатальні наслідки. МВА подає відповідний позов до суду. Закликаю усіх учасників відкинути політичні амбіції, працювати на благо громади у рамках чітко визначеного законодавства", — пише Чаус.

Як пояснив у коментарі Суспільному радник начальника Чернігівської ОВА Андрій Подорван, рішення, про яке йдеться, стосується питання про бюджет на 2024 рік.

"Це питання на сесії 10 липня депутати ухвалили з порушеннями законодавства", — сказав він.

Натомість в.о. Чернігівського міського голови Олександр Ломако сказав, що рішення про бюджет міська рада ухвалила законно, відповідно до Конституції України.

22 жовтня Чернігівський окружний адміністративний суд скасував бюджетне рішення сесії міської ради від 10 липня 2024 року.

Доля боргу "Фрезеніусу"

Верховний Суд України постановив стягнути з Другої міської лікарні Чернігова 100 мільйонів гривень на користь клініки "Фрезеніус" за надані чернігівцям послуги з гемодіалізу протягом 2016-2018 років.

Про це повідомив Олександр Ломако під час розширеної наради у міськраді 16 липня.

За його словами, таких коштів на рахунках лікарні наразі немає, а рахункам медзакладу загрожує арешт.

"Наразі лікарня може просто бути заблокована. Заарештувати рахунки — це медикаменти, це обслуговування. Заробітну плату вони не можуть арештувати, але там доплати є до заробітної плати лікарям, преміальні, щось ще. Очевидно, що зараз у нас немає іншого шляху, ніж домовлятися про реструктуризацію цих 100 мільйонів. Це нереально зараз знайти ці кошти, ні в бюджеті міста, ні тим більше в бюджеті лікарні, і нам їх ніхто не дасть", — сказав Ломако.

Однак зауважив, що певні кошти для виплати за цим рішенням місто готове закласти у бюджеті на 2025 рік.

Також Ломако зазначив, що звернеться до НАБУ, аби там перевірили роботу суддів, які ухвалювали відповідне рішення та адвокатів "Фрезеніуса".

Приватна клініка «Фрезеніус» у Чернігові (архів, січень 2021 року). Суспільне Чернігів

Через тиждень, на загальноміській нараді 23 липня, Олександр Ломако повідомив, що Чернігівська міська рада планує звернутися до посольства Німеччини в Україні, аби ті розглянули можливість допомогти місту сплатити 100 мільйонів гривень на користь клініки "Фрезеніус".

За його словами, клініка "Фрезеніус" має німецькі інвестиції, і саме тому Чернігів хоче звернутися за допомогою до німецького посольства.

Ломако додав, що наразі місто домовилось з клінікою "Фрезеніус" про реструктуризацію боргу приблизно на 2,5 роки.

Також він зазначив, що представники "Фрезеніуса" повідомили, що до кінця року не планують звертатись до правоохоронців з проханням блокування рахунків міської лікарні №2.

Нагадаємо, що медичний центр "Фрезеніус", відкрився у Чернігові 15 жовтня 2010 року. Там лікувалися хворі безкоштовно, а послуги клініки оплачувалися з державного бюджету.

Раніше приватна клініка "Фрезеніус" через суди намагалася стягнути близько 60 мільйонів гривень з облдержадміністрації, міської ради та міської лікарні №2 Чернігова за послуги гемодіалізу, надані у 2017-2018 роках.

Тодішній міський голова Чернігова Владислав Атрошенко казав, що гроші з держбюджету фірмі "Фрезеніус" перераховували через рахунки Другої міської лікарні й приватній клініці місто нічого не винне. До того ж в інших медичних закладах міста було гемодіалізне обладнання для лікування хворих.

Раніше директор компанії Роман Шурдук у коментарі Суспільному говорив, що вони хочуть повернути гроші, які мали заплатити "Фрезеніусу" за лікування пацієнтів після того, як з ними не продовжили контракти, але люди відмовились проходити процедуру в інших закладах охорони здоров’я.

"Шахеди" двічі за тиждень атакували житловий будинок у Ніжині

В ніч на 20 липня армія РФ атакувала "шахедом" об'єкт інфраструктури у Ніжині. Внаслідок цього був пошкоджений житловий будинок неподалік, а двох його мешканців з гіпертонічним кризом доставили до лікарні.

Про це Суспільному розповів міський голова Олександр Кодола.

З його слів, близько 18 квартир мають різні пошкодження.

"В основному вікна вилетіли, в когось двері, штукатурка, відкоси. Тому зараз ми заклеюємо вікна плівкою. Одна сторона будинку має більше пошкодження, інша — менше. Ніхто не загинув. Сьогодні зранку усі служби працювали на місці".

Через шість днів, в ніч на 26 липня, росіяни вдруге атакували "шахедом" об'єкт інфраструктури у Ніжині. Житловий будинок неподалік знову зазнав пошкоджень, але вже з іншого боку.

За медичною допомогою через гіпертонічний криз звернулися 15 мешканців будинку, чотирьох з них шпиталізували.

Як тоді в коментарі Суспільному розповів міський голова Ніжина Олександр Кодола, будинок після влучання безпілотника став непридатний для проживання.

"Сам будинок сильно постраждав. Займаємось відселенням людей. У гуртожитку проживали люди пенсійного віку. Там було 24 квартири, з них 15 — постраждали. Будемо забивати двері, вікна. Немає в ньому ні газу, ні води, ні світла. Треба робити капітальний ремонт".

13 листопада в Ніжинській міській раді повідомили, що у квартирах пошкодженого будинку встановили вікна та завершують роботи на даху будівлі. Пошкоджену покрівлю демонтували.

Більшість мешканців будинку, квартири яких були пошкоджені, отримали статус внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та відповідну допомогу.

За підрахунками Держекоінспекції в Чернігівській області, цей удар "шахедом" по житловому будинку та об'єкту інфраструктури у Ніжині завдав збитків довкіллю на суму 9 мільйонів 97 тисяч 415 гривень.

Перепрофілювання шкіл у Чернігові

Під час сесії міської ради 10 липня депутати ухвалили рішення про перепрофілювання шкіл міста. Так, відтоді школи №1 та №12, а також ліцеї №15 та №22 міста Чернігова стали ліцеями, а школи №2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 13, 14, 16, 17, 20, 24, 27, 28, 29, 30, 33, 34 та 35, а також колегіум №11, гімназія №31 і ліцей №32 — перепрофільовані у гімназії. Таким чином змінилися їх назви та статут.

Це пов'язано з трансформацією мережі закладів загальної середньої освіти у місті, яка триває з 2021 року і, відповідно до затвердженої програми зі змінами, має завершитися у 2024 році.

Так, навчальні заклади, де навчаються учні 10-11 класів, мають назву ліцеї.

Водночас навчальні заклади, де навчаються учні 5-9 класів (ці заклади також включають початкову школу, тобто 1-4 класи) тепер мають назву гімназії. Їх у Чернігові передбачено 24. Щодо 23-х з них, то депутати ухвалили рішення, а питання перепрофілювання у гімназію школи №19 перенесли на наступну сесію.

Причиною стало те, що батьки учнів 19 школи вийшли зі зверненням до депутатів міської ради. Вони просили не вносити зміни у статут школи, оскільки не хочуть, щоб їх діти після 9 класу йшли до іншого закладу.

Однак сесія, яка була призначена на 16 серпня, не відбулася через відсутність кворуму.

Зазначимо, що питання перепрофілювання у гімназію школи №19 досі залишається відкритим.

200-бальники на НМТ

У Чернігові 43 випускники склали національний мультипредметний тест у 2024 році на 200 балів. З них п'ятеро набрали максимально можливий результат одразу з двох предметів. Зокрема, максимально можливі бали в основній сесії школярі отримали з української мови, англійської та математики.

Як випускник 29-ї чернігівської школи Володимир Притулик склав національний мультипредметний тест з математики та англійської мови на 200 балів — дивіться у сюжеті:

Загалом на Чернігівщині цьогоріч НМТ склали майже сім тисяч вступників.

Загибель маленьких дітей

1 липня у селі Тростянець Прилуцького району водій за кермом легковика на смерть збив трирічного хлопчика та зник з місця пригоди. Пізніше поліція затримала чоловіка, причетного до ДТП, ним виявився 21-річний житель одного з сіл Прилуцького району.

Усвідомлюючи тяжкість скоєного, водій переховувався у підвалі покинутого будинку. Там його і виявили співробітники поліції", — йдеться в повідомленні поліції Чернігівської області.

Легковик з характерними для ДТП пошкодженнями поліцейські також відшукали: його чоловік відігнав у лісосмугу за селом.

Загиблого трирічного Даміра поховали вже наступного дня, 2 липня.

Суспільному очевидець події 13-річний Даніїл розповів, що хлопчик саме бавився під наглядом старшого брата, 14-річного Максима, та вибіг на дорогу.

"Максим з Даміром стояли. Потім Дамір, як побачив машину, він, буває, любить гратися з ними, почав вибігати на дорогу. Машина їхала десь не більше 90. Швидкість була дуже велика", — розповідає Даніїл.

Зі слів хлопця, від удару Дамір відлетів не менше, ніж на 10 метрів. Водій автомобіля, пригадує Даніїл, не одразу поїхав з місця ДТП.

"Спокійно зупинився, підходить до нас, починає питати, чи з дитиною все добре. Я його питаю: «Ти зараз це серйозно кажеш? Дитина відлетіла на метрів десять, не менше, а ти отак спокійно все це робиш?»".

Травмованого хлопчика старший брат відніс до будинку. Там, пригадує староста села Олександр Супрун, йому намагалася надати першу медичну допомогу місцева медсестра.

"Була спроба реанімації дитини, але факт є факт – дитятко було вже мертве".

В той час Даніїл разом з другом викликав "швидку", а поки побіг за батьками – водій поїхав з місця аварії.

Бабуся загиблого хлопчика розповіла, що у її доньки Даші семеро дітей. Дамір був шостим.

Дамір разом із мамою. Таїсія Сидоренко

Інша трагічна подія із загибеллю дитини сталася 13 липня на річці Рать біля села Крехаїв, що у Чернігівському районі. Дворічного хлопчика, який купався разом із батьками віднесло течією. Знайшли тіло дитини наступного дня за два-три кілометри від місця події.

Місце, де, ймовірно, потонула дитина. ГУ ДСНС в Чернігівській області

До пошуку дитини від ДСНС залучили сім рятувальників, дві одиниці техніки та два човни.

Температурні рекорди

Протягом липня загалом синоптики зафіксували чотири температурні рекорди. Зокрема, три з них фіксували три дні поспіль — з 12 по 14 липня, два з яких трималися 73 роки. В середньому температура у ці дні сягала показників у 35 градусів і вище.

Водночас найвищу температуру року у +37,6°C зафіксували 14 липня на метеостанції Остер.

Четвертий температурний максимум був 17 липня. Стовпчики термометрів в цей день досягли позначки 35,6º, чим перевищили рекорд, який тримався з 2010 року — 35,2º.

Зазначимо, що липень 2023 року жодним температурним максимумом не відзначився.

Читати ще

Читати ще

Травень-2024 на Чернігівщині: вибух у банку, транспортна криза, донька вбила батька, «темники» для «Укрінформу»

Читати ще

Червень-2024 на Чернігівщині: повернення додому під час обміну, відкриття собору та відновлення будинків у Ягідному

Новости Украины