Міністерка соціальної політики про виплати та умови для переселенців на Тернопільщині

За інформацією: Суспільне Тернопіль.

Міністерка соціальної політики Оксана Жолнович. Суспільне Тернопіль

Міністерка соціальної політики Оксана Жолнович відвідала Тернопільщину, щоб перевірити, в яких умовах живуть переселенці у Чорткові. У Чортківській громаді їх понад 2 300 людей. Оксана Жолнович також відповіла на запитання Суспільного та звернення людей з інвалідністю.

На запитання кореспондентів Суспільного: "Скільки внутрішньо переміщених осіб проживає на Тернопільщині і чи всі забезпечені житлом", міністерка відповіла:

"У нас внутрішньо переміщеними займається окреме міністерство — Мінреінтеграції. Наше завдання — допомогти людям реабілітуватися, адаптуватися в нових умовах і ставати економічно більше самостійними. Очевидно, що питання житла є гострим. У нас не вистачає соціального житла. У нас його просто не було. Ми свого часу все приватизували. Зараз ми повинні створити новий сервіс, який називається "соціальне житло".

Оксана Жолнович. Суспільне Тернопіль

"Міністерство соціальної політики для внутрішньо переміщених осіб запроваджує пілотну програму "Субсидії на оренду житла", де ми будемо родині покривати частину видатків на оренду житла, все залежить від доходу і спроможностей в тому регіоні, де вони це житло орендують. Починаємо з прифронтових територій, бо там складна ситуація".

Щодо скорочення виплат переселенцям, міністерка каже, що це вимога міжнародних партнерів.

"Людина має соціалізуватись, має працювати, має додавати економічну складову в ту громаду, куди вона заходить. Перед нами теж такі вимоги поставили. Ми змушені були перефокусувати підтримку для тих, хто вже понад рік, фактично, її отримував без умов подивитися, чи вони мають роботу. Якщо більше ніж 9 500 на особу, то це очевидно більш-менш реінтеграція. Не так вже потрібна ця допомога, як тим, хто з більшими вразливостями".

Міністерка соціальної політики під час робочого візиту на Тернопільщину. Суспільне Тернопіль

"Якщо у вас авто нове куплене, менше ніж 5 років, то у вас були кошти, заощадження, які дозволяють вам в якийсь спосіб проживати. Якщо ви працездатного віку, не маєте жодних обтяжень, але не працюєте, то ви повинні працювати, бо є хтось, хто не може працювати і потребує такої підтримки. От за цими критеріями ми відсікали. Люди, які щойно переселяються з тих територій де жахливо, матимуть за будь-яких умов право отримати підтримку, щоб стабілізуватися".

Міністерка соцполітики Оксана Жолнович про доступність на Тернопільщині

Оксана Жолнович відповіла на запитання Суспільного та звернення людей з інвалідністю.

"Не маю грошей, значить не надаю послугу — ми маємо від того відійти"

Жителю Гусятинської громади Івану Космині, який пересувається на кріслі колісному, відмовили в постійному доглядальнику через брак грошей. Чоловік звернувся до Суспільного і розповів, що цю послугу могла б надавати його мама, яка має медичну освіту. Але платити їй як доглядальниці селищна рада не погодилася.

Кореспонденти Суспільного зателефонували до голови Гусятинської громади Степана Карпа, щоб запитати, чи справді чоловікові відмовили оплачувати доглядальника та в чому причина такого рішення. Голова повідомив, що працівник, який займається соціальними питаннями, зараз у відпустці. Надати інформацію обіцяв через тиждень.

Міністерка пояснила, що робити у такому випадку:

"Оскаржувати. Пишіть на гарячу лінію, ми будемо розбиратися в цих прикладах. Будемо намагатися максимально впливати на громаду, щоби права людей були захищені. Є такі речі: не маю грошей, значить не надаю послугу. Ми маємо від того відійти. Ми зараз напрацьовуємо електронний сервіс — "соціальний кабінет особи", де кожна людина, яка потребує послуги, може одразу в цьому кабінеті заявку залишити".

"Бізнес і громадський сектор має пріоритезувати доступність"

Про те, хто відповідає за доступність для людей з інвалідністю у громадах, і чи перевіряють громадські місця, Оксана Жолнович каже:

"Наскільки я пригадую, є комісії з доступності при обласних радах, при міських. Очевидно, треба звертати увагу цих людей. Нове все, що будується, має відповідати ДБНДержавним будівельним нормам і доступності. Тут можуть штрафувати і не приймати в експлуатацію. На жаль, є питання з тим, що вже старе і діє. Очевидно, що це знову ж таки питання власника і ми не можемо всіх змусити, бо є фінансові труднощі. Але, очевидно, я вважаю, що бізнес і весь громадський сектор має пріоритезувати доступність. Сьогодні у нас дуже багато людей, в яких ускладнене пересування і ми повинні про це розуміти, дбати про цих людей в першу чергу".

Міністерка соціальної політики Оксана Жолнович. Суспільне Тернопіль

"Всі соціальні послуги, які надаються людям з інвалідністю, забезпечуються коштом громади. Так визначено законом України "Про соціальні послуги". Тому, очевидно, в громаді мають бути створені умови для таких людей. Є окремі послуги, які забезпечуються з державного бюджету, такі як протезування, забезпечення кріслами колісними. В цьому аспекті прошу телефонувати на "гарячу лінію", бо ми 100% фінансуємо всім якісні ДЗРДопоміжні засоби реабілітації швидко, без потреби встановлювати статус інвалідності, якщо це постраждалі внаслідок російської агресії чи захисники".

Новости Украины