Мільйонні донації на «Батьківщину» та відпочинок під час робочої поїздки за кордоном: Олег Мейдич у проєкті «Обранці»

За інформацією: Суспільне Вінниця.

Олег Мейдич, народний депутат обраний від округу №18 Вінницької області. з відкритих джерел

Про зміну прізвища

Цікавий факт з біографії Олега Мейдича — після шлюбу він взяв прізвище своєї дружини Тетяни Мейдич, справжнє його прізвище Погорельський.

"Минуле пана Мейдича, як мінімум, супречливе. Є відносно підтверджені джерела, які говорять про те, що депутат Мейдич, який раніше мав прізвище Погорельський, був кримінальним авторитетом або просто учасником тих чи інших кримінальних активностей і на прізвисько Монгол. Це дуже неоднозначне питання, ми не можемо стверджувати на всі сто відсотків, але ми можемо говорити про те, що прізвище дійсно було змінено, — сказав політичний аналітик, президент громадської організації "Просвіта Енлайтенмент" Євген Костогризов.

За його словами, найімовірніше це було зроблено для приховування свого минулого.

"В тих же реєстрах Національної поліції чи загалом Міністерства внутрішніх справ можна знайти провадження, в яких фігурує Олег Погорельський, але не можна знайти провадження, в яких фігурує Олег Мейдич. Тобто це було очевидно зроблено для ускладнення відслідковування його минулого. Ми можемо точно стверджувати, що прізвище було змінено, точно можемо стверджувати, що були певні проблеми із законом, але спекуляції на тему того, чи був він кримінальним авторитетом — все-таки питання, яке варто лишити компетенції органів внутрішніх справ", — сказав Євген Костогризов.

Політичний аналітик, президент громадської організації «Просвіта Енлайтенмент» Євген Костогризов. Суспільне Вінниця

Робота депутата на окрузі

За словами Євгена Костогризова, більшість обіцянок, які робив депутат, стосувалися більш глобальних речей, ніж просто життя округу.

"Тобто це було питання робочих місць, причому не тільки на окрузі, але і по Україні, це було питання боротьби з корупцією. І загалом можна виділити, що було зроблено аж 23 обіцянки, і доволі шокуюча статистика, лише одну з них він дійсно зміг виконати, а саме він підтримав зняття депутатської недоторканності власне, він це теж обіцяв зробити. Я б не сказав, що абсолютно неефективною, але вона є неефективною переважно", — сказав Євген Костогризов.

Що кажуть мешканці округу

Журналісти Суспільного побували в одному із районів мажоритарного округу №18 і розпитали місцевих жителів, чи знають вони про народного депутата Олега Мейдича та про його діяльність.

"Коли в Україні війна, в Україні має бути чесна влада, чесна поліція, охорона здоров'я і обов'язково освіта, іначе ми будемо рабами. Коли в нас є 400 депутатів, а в лікарні, де лежать хворі, одна санітарка – це неправильно. Депутат і поліція не має отримувати більше, ніж лікар, який оперує поранених, і вчитель, який вчить наше майбутнє", — Таїсія, місцева жителька."Для громади не багато, трохи змінилося. В школі зробили доріжки, на стадіоні доріжку зробили бігову, ще дещо. Проблем багато, звісно. Головне, щоб закінчилася війна. Щоб трохи продукти дешевші були. Ціни шалені", — сказав місцевий мешканець Василь."Скльки разів були вибори у нас, всі обіцяли, хоч один зайнявся, щоб ліфти зробити в дев'ятиповерхівці? Ніхто. Пообіцяли, пообіцяли, і все. На цьому закінчилося. Дороги тут так всяк ще в Ілінцях. На Гайсин їхати, там немає дороги", — сказав один із місцевих жителів.

Аналіз діяльності депутата від Руху "ЧЕСНО"

Діяльність народного депутата Олега Мейдича проаналізувала парламентська аналітикиня руху "Чесно" Софія Лазарева, зокрема експертка, розповіла про його законодавчі ініціативи, активність у Верховній Раді та роботу на окрузі.

"Олег Мейдич є тим депутатом, хто прогулює доволі багато голосувань у Верховній Раді. 36% – це показник відсутності на голосуванні Мейдича, і ще 10% не голосував, це коли картка в слоті, але жодна кнопка не натискається. Тобто сумарно 46% пропущених голосувань – це майже половина", — сказала Софія Лазарева.

За її словами, останнім часом Мейдич став активніше пропускати голосування засідання у Верховній Раді.

"Якщо його середній показник відсутності за п'ять з половиною років – це 36%, то з початку 2024 року Мейдич пропустив понад 70% голосувань. Тобто став прогулювати останнім часом, більш активно останній рік-півтора. Також досить мало виступів у Верховній Раді, всього-то три виступи і ті з місця, і останні з них ще в травні 2022 року, тобто неактивно нардеп бере слово у Верховній Раді", — розповіла Софія Лазарева.

Аналітикиня руху «Чесно» Софія Лазарева. Суспільне Вінниця

Щодо законотворчої діяльності, за п'ять років Мейдич подав 115 ініціатив, з них 19 стали чинними.

"Відсоток прохідності 16,5 – це досить низький відсоток прохідності, як і відсоток, так і абсолютна цифра, всього 19 поданих ними ініціатив стали чинними, це набагато менше, ніж у багатьох інших його колег. У більшості ці ініціативи пов'язані якраз таки з різними земельними питаннями, питаннями сільського господарства, тому що Мейдич працює в комітеті з питаннь аграрної та земельної політики".

Також він подавав чимало ініціатив пов'язаних з соцполітикою, пропозиціями щодо підвищення різних соціальних виплат, стипендій, пенсії, щодо соцзахисту ветеранів тощо.

"Власне, якщо говорити про передвиборчу програму Мейдича, то в ній йшлося про те, що була обіцянка про справедливі пенсії, про різні якраз таки соцвиплати, подалання безробіття, тому можна розглядати це як таке виконання передвиборчої обіцянки, хоча, зазначу, далеко не всі подані ініціативи врешті стали чинними законами".

В передвиборчій програмі Мейдич ставив два пункти — ліквідувати депутатську недоторканність і ухвалити закон про імпічмент президенту.

"Власне, ми знаємо, що ці дві ініціативи були на початку каденції цієї Верховної Ради проголосовані депутатами, проголосовані значною кількістю голосів. Сам Мейдич підтримав скасування депутатської недоторканності, але щодо імпічменту він утримався під час цього голосування, як і більшість його однопартійців з фракції "Батьківщина", до якої, власне, Мейдич належить".

Олег Мейдич разом із дружиною. з відкритих джерел

У 2020 році, як розповіла Софія Лазарева, бувши народним депутатом, він також балотувався до Вінницької обласної ради восьмого скликання від "Батьківщини" і навіть був обраний, але мандат не прийняв.

"Часто деякі політики балотуються і в місцеві ради, будучи народними депутатами, щоб, так би мовити, затягти за собою інших кандидатів по списку, самі мандат не беруть, але ті, хто за ними заходять, отримують мандати і притягують інших кандидатів від партії. Тобто він дуже тісно пов'язаний з партією "Батьківщина" і це також варто зазначити", — сказала аналітикиня.Говорячи про його діяльність зараз, про ту, про яку він повідомляє в себе на фейсбуці, то Олег Майдич мало розповідає про свої поїздки областю, але дуже багато репостить про поїздки по Україні і за кордоном лідерки "Батьківщини" Юлії Тимошенко. Я знайшла лише один пост, де він розповідав про спільну поїздку на Вінниччину ще за листопад 2022 року з гуманітарною місією разом з Тимошенко".

Чи були законопроєкти, які нардеп "провалив"

Як розповів політичний аналітик Євген Костогризов, попри доволі туманне минуле і загалом не дуже гарне портфоліо, як для народного депутата, надзвичайно скандальних голосувань з боку Олега Мейдича помічено не було.

"В маркерних голосуваннях, принаймні в тих, які стосувалися глобальних питань, Майдич з негативної сторони себе не проявив. Можемо також згадати питання діяльності російської православної церкви. Було голосування, в якому Майдич, власне, проявив себе доволі непогано. Він проголосував за заборону релігійних організацій, пов'язаних з державою і агресором. Тому ми не можемо говорити про те, що він провелив якісь, принаймні, дійсно дуже важливі законопроекти. Радше він голосував так, як голосувала би більшість адекватних українців", — сказав Євген Костогризов.

Про роботу в комітеті аграрної політики

Якщо говорити про роботу в комітеті аграрної політики, то видимість роботи і правки, зафіксовані переважно до 2022 року. Про це розповіла політологиня, докторка політичних наук, професорка, завідувачка кафедри політології та держуправління Донецького Національного університету імені Василя Стуса Олена Чальцева.

"Тобто це говорить про те, що якась видимість все ж таки була. З 2022 року ніяких таких серйозних рішень і пропозицій не було", — сказала Олена Чальцева.

Політологиня, докторка політичних наук, професорка, завідувачка кафедри політології та держуправління Донецького Національного університету імені Василя Стуса Олена Чальцева. Суспільне Вінниця

Свою думку з цього питання висловив і Євген Костогризов.

"Ми, звісно, можемо подивитися на такі маркери, як кількість законопроєктів, які він подавав, як співавтор в рамках цього комітету. Ми також можемо подивитися на відкриті засідання комітету, яких насправді було не так багато. Власне, там він проявляв активність, я би сказав, помірно. Ми не можемо виокремити якісь окремі здобутки, важливі законопроєкти, які він просував самостійно і з яких показав, принаймні медійно показав, що дійсно займався чимось надзвичайно важливим", — сказав політичний аналітик.

Про мільйонні донації на "Батьківщину"

За інформацією від "Руху Чесно", пратія "Батьківщина" є найбагатшою парламентською політсилою за кількістю приватних внесків. За останні чотири роки сума цих внесків – 13 млн грн. З них 4 млн грн – це кошти надані від бізнес-партнерів Олега Мейдича.

"Це говорить про те, що Україна живе в політичному сенсі в якомусь минулому. Вже давно в цивілізованих країнах перейшли до іншої взаємодії з бізнесом. Це називається лобіювання. Якщо б у нас було офіційно визнано лобіювання, і якщо б у нас офіційно були прийняті рішення щодо фінансування кількості грошей, то в нас не було б такої дивної ситуації, що той, хто хоче лобіювати свої інтереси, він сам і сидить у Верховній Раді", — розповіла Олена Чальцева.

Як говорить політичний аналітик Євген Костогризов, це надає можливості для людини, яка має чимало грошей, конвертувати ці гроші у свій політичний вплив.

"Перше, це вкластися в якогось депутата, отримати, умовно, кишенькового депутата, чим займається доволі велика кількість українських олігархів. Є і другий момент, друга можливість. Це самостійно просунути самого себе у політику. І коли ми говоримо про депутата Мейдича, я думаю, що це другий випадок. Ось ці мільйонні донації пов'язані з тим, що він хоче не просто лишатися партійцем, він хоче займати певні позиції в керівних органах цієї партії", — сказав Євген Костогризов.

Декларація Олега Мейдича

3,5 мільйони гривень готівки, 9 об'єктів нерухомості, 2-цінні годинники, а також зброю – усе це задекларував нардеп Майдич у своїй декларації за минулий рік.

Серед об'єктів нерухомості — дві земельні ділянки площею 1200 метрів квадратних у селі Лісова-Лісіївка на Вінниччині та земельна ділянка площею 1500 метрів квадратних у Вінниці. Ще дві земельні ділянки у Вінниці та Лісовій Лісіївці оформлено на дружину Тетяну Майдич. Житловий будинок у Вінниці площею понад 413 метрів квадратних, вартостю 1 мільйон 175 тисяч 880 гривень та об'єкт незавершеного будівництва – гостьовий будинок.

Квартира у Вінниці вартостю 801 тисяча 7 гривень, площею 61,3 метра квадратних, власницею якої є дружина нардепа. Гараж за 85 тисяч 90 гривень теж належить дружині. Окрім цього, народний обранець задекларував орендовану у Києві квартиру площею понад 132 квадратних метра.

Серед цінного майна нардеп задекларував годинник Ulysse Nardin , годинник Cvstos за понад 341 тисячу гривень, годинник Hublot за 241 тисячу 764 гривні, зброю, карабін мисливський вартістю понад 129 тисяч гривень, дорогоцінні аксесуари, антикварний виріб та ювелірні вироби дружини, кулон, сережки, каблучки з дорогоцінним камінням, хутро та годинник Rolex, придбаний у 2024 році за 645 тисяч гривень.

Народний депутат з фракції «Батьківщина» Олег Мейдич. з відкритих джерел

Олег Мейдич задекларував чотири автомобілі. Mercedes-Benz S 500 L 2021 року випуску і BMW X5 2021 року. Автівки зареєстровані на товариство з обмеженою відповідальністю "Атланта Тур".

BMW 320D xDrive 2022 року зареєстрований на підприємство "Олсвіт МЦ". Мінікупер 2017 року зареєстровано на Калинівський маслосирзавод.

"Це абсолютно стандартна схема. Майже половина нинішніх народних депутатів користується чимось подібним. Якщо автівка оформлюється на підприємство, не виникають питання того, звідки у вас гроші на придбання цих автівок. Навіть незважаючи на те, що до обрання народним депутатом Олег Мейдич був відомим бізнесменом і отримував не так мало статків, будемо чесні. Деякі з цих автомобілів були придбані після цього і, звісно, набагато безпечніше і з точки зору суспільної думки, і з точки зору проблем з антикорупційними органами, набагато безпечніше оформити це на підприємство і їздити на машині, яка оформлена на ваше підприємство", — сказав Євген Костогризов.

Депутат є кінцевим бенефіціаром приватного підприємства "Продхолод". Його дружина Тетяна Мейдич володіє товариствами з обмеженою відповідальністю "Вінницький полк імені Івана Серка" та "Калинівський виробник", а також має корпоративні права на товариство з обмеженою відповідальністю "Полк імені Івана Серка".

Зарплата нардепа у Верховній Раді за минулий рік склала 653 тисячі 39 гривень. Дохід дружини за минулий рік склав 5 мільйонів 973 тисячі 914 гривень. Також Тетяна Мейдич має дохід від депозиту у Приватбанку у розмірі 3%. Син депутата Єгор Мейдич за рік отримав 5,8 мільйона гривень.

Також він має криптовалюти на суму понад 229 тисяч гривень. Готівкою нардеп зберігає 356 тисяч 884 доларів США, 40 тисяч 420 євро та понад 3,5 мільйони гривень. На рахунку в банку Олег Мейдич має 213 тисяч 475 гривень.

Дружина депутата Тетяна Мейдич готівкою зберігає понад 7,8 мільйона гривень, понад 1 мільйон доларів та 595 тисяч євро. На її банківських рахунках заглом 149 тисяч 461 євро та 17 тисяч 252 гривні. Син Олега Мейдич Єгор готівкою зберігає 3,2 мільйона гривень та 102 тисячі доларів. На банківських рахунках Єгора Мейдича понад 29 тисяч гривень.

Також нардеп декларації зазначив, що позичив 4,5 мільйона гривень у Леоніда Погорельського. Таку ж суму позичала його дружина Тетяна у Наталії Мушеманської. Крім цього, депутат має заборгованість за кредитним лімітом у приватбанку у сумі 262 тисячі 455 гривень.

Про виїзд за кордон під час війни

Журналісти "Слідство.Інфо" довели, що Олег Мейдич двічі виїжджав з України з 27 квітня по 5 травня 2023 року та 17 по 27 липня того ж року. Обидва рази це були службові відрядження, але його помітили в Італії з дружиною, яка не була країною призначення.

"Перше, це свідчить про те, що загалом Олег Майдич не зовсім відповідально ставиться до своєї роботи, незважаючи на ті переваги незначні, але які у нього були щодо цілком правильного голосування під час маркерних голосувань. Він, на жаль, демонструє зневагу до професії народного депутата України і таким чином до своїх виборців", — сказав Євген Костогризов.

Також, за словами політичного аналітика, це свідчить про те, що він не вірить в те, що його може бути покарано

"Що етичний підкомітет, дисциплінарна комісія або просто навіть суспільна думка врешті настільки кристалізують свою нелюбов до депутата, що зможуть змістити його з посади, примусити до складання мандата чи, можливо, навіть до адміністративної чи кримінальної відповідальності. Тобто ми говоримо про те, що, на жаль, депутат Мейдич не вважає порушення регламенту Верховної Ради і навіть порушення законодавства України чимось поганим", — сказав Костогризов.

Чи буде Мейдич брати участь у виборах

"Я думаю, що буде брати, я думаю, що він впевнений, що він пройде на наступний період", — сказала Олена Чальцева. "Я думаю, що амбіція така безумовно буде. Він продемонстрував непоганий результат на виборах 2019 року. Знов таки, ми можемо згадати, що тоді дуже багато округів забирали представники партії "Слуга народу". Власне, округ Мейдича під це не потрапив, він переміг представника партії "Слуга народу" на своєму окрузі. І я думаю, що ті ж самі великі донації на партію "Батьківщина" свідчать про те, що він не захоче відділятися від неї, що він діятиме в рамках партійної лінії", — сказав Євген Костогризов.

Загальні відомості

Олег Мейдич народився 24 листопада 1970 року в місті Калинівка Вінницької області. Середню освіту здобув у гуманітарній гімназії №1 імені Миколи Пирогова міста Вінниці. Має вищу освіту. У 2004 році разом з членами родини заснував компанію "Товариство з обмеженою відповідальністю, полк імені Івана Серка", яка займалась торгівлею сільськогосподарської продукції.

У 2005 — став засновником підприємства "Продхолод". У 2007 — заснував громадську організацію "Асоціація спортивної боротьби Вінницької області". З 2007 до 2008 — був керівником охоронної фірми охорона агенція "Глад". У 2009 — заснував "Товариство з обмеженою відповідальністю, Калинівський виробник", яке займається виробництвом масла та сиру. З 2015 до 2019 — був директором Калинівського маслозаводу.

Депутатська діяльність

У 2002 році Олег Мейдич невдало балотувався до Вінницької обласної ради четвертого скликання як самовисуванець. З 2007 до 2012 року був помічником на платній основі у нардепа від блоку Юлії Тимошенко – Петра Гасюка. У 2010 році невдало балотувався до Вінницької обласної ради шостого скликання від Соціалістичної партії України.

У 2015 році був обраний депутатом Вінницької обласної ради сьомого скликання від Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" за округом №21. Член постійної комісії з питань регулювання комунальної власності та приватизації. З 2016 до 2020 року очолював Калинівську районну організацію у Вінницькій області Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина".

У 2019 році під час президентських виборів був довіреною особою кандидатки Юлії Тимошенко. У 2019 році обраний народним депутатом Верховної ради дев'ятого скликання за виборчим округом №18 від Вінниччини – від Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" як член партії, член однойменної фракції, член політичної ради партії. Того ж року очолив Вінницьку обласну організацію Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина".

У 2020 році був обраний до Вінницької обласної ради восьмого скликання від "Батьківщини" як перший кандидат. Від мандату відмовився і залишився народним депутатом.

Він — перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики. Член Української частини міжпарламентської асамблеї Парламенту Грузії, Парламенту Республіки Молдова і Верховної Ради України. Заступник члена Постійної делегації Верховної Ради України у Парламентській асамблеї ЄС — Східні сусіди.

Новости Украины