Молоді люди обіймаються в парку у Києві, 5 липня 2023 року. Фото: Jose Colon/Anadolu Agency/Getty Images
Війна в Україні створила величезну потребу в психологічній підтримці — від першої психологічної допомоги до комплексного психологічного супроводу. Як впоратися зі стресом під час обстрілів, як підтримати близьку людину, що зазнала тортур, чому чоловіки рідше звертаються до психологів та як з ними розмовляти про це — розповідають "Лікарі без кордонів".
Чому чоловіки рідше звертаються до психологів
"25 лютого у мене день народження. Ми ховалися по підвалах. Російські військові їздили по селу на танках і бронетранспортерах, — говорить 74-річний Анатолій Андрієвський з села Миролюбівка Херсонської області. — Звичайно, страшно. Лягаєш і думаєш: хто його знає, що до ранку буде. Чи встанеш, чи ні. А як сам — це взагалі. Добре, коли вдвох, хоч побалакати з кимось, а то сам був".
Анатолій розповідає, що досі розмірковує над тим, щоб звернутися за допомогою до психологів. Однією з перешкод на шляху до цього є стигма, пов'язана з психічними розладами, і сором, який відчувають люди, звертаючись за підтримкою, особливо це стосується чоловіків, пояснює психологиня "Лікарів без кордонів" Тетяна Баранець. Та додає, що більшість пацієнтів організації — жінки похилого віку.
Анатолій Андрієвський, Миролюбівка, Херсонська область, 2023. Фото: Юлія Трофімова / «Лікарі без кордонів»
"Чоловіки теж відчувають безсилля, безпорадність, а це не може не впливати на внутрішній стан. З цим треба щось робити, бо від цього страждає і родина, і сама людина", — каже Баранець.
Чоловіки рідше доходять до спеціалістів, зокрема, через перейняті з дитинства стереотипи виховання, апелювання до фраз "ти ж хлопчик, чоловік, не плач, не бійся", говорить психологиня організації Інна Потапенко: "Їх навчили приховувати емоції, і взагалі вони згодом перестають їх помічати в собі, проявляти. Чоловікам важко знаходити слова і висловлювати почуття, це також стає на заваді до отримання психологічної підтримки".
Щоб допомогти чоловікові зважитись на розмову з психологом та зменшити стигматизацію звернення за допомогою, Потапенко радить таке:
Чим раніше після стресової ситуації людина звернеться за допомогою, тим швидше можна передбачити панічні атаки, нічні жахіття та інші прояви стресу.