За інформацією: Суспільне Вінниця.
Хата, розмальована у рамках проєкту. Суспільне Вінниця
Директорка історико-культурного заповідника "Буша" Ірина Захарчук розповіла Суспільному, що у рамках проєкту художники розмальовують хати на туристичних маршрутах. У Буші ж працюють шість митців.
Візерунки на стіні. Суспільне Вінниця
Фарби закупили за гроші благодійників, а також забезпечили харчування та проживання художників.
"На будинках ми просили художників більше малювати якихось традиційних моментів, щоб це були родові дерева, елементи вишивки, елементи якихось сакральних символів. Трипільська культура щоб була, але художники дуже талановиті. Вони вирішили в ці традиції внести ще нотки модерну, і дуже класно тоді прозвучить назва нашого проєкту "Подністровський стінний розпис: традиції та модерн". Кожна хатинка вона стає фотозоною, і це дуже круто. Ці мальовані хати — вони викликають ностальгію за мамою, бабусею, за квітучими вишнями й домашніми стравами. Вони надихають людей творити і, можливо, хтось надихнеться нашим прикладом і теж собі таке зробить", — розповіла Ірина Захарчук.
Яна Власенко розмальовує хату. Суспільне Вінниця
Серед учасників проєкту Яна Власенко з Києва. Вона розмальовує будинок у селі орнаментами трипільської культури, додає й елементи модерну.
"Я виконую роботу у двох кольорах, тому що так робили трипільці, наші пращури, бо в них була глина. Вони малювали натуральними матеріалами. Брали ту глину, яка була на цій території. Це була одна глина світлішого кольору і темного кольору — це охра і коричнева", — розповіла Яна Власенко.
Візерунок на хаті. Суспільне Вінниця
У розписі вона поєднуватиме сучасність і трипілля.
"У мене тут такий бик, там Берегиня-мати буде. Ще пташки летять, там ще місяць і трипільська символіка. Це я тільки почала розробляти. Я беру за основу орнаменти, але я їх переробляла під себе, щоб показати синергію сучасності й трипілля. А саме те, що трипільці вже знали календар, пори року. Зробила такий образ, де класична композиція української хати, і вона перекликається з таким сучасним модерновим панно, яке є на цій стіні виходить", — сказала Яна Власенко.
Людмила Сорочинська розмальовує хату. Суспільне Вінниця
Художниця з Могилева-Подільського Людмила Сорочинська розмальовує в центрі села будівлю сувенірної крамниці. Працює емаллю. За словами мисткині, через штукатурку робити це важко.
"Це мій перший об’єкт, але я намагаюся його завершити, щоб він повністю був розмальований. Вона в центрі, її видно далеко з околиць, вона як сонечко світиться і приваблює всіх. І сама хазяйка — пані Оксана — попросила, щоб відобразити на її хатині обереги, то тут є мотанка, дідух, українські символічні птахи, коники, козлики. Також тут буде ще писанка. Вона також є оберегом української культури. Ми малювали макет, але коли прийшли, подивилися на стіни, то зрозуміли, що вони досить складні. В них така штукатурка, що на них важко будь-що виконати.Тут було пофарбовано емаллю, то також малюю нею, але в основному у нас акрилові фарби на стінах", — розповіла Людмила Сорочинська.
Марія Черниш розмальовує хату. Суспільне Вінниця
Окрім професійних художників, до проєкту долучилися і студенти. Серед них Марія Черниш із Тульчинського коледжу культури. У Буші вона працює третій день. До цього хати розмальовувала у сусідній Дорошівці.
"Я працюю у такій стилістиці. Це характерний подільський настінний розпис, орнамент. Це така притаманна для народного мистецтва композиція — вазон. Це трохи такий наївний і примітивний стиль, але для декорування хат у селі вона дуже красиво лягає і відповідає", — розповіла Марія Черниш.
Малюнок на стіні. Суспільне Вінниця
"Зараз я декорую хату соняхами. Це не основна будівля. Бо це склад біля сувенірної лавки, але, щоб не залишати його таким сумним, то ми його також розмальовуємо. Зараз я малюю соняхи. Це їхня декоративна форма. Основна наша мета — не відтворити їх, який вони вигляд мають насправді, а просто потрібно схарактеризувати цю квітку, яка є розповсюдженою в Україні і яка символізує сонце. Я малюю акриловими фарбами, вона достатньо хороша. Нею можна малювати на стінах, на тканинах, на посуді, і вона засихає, і її можна використовувати в побуті", — розповіла відвідувачка художньої школи у Могилеві-Подільському Ілона Ужицька.
Ірина Ужицька розмальовує хату. Суспільне Вінниця
У Буші художники працюватимуть 10 днів: до 18 травня. Загалом запланували розписати 10 об’єктів, наразі готові чотири.