Лютий-2024 на Чернігівщині: ексочільник ВЛК з мільйоном доларів, підозри чиновникам та найбільший зимовий паводок

За інформацією: Суспільне Чернігів.

Колаж на якому зображений Ярослав Куц, Ігор Кодовбецький, Микола Гоголь, паводок взимку, театр та церква у Корюківці. Getty Images

У лютому 2024 року в колишнього голови ВЛК Чернігівської області Ігоря Кодовбецького під час обшуків знайшли мільйон доларів. А одразу двом чиновникам Чернігівської міськради вручили підозри за завдані бюджету збитки у мільйони гривень. У Чернігівському облмуздрамтеатрі вперше після ракетного удару відкрили головну глядацьку залу, а на півночі області був найбільший зимовий паводок за останні 129 років. Суспільне підбиває підсумки року на Чернігівщині. Про головні події лютого читайте далі в матеріалі.

Ексочільник ВЛК з мільйоном доларів

СБУ ліквідувала у Чернігові схему ухилення від мобілізації та нелегального виїзду за кордон чоловіків призовного віку. Якогось лютогог в рамках цієї операції правоохоронці затримали ексочільника ВЛК Чернігівщини Ігоря Кодовбецького. Під час обшуків у нього вилучили майже один мільйон доларів.

За ці гроші експосадовець обіцяв військовозобов’язаним зняття з військового обліку на підставі фіктивних довідок щодо непридатності до служби за станом здоров’я. Надалі ухилянти використовували ці документи для незаконного виїзду за межі України. У цій схемі затриманий діяв спільно з декількома чинними посадовцями обласних ВЛК та медичних установ.

Джерела Суспільного тоді повідомляли, що виявлені у нього гроші є "результатом його багаторічної роботи на посаді". Кодовбецького у 2021 році призначила на посаду тодішня голова Чернігівської ОДА Анна Коваленко.

Тут також згадаємо і колишнього голову ВЛК Чернігівської області Віктора Лугіна. Він разом з Кодовбецьким, якого слідство називає організатором цієї схеми, пропонували ухилянту з Чернігова оформити діагноз епілепсії чи виразки для зняття його з військового обліку та виїзду за кордон. Про це стало відомо в ухвалі суду щодо обрання запобіжного заходу голові ВЛК Чернігівської області.

В ухвалі суду йдеться, що контактувати з ухилянтом та надавати йому інструкції з проходження ВЛК мав Ігор Кодовбецький. Він же повідомив Віктора Лугіна та лікаря-невропатолога про обраний ухилянтом діагноз — виразка.

Так само Кодовбецький особисто отримував від ухилянта хабар у 5 000 доларів США, з яких Лугіну він віддав 800.

Сам Лугін мав контролювати та сприяти проходженню ВЛК ухилянтом, усувати будь-які перешкоди, впливати на лікаря-терапевта, щоб він підтвердив ухилянту діагноз, якого у нього фактично не було, аби визнати його непридатним до військової служби за станом здоров`я, з виключенням з військового обліку.

На початку січня 2024 року Кодовбецький зустрівся з ухилянтом та передав йому виписку-епікриз з історії хвороби стаціонарного хворого № 26598 від 22 грудня 2023 року, та рентгенівський знімок з його анкетними даними. У цих документах йшлося про те, що він у період з 11 по 22 грудня 2023-го нібито перебував на лікуванні у Чернігівській міській лікарні №2 з діагнозом "Виразкова хвороба ДПК, хронічний перебіг, активна фаза" та пройшов лікування і обстеження. Проте фактично ухилянт перебував у лікарні лише один день за вказівкою Кодовбецького, лікування та обстеження не проходив, рентгенівський знімок не робив, скарг на захворювання шлунково-кишкового тракту не мав.

Пізніше ухилянт проходив ВЛК з 9 по 19 січня 2024 року без проведення додаткових обстежень та опитування, що мало б виявити факт відсутності даної хвороби та визначення правильного ступеню придатності до служби. За результатами ВЛК військовозобов'язаний отримав довідку № 209, відповідно до якої його визнали непридатним до військової служби, з виключенням з військового обліку за станом здоров`я у зв`язку з виразковою хворобою.

Двом чернігівським чиновниками вручили підозри

Підозру у службовій недбалості від правоохоронців начальник управління ЖКГ Чернігівської міськради Ярослав Куц отримав 14 лютого 2024 року. Йдеться про закупівлю комунальним підприємством "АТП-2528" техніки білоруського виробництва влітку 2022 року.

16 лютого суд обрав Куцу запобіжний захід у вигляді нічного домашнього арешту з 21:00 до 7:00 та відсторонив начальника міського управління ЖКГ від займаної посади строком на два місяці. Згодом за рішенням Чернігівського апеляційного суду він повернувся на посаду. Раніше на судовому засіданні Ярослав Куц казав, що підозру вважає необґрунтованою, адже в його посадовій інструкції не передбачено, що він має контролювати діяльність підприємства, у якого є свій керівник.

"Мені складно сказати, з чого така виникла логіка. Виходить таким чином, що будь-яке порушення, яке зробило комунальне підприємство будь-яке, автоматично в цьому моя провина. Я не можу нести відповідальність за дії посадової особи. Я його не спонукав, я йому не казав. В чому я незадовільно виконав свою роботу? Тим більше вони оголосили тендер, це прозоро".

17 жовтня на засіданні Новозаводського районного суду Чернігова прокурор Максим Клєщевников просив стягнути з начальника управління ЖКГ Чернігівської міськради понад 7 мільйонів 900 тисяч гривень. За словами прокурора, саме на таку суму начальник управління ЖКГ завдав збитків міському бюджету.

12 грудня почали досліджувати письмові докази у справі про службову недбалість начальника міського управління ЖКГ Ярослава Куца.

А вже 16 лютого 2024 року підозру у зловживанні службовим становищем за збитки бюджету на понад 2,5 мільйона гривень оголосили директору комунального підприємства "Паркування та ринок" Чернігівської міської ради Миколі Гоголю.

Читати ще

Читати ще

Lexus, човен, ремонтна майстерня й виплати інваліду війни: що задекларував директор «Паркування та ринок» Микола Гоголь

26 червня Деснянський районний суд Чернігова почав розглядати по суті справу начальника комунального підприємства "Паркування та ринок" Миколи Гоголя. Своєї провини, начальник КП "Паркування та ринок" не визнавав та від показань відмовився.

Суть справи: Під час судового засідання прокурор Олександр Котонос зачитав обвинувальний акт. В ньому йдеться, що Микола Гоголь, який є службовою особою, впродовж 2019-2021 років користувався службовим становищем. Його метою було отримання неправомірної вигоди ФОП "Сердюк Наталія В’ячеславівна" та ТОВ "Сівер-констракт". Суть вигоди полягала у безоплатному праві забудови земельних ділянок. Порядок отримання цього права тоді порушили.

У 2019 році Гоголь від імені КП "Паркування та ринок" уклав інвестиційний договір з ФОП "Сердюк" для будівництва адміністративно-господарської будівлі та автостоянки власного транспорту. Мова про земельну ділянку площею 0,0408 га на проспекті Миру, 235А (ринкова вартість її забудови – 465 167 гривень).

У 2020 році Микола Гоголь уклав двосторонній інвестиційний договір з ТОВ "Сівер-констракт". Компанія мала збудувати мийку самообслуговування на вулиці Івана Мазепи, 53 (53А). Ринкова вартість права забудови цієї ділянки площею 0,1849 га становила 2 128 287 гривень.

Обидві земельні ділянки згодом передали в оренду.

Через вибух гранати у Чернігові загинуло подружжя

13 лютого на вулиці Єськова у Чернігові, в автомобілі Land Rover загинуло подружжя. За інформацією ДБР, за кермом автомобіля перебував військовослужбовець призваний за мобілізацією.

Колишня керівниця "Чернігівгазу" Алла Ярова вийшла з СІЗО

Її випустили на свободу під заставу у 30 мільйонів гривень, яку заплатило ТОВ "Твій Газзбут", кінцевим бенефіціаром якого є Дмитро Фірташ. "Чернігівгаз", керівницею якого була Алла Ярова, входив у групу компаній-облгазів Фірташа.

Читати ще

Читати ще

Колишня керівниця «Чернігівгазу» Алла Ярова вийшла на свободу: який розмір застави та хто її сплатив

У серпні 2023 року керівниці АТ "Чернігівгаз" повідомили про підозру за трьома статтями Кримінального кодексу України. Аллу Ярову звинувачують за ч. 3 ст. 27, ч. 5 ст. 191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем), ч. 3 ст. 209 (легалізація (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом) Кримінального кодексу України.

Загалом оголосили про підозру 11 керівникам окремих облгазів і чотирьом функціонерам фінансово-промислової групи олігарха Дмитра Фірташа. Цьому передувало розслідування СБУ та Бюро економічної безпеки. 17 березня 2023 року правоохоронці повідомили про ліквідацію масштабної схеми привласнення промислових обсягів блакитного палива із газотранспортної системи НАК "Нафтогаз України".

За даними правоохоронців, схема полягала у тому, що "на папері" посадовці платили за газ приватним підконтрольним компаніям, але насправді не отримували його від них. За даними судово-економічної експертизи, лише протягом 2021 року така діяльність завдала державі збитків на понад 4,2 мільярда гривень. А загальна сума шкоди, за попередніми оцінками, протягом 2016-2022 років може становити понад 18 мільярдів гривень.

11 грудня 2023 року Аллі Яровій обрали запобіжний захід у вигляді тримання під вартою із заставою у 110 мільйонів гривень за підозрою у привласненні, розтраті та відмиванні майна. Рішення ухвалив Шевченківський районний суд міста Києва. Засідання відбулось 6 грудня 2023 року. Тоді вона перебувала у Київському слідчому ізоляторі.

Троє депутатів Чернігівської міськради склали повноваження

Серед політичних новин, лютий запам'ятався тим, що одразу троє депутатів у Чернігівській міськраді за одну сесію склали депутатські повноваження — Юрій Тарасовець зі "Слуги народу", Вікторія Лазаренко й Сергій Кирієнко з "Рідного дому".

Це рішення депутатський корпус підтримав під час сесії 8 лютого. Його внесли до порядку денного за кілька хвилин до початку сесії.

Та головне, що засідання Чернігівської міської територіальної виборчої комісії (ТВК), яке мали провести 7 березня для реєстрації трьох нових депутатів міської ради, станом на 10 грудня 2024 року, не відбулося через відсутність кворуму.

Найбільший зимовий паводок за 129 років

У лютому на Новгород-Сіверщині зафіксували був найбільший зимовий паводок за останні 129 років.

Пік припав на 1-2 лютого. Тоді у прикордонній громаді була підтоплена автомобільна дорога та одна із вулиць міста. Також незвичне для зими підтоплення заплави призвело до загибелі риби.

Обмін полоненими

На початку місяця, 8 лютого під час 51-го обміну військовополоненими, з російського полону звільнили військового з Чернігівщини Валентина Гончарова. Він родом з села Яблунівка Ніжинського району. Військовий з побратимами утримували позиції в районі села Піщане Сєвєродонецького району на Луганщині.

Читати ще

Читати ще

З російського полону звільнили військового з Чернігівщини Валентина Гончарова

Відкриття глядацької зали драмтеатру

Щодо Чернігова, то у лютому відкрили головну глядацьку залу драмтеатру, яка була пошкоджена під час російського ракетного удару 19 серпня 2023 року. Там зіграли виставу "Сліпий" за поемою Тараса Шевченка. Протиаварійні роботи зі стабілізації будівлі тривали майже пів року. За цей час, завдяки допомозі міжнародних організацій, у головній глядацькій залі встановили підвісну стелю. А у театрі повністю замінили всі вікна та вхідні дубові двері, розповів директор закладу Сергій Мойсієнко.

За словами головного режисера облмуздрамтеатру Андрія Бакірова виставу за поемою Шевченка обрали не випадково. Цей твір є закликом до боротьби за волю, а режисер-постановник вистави Олександр Лаптій зараз служить.

Про російський ракетний удар Суспільне розповідало у документальному фільмі:

Перейменування вулиць у Чернігові

Також у Чернігові, починаючи з лютого, перейменували 59 вулиць та провулків, які звеличують, пропагують, увіковічують або символізують Російську Федерацію та Республіку Білорусь.

Читати ще

Читати ще

У Чернігові планують перейменувати вулиці Пухова та Доценка, також з’являться вулиці Бандери та Шухевича

Загалом, починаючи з 2022 року, у Чернігові вже перейменували 160 вулиць та провулки.

Півтора року "розбірок" та два судових позови

До ПЦУ перейшла церква у Корюківці на Чернігівщині. 16 лютого парафіяни зібралися на перше богослужіння разом з новим настоятелем Володимиром Шемендюком. Тепер у Корюківці не лишилося храмів, підпорядкованих УПЦ (МП).УПЦ, згідно з релігієзнавчою експертизою Держслужби з питань свободи совісті, є структурним підрозділом Російської православної церкви.

Контекст: 28 серпня 2022 року на подвір’ї церкви релігійна громада провела збори, де, більшістю голосів прийняла рішення про перехід Свято-Вознесенської церкви до ПЦУ.

Проводити богослужіння в храмі парафіяни ПЦУ не могли, бо колишній настоятель церкви, священник УПЦ Московського патріархату Олександр Дем’яненко відмовився залишати храм. Зі слів Володимира Шемендюка, через це релігійна громада парафії ПЦУ ще влітку 2023 року подала позов до Корюківського районного суду.

"Ми позивалися, іменно наша церковна громада позивалася саме на Олександра Дем'яненка, як на фізичну особу. Чому? Тому що саме він особисто, шляхом маніпуляцій і фізично, не допускав церковну громаду до храму. І я йому надав ксерокопії про те, що храм уже належить православній церкві України. Він подивився ці ксерокопії і сказав, що все одно я нікого не допущу, бо в нас будуть тривати судові процеси", — казав настоятель Свято-Вознесенської церкви ПЦУ Володимир Шемендюк.

Суд ухвалив рішення на користь громади ПЦУ. Пізніше Олександр Дем’яненко подав скаргу до Чернігівського апеляційного суду, який залишив її без задоволення, а рішення Корюківського районного суду – без змін.

Так, через півтора року після рішення піти з підпорядкування УПЦ Московського патріархату та двох судових позовів у Свято-Вознесенській церкві у Корюківці службу почала правити Православна церква України.

Читати ще

Читати ще

Січень-2024 на Чернігівщині: вибухи у Чернігові, затримання адвокатки, суд щодо оренди храмів, ситуація на прикордонні

Новости Украины