Минулорічний День Незалежності провела в полоні, нині — святкує на волі: історія військової медикині із Вінниччини

Фото: Суспільне Вінниця

Захищати Україну ціною здоров’я та життя, ціною хвилювань рідних, які чекають з фронту чи з полону, наближати перемогу у будь-який спосіб, боротися, рятувати, не здаватися, воювати та відвойовувати. Такий вибір українців, які стали на захист держави з 2014. Вони — герої: повертаються на фронт після важких поранень та полону, щодня під обстрілами рятують побратимів та звільняють кожен клаптик рідної землі. І роблять все це з Україною в серці. У марафоні, присвяченому Дню Незалежності, Суспільне підготувало історії про живих та загиблих захисників.

"У нас колега дуже гарно співала. Вона тихесенько заспівала гімн України. Ми всі стали і заплакали", — так про свій минулорічний День Незалежності, який провела у російському полоні, згадує бойова медикиня Валентина із Вінниччини. Нині — вона на волі. Про пережите у неволі, повернення додому та чим займається нині — дівчина розповіла Суспільному.

Фото: Суспільне Вінниця

Повномасштабне вторгнення Валентина зустріла в Маріупольському шпиталі, де надавала медичну допомогу пораненим. 16 березня його розбомбили і дівчина разом із колегами переїхала на завод Ілліча й Азовсталь.

"В мене був вибір, але я не могла вчинити інакше. Потрібно було залишитись, бо ти давав клятву лікаря народу України. Вони стоять і ми повинні. Вони мають розуміти, якщо з ними щось станеться, буде надана медична допомога”, — каже Валентина.

За словами дівчини, про те, що доведеться виходити в полон, командир попередив за декілька днів.

"До цього було декілька проривів, вони були неуспішні. Стало багато поранених. Не було чим надавати меддопомогу. То був край. І наш командир сказав, буде полон”, — згадує медикиня.

Батькам про полон дівчина розповіла в останню ніч свого перебування на заводі Ілліча:

"Коли ти сам не дуже віриш, що ти виживеш, переконати близьких, що все буде добре, це важко. Підтримка моїх батьків дала мені сили боротися далі", — каже Валентина.

У полон вони вийшли 12 квітня: "Кожен той день запамʼятався на все життя. Я часто прокручую. В мене та картина і досі в пам’яті: ми здавалися останні, це була ніч. Нас вивезли на камАЗах, потім розвантажили. Ми йшли з піднятими руками: прожектори в очі, автомати на тебе наведені. Це наче інша реальність.”

За пів року, розповідає медикиня, були колонії Оленівки, Таганрога, Бєлгорода, Курська.

"Якби до нас не ставились, ми піднімали питання, щоб зв’язатися з Червоним Хрестом або країною, яка представляє Україну, щоб написати листа чи зателефонувати додому. Ми медики. За Женевською конвенцією ми не комбатантиУ міжнародному праві особи, які входять до складу збройних сил воюючої країни.. На що нам відповідали: "Ви думаєте вас просто відпустять?" І потім були прийняті міри, щоб ми заспокоїлися".

Росіяни тиснули психологічно і погрожували судом, розповідає Валентина.

"Прозвучало кілька фраз, що нас везуть судити. За що? За катування військовополонених, за віддавання злочинних наказів. Що ми катували їхніх військовополонених на заводі Ілліча, в повному оточенні. Було тяжко, головне завдання вижити, прожити цей день. Ти знаєш, що вдома чекають рідні. Ти повинен вижити, витримати, пережити і змиритися. Там ні прав, нічого, бо кожне слово супроводжувалось покараннями.

З російського полону Валентину звільнили 21 вересня. Того дня Україна обміняла 200 своїх громадян на кума Путіна — Віктора Медведчука. Про те, що їдуть додому, дізнались буквально останньої миті, каже медикиня.

"Вийшовши з автобуса, побачили бігборд з прапором України. І все пішли обійми, сльози, радості було багато".

Перші тижні після повернення не випускала з рук телефон. Була на зв'язку із рідними тих, хто залишився в полоні.

"Дуже тяжко повертатися, бо ми там втратили близьких, друзів. Спогади про те, що там пережили, завжди будуть з нами. Моя колега сказала: ми вижили, тепер би ще ожити. Треба жити далі і повернути кожного, бо кожен заслуговує, щоб повернутись додому. Це зрозуміє лише той, хто був в полоні і їхні рідні.”

Фото: Суспільне Вінниця

Валентина, лікар-ендоскопіст. Нині проводить обстеження оборонців в одному з медичних закладів Вінниччини. До роботи, розповідає, повернулась кілька місяців тому. Перед цим медикиня пів року пробула в російському полоні.

Після полону у неї теж був вибір: військова чи цивільна медицина. Не вагаючись, каже, обрала перше. Тож нині вона лікар-ендоскопіст. Повернулася до роботи та проводить обстеження оборонців в одному з медичних закладів Вінниччини.

Фото: Суспільне Вінниця

Війна та полон, каже Валентина, не зламали її, а навпаки розставили пріоритети і допомогли зрозуміти, за що стоїть і бореться.

“Ми там святкували День Незалежності. Ми знаходились в колонії з людьми, які сиділи за вбивство. В День Незалежності колега тихесенько заспівала гімн України. Ми всі стали і заплакали. Ти розумієш, наскільки тобі ця країна дорога і наскільки ти пишаєшся, що є частиною цієї держави. Ти розумієш, наскільки між нами велика прірва. І я не хочу ніколи з ними мати щось спільне, бо в нас дуже різні цінності”.

Джерело

Новости Украины