За інформацією: Суспільне Чернігів.
Cело Грем’яч на кордоні з Росією. Google Maps
Село Грем'яч — найпівнічніше село України в Новгород-Сіверській громаді на Чернігівщині. Воно одним з перших, 24 лютого 2022 року, опинилося в російській окупації. До повномасштабної війни там проживало понад 1000 людей. У селі діяли близько 15 установ, серед них, митниця, церква, амбулаторія, дитсадок тощо. Та вже після деокупації області, 3 квітня 2022 року, село регулярно почали обстрілювати російські війська.
Наразі, 9 грудня 2024 року, за словами місцевого жителя Сергія, в селі проживає близько 200 людей пенсійного віку. Майже вся молодь та діти виїхали. Залишили свої будинки та тварин (собак та котів, — ред.), яких доглядають ті, хто залишився. За словами чоловіка, майже пів року село без газу, чотири місяці без централізованого водопостачання, а останні три тижні немає й електрики. Його розповідь далі.
Сергію — 66 років. З його слів, з 1987 по 1997 роки, він був сільським головою Грем'яча, згодом очолював місцевий колгосп. Чоловік розповідає, що на Чернігівщину переїхав у 1980-х роках з Донеччини.
"Село Андріївка моє рідне, яке розташоване неподалік Курахового. Там сестра залишилась. До 1958 року Грем'яч був районним центром. Це дуже велике село було. Раніше тут працювали 22 організації: медлікарня, колгосп, магазини, школа, пошта, пекарня, аптека, дитсадок тощо. У школі навчалися десь до трьохсот дітей. Та це все було".
Читати ще
Читати ще
У результаті обміну полоненими повернули старосту Грем’яча, що на Чернігівщині
Зараз, каже Сергій, на вулиці, де колись люди жили в 13 будинках, залишився жилим його один. А всього в селі, додає він, живе до двохсот людей.
"Одна чи дві сім'ї молоді тільки залишились, решта — пенсіонери. Ми з дружиною вдвох живемо. Їй 65 років. Тримаємо господарство: курей, гусей, собаки, коти у нас. Люди ж коли виїжджають, то залишають, а ми доглядаємо. У мене своїх тільки четверо котів. Ще деякі приблудилися. Мені шкода, я забираю, деяким корм на вулицю ношу. Так само і собак".
Читати ще
Читати ще
Ударний дрон росіян влучив у авто місцевого старости на прикордонні Чернігівщини
Наразі село вже третій тиждень без світла, розповідає чоловік. З липня 2024 року немає газу та з вересня — централізованого водопостачання.
"Зараз, коли сніг випав, то ми його топимо, щоб напоїти худобу. Ось зараз котел затоплю, поставлю відро снігу, за ніч шість літрів води для господарства буде. Світла немає і нічого нема. Раніше радіо слухав. Телефон заряджаю через генератор. Але ми економимо, тому що дуже складно їхати за бензином для нього і страшно".
Читати ще
Читати ще
Російські телеканали замість українських: у жителів прикордонного Грем’яча зникло українське мовлення
До Грем'яча раз на тиждень привозять хліб та продукти, приїжджає авто "Укрпошти".
За словами Сергія, в Грем'ячі наразі до десятка спалених росіянами будинків. Сам же він розказує, що неподалік його будинку впав КАБ. Вікна побило уламками, зараз у хаті замість скла — ДСП.
15 листопада в одному з російських пропагандистських Telegram-каналів з'явилось відео, що кілька військових армії РФ перетнули кордон з Чернігівською областю та біля сіл Мурав'ї та Грем'яч встановили російські прапори. Один розмістили на мосту через річку Судость, інший — неподалік. Однак ці заяви російських пропагандистів речник ДПСУ полковник Андрій Демченко спростував.
Місцевий житель Сергій цю заяву також спростував, додавши:
"ДРГ в Грем'ячі не було ні одного разу. Прапор за річкою вони викидали. І все. На цьому це закінчилося. Тут багато розказують і місцевих, які виїхали з села, що до нас 10 людей зайшло. Це не правда, не було їх тут і близько".
Читати ще
Читати ще
ДРГ перейшла кордон та встановила російський прапор на прикордонні Чернігівщини: що кажуть в Держприкордонслужбі
"Щодо людей, які ніби-то чекають приходу Росії, то зараз я таких розмов не помічаю. Як окупація була, то за російською гуманітаркою бігало багато людей. Було таке. Зараз не можу нічого сказати".
Ще під час окупації, додає чоловік, у лютому-березні 2022 року, його доньку росіяни забирали на підвал.
"Вона у медпункті працювала. То вони (російські військові, — ред.) і медкарточку її знайшли, щось шукали, але відпустили за пару днів. Зараз всі мої діти виїхали із села".
А день розпочинається і закінчується однотипно, ділиться чоловік.
"Мій день починається о 5-й ранку. Встаю, затоплюю котел, а потім готую для господарства. Топлю сніг у котлі. Худобу пораю. Спілкуємось з сусідами, які через город живуть. Решта людей — на інших вулицях. А закінчується день, коли темніти починає. На ніч буду запалювати котел, щоб вода була. Був би газ, так було б тепло і дрова не потрібні були. А так, живемо і сподіваємось, щоб хоч світло зробили нам. Тому що виїжджати нам нікуди".
Що кажуть в "Чернігівобленерго"
Раніше у коментарі Суспільному заступник технічного директора з низьковольтних мереж "Чернігівобленерго" Сергій Переверза розповідав, що поки немає можливості виконати аварійно-відновлювальні роботи на лініях, від яких живляться домогосподарства споживачів у селах Грем’яч та Костобобрів.
"Під Грем’ячем зруйновано 18 електроопор, під Костобобровом — 25. Це такі наслідки негоди тільки у Новгород-Сіверському районі. Було зламано 162 електроопори. Роботу електриків також ускладнювало те, що дороги були завалені поламаними деревами. Енергетикам знадобилось 13 днів, щоб відновити електропостачання в усіх населених пунктах, окрім двох, які на самому кордоні".
Читати ще
Читати ще
Продукти закопують у сніг, а їх їдять собаки: як живуть без електрики жителі Костобоброва, що за 1 км від кордону з РФ
Також цю ситуацію прокоментував радник начальника обласної військової адміністрації Андрій Подорван. Він сказав, що повалені негодою електроопори лежать в зоні обстрілів — за кілометр від кордону.
"Це безпосередньо прикордоння, і туди в цьому випадку треба відправляти важку техніку. Ну ви ж самі розумієте, що буде з цією бригадою, якщо вона наблизиться до кордону – це фактично ми відправимо людей на смерть. Розуміємо цю ситуацію, дивимося на різні варіанти розв'язання проблеми".
Читати ще
Читати ще
Гатили увесь день: староста Грем’яча, що на Чернігівщині, розповів про наслідки російських обстрілів
Читати ще
Прапори РФ біля Грем’яча та Мурав’їв на Чернігівщині: військовий оглядач пояснив дії росіян