Мати назбирала 26 тисяч голосів для сина (посмертно)

Дмитру Новіку, водію-механіку танка, старшому солдату, було 28 років. Загинув поблизу села Іванівське під Бахмутом. Тепер його мати просить Президента надати сину звання «Герой України».
Пише vestgazeta.com.ua

Причепив машину до танка. Щоб вивезти і врятувати своїх— 2-й батальйон 5-ї окремої штурмової бригади 8 березня 2023 року покидав позиції та займав нові. Командир дав завдання хлопцям знайти безпечнішу дорогу для відходу. Діма разом з двома побратимами виїхав танком на розвідку, щоб подивитись та оцінити.

Перед ними на шляху застрягла машина з нашими бійцями. Авто зламалося. Син підчепив цю машину до танка і збирався тягти. Щоб врятувати своїх, щоб вони вижили. Коли сідав у танк, уже почав рух, і у цей момент снайпер вистрелив йому у голову, — очі 44-річної Наталії НІКОЛАЄНКО, матері Дмитра, наповнюються сльо­зами. — Почався арти­лерійський обстріл. Тіло забрали з поля бою лише за декілька днів.

Побратими сина були без касок та бронежилетів, але залишилися живі під час обстрілу. Уламками зачепило ноги. А про Діму вони навіть не одразу зрозуміли, що сталося. Сказали, у нього здригнулась нога, і він повів танк у бік. Зупинило його дерево, — переказує розповідь солдатів мати.Ховали воїна на дев’ятий день у селищі Замглай на Ріпкинщині, де він народився і жив. У Дмитра чотири рідні сестри, два брати та мати.У листопаді 2023 року родина Новіка подала петицію на сайті президента: «Просимо нагородити та присвоїти звання «Герой України» (посмертно) Новіка Дмитра Олександровича». За три місяці прохання повинні підтримати 25 тисяч людей. Тоді петицію буде розглядати президент, винесе своє рішення. І тоді, можливо, загиблий герой отримає після смерті найвищу державну нагороду України – орден «Золота Зірка», а родина — пільги. На лютий 2024 року на сайті президента було зареєстровано вже понад 1500 петицій, які набрали понад 25 тисяч голосів ще з початку серпня 2023 року.

«Юль, допоможеш з петицією?»

7 лютого завершився збір голосів за петицію Новиків. Зібрали навіть більше, 26 364. Авторка петиції — Юлія СКРИПКА, племінниця Володимира Фелюс­та, нинішнього чоловіка Наталії Ніколаєнко. Володимир Фелюст, батько чотирьох дітей, теж військовий, зараз на сході.Ця Юля склала петицію, а інша Юля збирала підписи.— Я в декреті, трохи вільного часу є. То проводжу лотереї. Спон­сори надають мені лот (вироби, які власноруч виготовили: солодощі, побутову техніку тощо), які можна виграти за донат (благодійний внесок). Я присвоюю номерок на кожен донат і коли усі номерки викуплені, а їх буває близько 50 щоразу, проводжу розіграш. Усі зібрані гроші переводжу на збори односельцям-військовим, — розповіла 30-річна Юлія КОСТРИКОВА із Замглаю. Займалася збором голосів для петиції Дмитра Новіка. — В одній такій лотереї виграла Наталія. Коли забирала в мене приз, тихенько запитала: «Юль, допоможеш з петицією?». Відразу погодилася. Трохи сумнівалася, чи вийде в мене. Це вже друга петиція по Дімі. Першу опублікували на сайті президента 20 липня 2023-го. Тоді її підписало лише 9609 чоловік. Але я про неї не знала і зі збором не допомагала.

Донати за розміщення

Юлія Кострикова розсилала у соцмережі фейсбук пости з проханням проголосувати за петицію, як правило, вночі. Іноді й вдень, коли вкладала меншу доньку спати. Щогодини навіть перевіряла телефон, хоч декілька хвилин, щоб відповідати на коментарі, запитання. Щонайменше двічі на добу, зранку і ввечері, виставляла нові пости та шукала нові групи по обміну голосів. Зараз підписана десь на 60 таких груп в фейсбуці. А от телеграм не любить подібні прохання, часто блокує повідомлення з петиціями. Перший раз її заблокували на дві доби, другий – на два тижні, третій, нещодавно, вже на місяць.На початку цифра 25 тисяч здавалася жінці не підйомною. Коли вона долучилася до збору голосів, за петицію Діми Новіка було три тисячі підписів і 62 дні до закінчення збору. Не усі розуміють, що поставити «+» в коментарях до посту — це ще не означає голос в самій петиції. Багато йшло часу, щоб пояснити людям, як правильно голосувати. Насправді, голос рахується, коли зайти за посиланням петиції. Натиснути на слово «авторизуватися». І далі йти за підказками.— На мій день народження, третього лютого вдалося зібрати бажані 25 тисяч, — радіє Юлія. — За сім днів до завершення збору. Вирішила працювати й далі і набрати трохи більше голосів, бо мені сказали, що скидають якийсь відсоток на спам. Допомогли дуже односельці. Масово розсилали петицію в фейсбуці. 7 лютого голосувати більше не можна було. Зупинилася на цифрі 26 364. Чекаємо тепер. Протягом трьох місяців президент має надати відповідь.— Чи доводилося платити людям, аби проголосували?— Ні. Але є такі групи в фейсбуці, які просили донати за розміщення посту з петицією. Потім ці донати йшли на допомогу військовим, які збирають на автівку.— Щось берете за свої послуги?— Ні.Днями Юлія Скрипка взяла ще одну петицію, для родини Павла Бродюка, молодшого сержанта з Львівщини. Зараз вже є трохи більше 17 тисяч голосів. Побратим загиблого попросив допомогти. Сам він на фронті, але, по можливості, теж розкидає по соціальних мережах прохання проголосувати.

Сім місяців на війні, чотири дні вдома

У травні 2022 року Дмитро Новік сам поїхав у військкомат в Ріпки, повістки чекати не став. Сказав мамі, що хоче воювати і пішов туди заради родини, аби ворог знову не прийшов на Чернігівщину.Спочатку був під Києвом, потім у Житомирі й Львові. Їздив за різними запчастинами для техніки на захід України та доправляв їх на фронт. З літа 2022 року воював на донецькому напрямку. Тримав оборону біля Бахмуту і Костянтинівки. У відпустці побув один раз. Приїхав додому якраз на новий рік – 31 грудня 2022 року. 5 січня 2023 року вже треба було повертатися на фронт.— Ми за ним жили, як за кам’яною стіною. Спочатку перший чоловік покинув мене, жодної копійки на Дмитра не дав. Потім другий чоловік покинув. А син заміняв батька молодшим братам і сестрам, — зітхнула мати. — 9 березня була у Чернігові, купувала будматеріали для ремонту. Приїжджаю додому, а мене вже чекає Олександр Красковський, староста Замглая, і чоловік у формі. Принесли похоронку. Що казали, вже не пам’ятаю. Земля пішла з-під ніг.Планують весною Дімі пам’ятник ставити. От тільки з фото проблема. Усі військові світлини гарної якості залишилися у Дмитра в телефоні. Він під паролем. Зверталися до майстрів, ніхто не може прибрати його. Якщо робити скидання до заводських налаштувань, то всі дані і фото теж стираються.

* * *

Звання «Герой України» передбачає низку пільг та виплат. Серед них — надбавки до пенсій, пільги при сплаті податків, безкоштовне лікування для Героя та членів його родини, звільнення від сплати комунальних послуг, поліпшення житлових умов, безкоштовний проїзд у громадському транспорті та пільги на міжміські подорожі, пільговий відпочинок, додаткові відпустки, щомісячні виплати до зарплати та інші бонуси.
Раніше ми писали: “Цей клич: “Герої не вмирають!” з’єднав і мертвих, і живих” (Фото)

Ольга САМСОНЕНКО. Фото з інтернету Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

  Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: Telegram
Viber
Facebook
Instagram

Источник

Новости Украины