«Місто цього варте». У Чернівцях власники кафе відреставрували майже сторічні дерев’яні двері та вікна

За інформацією: Суспільне Чернівці.

Власник кафе Денис Зазубек та реставратор Віталій Москалюк. Фото: Оксана Чміль / Суспільне Чернівці

У Чернівцях власники кав'ярні відреставрували майже сторічні дерев'яні двері та вікна на вулиці Олександра Доброго. Над реставрацією працювала команда із трьох людей. Вони повернули вікнам та дверям початковий вигляд та колір.

Власники кафе Денис та Анастасія Зазубеки орендують це приміщення, раніше тут розміщувалися аудиторії коледжу.

"Насправді ми одразу шукали якесь таке місце, яке буде особливим своєю вхідною групою і простором інтер'єру. Хотілося зробити все правильно, бо ми самі є архітекторами. Тому ми хотіли показати приклад нашим замовникам, що так треба працювати з центром міста", — розповідає Денис Зазубек.

Фасад кафе, де відреставрували двері та два вікна. Фото: Оксана Чміль / Суспільне Чернівці

За його словами, заміну автентичних дверей на нові навіть не розглядали, оскільки відразу планували реставрацію. Для цього залучили команду реставратора Віталія Москалюка. Він працював над відновленням дверей та вікон впродовж трьох місяців.

"Цей процес дуже важкий, оскільки коли ти починаєш роботу, не бачиш ні кінцевого результату, ні нормально порахувати вартість не можеш. Це дуже складно. І це був ризик і Дениса, і мій", — каже Віталій Москалюк.

За словами Віталія Москалюка, будинок на вулиці Доброго, 4 збудували десь у 30-х роках ХХ століття. Над вікнами та дверми також збереглися старі ролети. Їх також залишили. Під час реставрації визначили колір, який мали двері спочатку.

"Я однозначно можу сказати, що майже всі двері в Чернівцях були яскраві. І цей яскравий був від яскравого блакитного, до червоного, до зеленого чи жовтого", — розповідає Віталій Москалюк.

Фото: Оксана Чміль / Суспільне Чернівці

Реставрацію узгоджували з управлінням охорони культурної спадщини, вони декілька разів приходили для інспекції, а також консультували власників щодо змін у фасаді будівлі.

Під час реставрації Віталій Москалюк виявив, що спочатку двері відчинялися навстіж, тобто рухомими були всі стулки. Через зміну підлоги це вже не можна відновити. У дверях та вікнах замінили склопакети, а втрачені елементи реставратори відновили за аналогією.

Фото: Оксана Чміль / Суспільне Чернівці

Двері до реставрації. Фото надав Денис Зазубек

Віталій Москалюк каже, що реставрація не може коштувати дешево, оскільки вона передбачає певною мірою будівельні та відновлювальні роботи.

"Я зацікавлений в цьому. Навіть не в бізнесовому плані, а просто щоб були такі речі, як зробили тут, щоб вони були максимально повторювані, зрозумілі і для людей і для влади", — каже Віталій Москалюк.

Фото: Оксана Чміль / Суспільне Чернівці

"Звісно, що реставрація — це дорого. Але мені здається, що результат цього вартий, місто цього варте. В принципі, підприємці можуть собі це дозволити", — каже Денис Зазубек.

Відреставровані сторічні двері можуть прослужити й довше за такі ж нові, каже реставратор Віталій Москалюк. При реставрації він стикався з такими техніками обробки деревини, котрі зараз не використовуються. Раніше дерево по-іншому сушили, інакше оброблювали для захисту. Тому стара деревина більш стійка, ніж сучасна.

Вигляд дверей до реставрації зсередини. Фото надав Денис Зазубек

Вікно до реставрації. Фото надав Денис Зазубек

Новости Украины