За інформацією: Суспільне Вінниця.
Підполковник Олександр Яцко. Суспільне Вінниця
В умовах воєнного стану триває мобілізація до лав Збройних сил України. Призов військовозобов'язаних в армію — завдання як територіальних центрів комплектування, так і місцевих органів влади. Вінниччина ж виконує план мобілізації на належному рівні, розповів тимчасовий виконувач обов’язків заступника начальника Вінницького обласного ТЦК та СП із психологічної підтримки персоналу, підполковник Олександр Яцко.
Про ключові аспекти мобілізаційних процесів та проблеми, з якими зіштовхуються, про роботу ТЦК та СП, зокрема, комунікацію з населенням та хейт, типи повісток, порядок пред'явлення документів, а також про добровільний та примусовий призови — в інтерв'ю з підполковником.
Які повноваження працівників ТЦК та що змінилося в роботі на сьогодні
Мобілізація — це загальнодержавний захід, сказав Олександр Яцко. Після того, як військовозобов’язаний громадянин мобілізувався до лав ЗСУ, він обов’язково направляється до навчального центру, а після проходження курсу базової загальної військової підготовки — до військової частини.
За словами Яцка, суспільство мусить усвідомити, що військовозобов’язані потрібні не ТЦК, а Силам оборони України для її захисту.
"Наразі не видно розуміння громадян, що Україну потрібно активно захищати від росіян. Кількість поранених військовослужбовців у ТЦК, переведених з бойових підрозділів, стала значно більшою. Зрозуміло, що це більш імпульсивний особовий склад, часто із посттравматичним стресовим розладом. У ТЦК зараз служать такі ж військові, як і у частинах, які воюють. Але це – хлопці з пораненнями, контузіями, тобто, ті, хто за станом здоров’я не може повною мірою виконувати завдання за призначенням у бойових частинах, але потрібен армії. Щоб там не казали, але у ТЦК нелегка служба, і черг з охочих служити тут — нема".
Зі слів підполковника, рекрутинг в Україні не набув ще тих обертів, які мають країни НАТО. Тому забезпечувати потрібну кількість новобранців на війну покликана саме мобілізація.
"Коли Сили оборони України відстоюють державні кордони — це добре, усіх влаштовує. Але, завдяки чому це відбувається, звідки береться поповнення до війська? Як би це не було непопулярним зараз — вимогою сьогодення доводиться застосовувати активні дії для залучення людей до війська. А втім, мобілізація ніколи не була популярним заходом у будь-які часи і будь-яких державах світу, які б вели активні бойові дії, як Україна нині. Тобто, це за визначенням примусовий захід".
До повноважень представників ТЦК входить перевірка військово-облікових документів громадян у присутності працівників Національної поліції. Військовослужбовці можуть запропонувати добровільно пройти до районного, обласного чи міського ТЦК та СП у разі виявлення порушень військового обліку, які доцільно усунути в найкоротші терміни.
Штраф за такі порушення може становити від 17 000 до 34 000 грн, але цього можна уникнути, якщо вчасно звернутися для усунення розбіжностей, сказав Яцко.
"І багато громадян справді самостійно прибувають для розв’язання цієї проблеми. Доставлення військовозобов’язаних, у яких було виявлено порушення військового обліку, здійснюють виключно підрозділи Нацполіції".
Комунікація з населенням і на що найчастіше скаржаться військовозобов'язані
Працівники ТЦК та СП завжди відкриті для спілкування як з населенням, так і з представниками медіа, сказав підполковник. Для цього є група комунікацій та верифікована Facebook-сторінка. Також активно розповсюджують рекламну та агітаційну інформації, проводять листування з громадянами, відповідають на запити медіа.
"Прикро, що громадяни часто не розуміють просту річ: якщо заходи мобілізації перестануть здійснювати територіальні центри комплектування, то ці повноваження перейдуть до іншого державного органу. Все одно цей тягар і хвилю обурень чи неприязні хтось муситиме на себе прийняти. Усі хочуть, щоб війна якомога швидше закінчилася, але громадяни, які ухиляються від військової служби, не хочуть брати в цьому участь".
Основне завдання ТЦК — зробити так, щоб Збройні сили України були укомплектовані військовослужбовцями. Питання довіри до ТЦК та СП — це також питання довіри до ЗСУ, адже тут служать здебільшого поранені військовослужбовці з бойових підрозділів, сказав Яцко.
Типи повісток та оновлення даних у Резерв+
За словами підполковника, існують повістки на звірку військово-облікових даних, на проходження військово-лікарської комісії та на відправку до військової частини. Вони також можуть надходити за місцем роботи або навчання військовозобов’язаного.
У своїй діяльності територіальні центри комплектування та соціальної підтримки керуються постановою Кабінету Міністрів України №560 "Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період". Згідно з нею, військовозобов’язаний протягом семи днів повинен повідомляти ТЦК про зміну місця проживання, ПІБ, одруження чи розлучення, зміну освіти, місця роботи або посади, громадянства, отримання нового паспорта чи ІПН, групи інвалідності. Неповідомлення про ці зміни може призвести до адміністративної відповідальності згідно з Кодексом України про адмінпорушення.
"Якщо військовозобов’язаний досі не оновив свої військово-облікові дані, його запросять зробити це в ТЦК та СП, де він стоїть на військовому обліку. У разі вчинення адміністративного правопорушення на нього буде складено протокол і притягнуто до відповідальності. У розшуку людина може перебувати лише за поданням Національної поліції внаслідок вчинення кримінального правопорушення. А ТЦК повідомляють правоохоронним органам про порушення військового обліку й неприбуття за повісткою".
В такому випадку військовозобов’язаний повинен пояснити й документально засвідчити причину правопорушення: це може бути стихійне лихо, смерть близького родича, тяжка хвороба тощо. У разі наявності серйозної підстави чи малозначності порушення справу можуть закрити, сказав Яцко.
Далі, за його словами, громадянина спрямують на військово-лікарську комісію для визначення ступеня придатності до військової служби. Якщо після її проходження людину визнають придатною, а підстав для відстрочки чи бронювання вона на цей момент не матиме, то на неї чекає мобілізація. Хоча існує альтернатива — військова служба за контрактом, з можливістю самостійно обрати підрозділ і посаду. Але для цього потрібно отримати рекомендаційний лист з військової частини, у якій військовозобов’язаний бажає проходити службу.
Які документи потрібно пред'являти представнику ТЦК
Представникам ТЦК потрібно насамперед пред'явити військово-обліковий документ (ВОД) — військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного. У разі пред’явлення електронного варіанту громадянин також зобов’язаний показати документ з фото, який посвідчує його особу.
У військово-облікових документах нового зразка має бути запис про відстрочку від призову. Якщо військовозобов’язаний має військовий квиток радянського зразка, то він додатково повинен мати паперову довідку про наявність відстрочки, завірену печаткою начальника районного чи міського й обласного ТЦК та СП. Або можна показати застосунок Резерв+, де вказано термін дії відстрочки від мобілізації.
Співпраця з поліцією в процесі мобілізації
За словами Олександра Яцка, існує чинне законодавство, яке визначає порядок перевірки документів військовозобов’язаних: Закон України "Про військовий обов’язок і військову службу", Закон України "Про Національну поліцію", Постанова Кабінету Міністрів України №1487 від 30 грудня 2022 року, Укази Президента України про мобілізацію(у період воєнного стану). Перевірка здійснюється військовослужбовцями ТЦК спільно з працівниками Нацполіції. Правоохоронці при цьому стежать за законністю дій.
"Скажу відверто, ця співпраця дуже результативна. Представники Національної поліції мають значно більше повноважень, аніж військові. Наприклад, зупиняти автомобілі, затримувати й доставляти порушників військового обліку".
Регіональна співпраця
Посадові особи ТЦК та СП з різних регіонів періодично обмінюються досвідом: спостерігають, як працюють групи оповіщення, як оформлюються документи, надаються відстрочки тощо. Але практики залучення військовослужбовців інших областей для здійснення мобілізації на Вінниччині — не застосовується, сказав Яцко.
Чи виконує Вінниччина план мобілізації
Деталі щодо мобілізації є конфіденційною інформацією, її розповсюдження може завдати шкоди державі, сказав підполковник.
"Загалом, Вінниччина виконує план мобілізації на належному рівні. І тут я хочу подякувати всім, хто сумлінно дотримується правил військового обліку, оновлює дані та без вагань відгукується на "бойову" повістку, роблячи свій внесок у захист держави.
Умови підготовки та служби добровільно мобілізованих та примусово: чи є різниця
За словами Олександра Яцка, жодних відмінностей у подальших умовах підготовки та служби між добровольцями та мобілізованими — немає.
"Усі військовослужбовці Збройних сил України, незалежно від того, як вони потрапили до армії, проходять однакове навчання та служать за єдиними правилами. Це означає, що програми підготовки, забезпечення, умови проживання, харчування та грошове забезпечення є однаковими для всіх. У війську дотримується єдність, і немає значення, чи людина прийшла добровільно, чи була призвана. Досвід показує, що навіть ті, хто спочатку ставився до служби негативно, з часом стають мотивованими та ефективними солдатами".
Мобілізація чоловіків ВПО на Вінниччині
"На початку широкомасштабної війни ситуація з обліком ВПО була кращою, зараз усе значно складніше. Соціальну та матеріальну допомогу оформлюють здебільшого жінки й діти, чоловіки залишаються "в тіні". І в контексті мобілізації це дуже несправедливо, бо за їхні домівки зараз воюють українці з усіх регіонів та навіть громадяни інших країн", — сказав Олександр Яцко.
Функції підрозділів СП (соціальної підтримки)
Групи соціальної роботи здійснюють супровід військовослужбовців та членів їхніх сімей: надають консультації, допомагають отримати пільги, компенсації та допомогу, сприяють у вирішенні питань медичного забезпечення, розповів Яцко. Також вони допомагають оформити документи на призначення пенсій, отримання статусу учасника бойових дій, інвалідності тощо.
"Окрім того, соцпрацівники ТЦК та СП підтримують сім’ї загиблих військовослужбовців, організовують супровід процесів поховання, реабілітацію поранених, проводять інформаційно-роз’яснювальну роботу щодо прав і гарантій¸ надають юридичні консультації з питань соціального захисту військовослужбовців".
Військовослужбовці з бойовим досвідом у ТЦК
Олександр Яцко потрапив до структури після того, як зазнав трьох поранень і контузії. За його словами, військовослужбовці з пораненнями більше не можуть ефективно виконувати бойові завдання, тож часто спрямовуються для подальшого проходження служби в тилові підрозділи, серед яких є й територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
"Та, на жаль, окрім наслідків фізичних травм, вони тепер зазнають постійного морального тиску та проявів агресії, зокрема, від недоброчесних журналістів і так званих адвокатів, котрі допомагають деяким чоловікам ухилятися від призову. І от військовий, який учора захищав цих громадян, ризикуючи своїм життям на фронті, виявляється через них скомпрометованим і зрадженим у тилу".
Також, за словами Яцка, треба бути дуже обережним з будь-якою інформацією, що стосується захисників, аби не наражати їх на додаткову небезпеку. Публічна інформація про військовослужбовців може мати серйозні наслідки :якщо боєць ефективно виконував бойові завдання і, можливо, потрапив у "чорні списки" російських військових, то розголошення його даних може допомогти їм вистежити його.
"Щодо мотивації… Відверто кажучи, складно заохочувати власним прикладом потенційних новобранців, пересуваючись на протезах або виписуючи повістку штучною рукою. Але, як говорив один журналіст, я не знаю ефективнішої мотивації, аніж червона лінія на карті DeepState, яка просувається дедалі ближче до твоєї домівки", — сказав підполковник.
Проблеми під час мобілізації та хейт
Найбільшою проблемою у процесі мобілізації, за словами Яцка, це ненависть стосовно військових, які й досі продовжують служити після поранень. А ще — це небажання більшості усвідомити, що українці мали б усі шанси відтіснити росіян, якби кожен військовозобов’язаний вчасно став у стрій і достатня кількість бійців рухала фронт у бік Росії.
"Найважче бачити недбале ставлення до військових, хамство у бік держслужбовців, які приймають громадян у ТЦК й зі старту отримують величезну порцію агресії. Ви ж не бачите, як ці жінки потім плачуть у кабінеті після свого чергування, як на них позначається таке спілкування. І чомусь ніхто навіть не задумується над тим, де їхні чоловіки чи діти, на яких ділянках фронту вони зараз, чи телефонував він (вона) сьогодні. А більшість розмов починаються з погроз і прокльонів".
За словами підполковника, хейт здебільшого доводиться терпіти, та докладають максимум зусиль, щоб завжди бути тактовними й толерантними.
"Але трапляються випадки, коли люди просто не витримують. Нехай кожен ваш читач запитає себе, чи витримав би особисто він, якби його 10-15 хвилин поспіль поливали відбірною лайкою. Думаю, не перебільшенням буде сказати, що нам доводиться зіштовхуватися з усіма можливими проявами хейту. Кілька місяців тому, наприклад, один особливо завзятий "юрист" побив вікна, вимагаючи терміново розглянути його скаргу. Погрожував, лягав поперек входу, ускладнював роботу та прийом громадян".
Втім, за словами Олександра Яцка, більшість із тих, хто вперто не хотів йти до війська і, можливо, навіть став героєм роликів на різних каналах, досить непогано проявляє себе на фронті.
"Я це стверджую, бо ми маємо відгуки від представників тих військових частин, куди потрапили ці хлопці. Отже, вже залежить від того, до якого колективу потрапляє майбутній воїн, до якого командира чи наставника. Впевнений, що з таких саме "ухилянтів"-розбишаків і стають справжніми бійцями".
Групи у соцмережах, які толерують ухилення від військової служби
Групи у соцмережах, де користувачі пишуть про блокпости з представниками ТЦК, про місце перебування автівок ТЦК, про локації видачі повісток, Олександр Яцко називає протизаконними.
"Демонстрація розташування військових підрозділів чи місця перебування окремих військовослужбовців може призвести до теракту. Внаслідок якого, до речі, завжди гинуть і його виконавці — винятків ще не траплялося".
Працівники ТЦК знають про існування таких пабліків і відстежують їх разом зі Службою безпеки України. Такі речі моніторяться, й активні користувачі рано чи пізно будуть притягнуті до відповідальності правоохоронними органами й понесуть покарання згідно з чинним законодавством, сказав Яцко.
"Перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України ні для кого не залишиться безкарним, повірте. А популярність таких груп свідчить передусім про толерування ухилення від військової служби у суспільстві. А якщо ухилення не карається — це демотивує дотримуватись інших законів і створює культуру безвідповідальності. Масове ухилення у разі затяжного конфлікту означає капітуляцію не лише на фронті, а й у свідомості нації".
Відсутність черг до військкоматів та мотивація до лав ЗСУ
На початку повномасштабного вторгнення українці були переконані, що швидко зможуть дати відсіч росіянам — і все нормалізується. До того ж добровольцями були вмотивовані люди, які розуміли, що і заради чого вони роблять, сказав підполковник.
"Зараз у нас величезна лінія фронту, і я навіть не знаю, яка країна спроможна впоратися з подібним викликом. Це призводить до суттєвих утрат, водночас незрозуміло, скільки це все ще триватиме. Тому й ситуація протилежна".
За словами Яцка, під час АТО держава могла собі дозволити мобілізувати військовозобов’язаних на рік, лінія фронту була значно вужчою.
"А зараз ніколи не знаєш, з якого боку ця нечисть (російські військові — ред.) полізе. Але що ви пропонуєте — розійтися по домівках? Пригадайте історію, у нас вистачає подібних прикладів, коли українці стомилися й кинули справу напівдорозі. І чим це закінчувалося? Голодомором, наприклад, унаслідок якого вмерло, за найскромнішими підрахунками, близько 4 мільйонів людей — незрівнянно більше, ніж від активних бойових дій. Сотні, тисячі тихих щоденних смертей у кожній сім’ї. Чому ви раптом вирішили, що це не повториться? У росіян довічна образа на те, що ми не прогнулися. Тепер помста — їхня найперша мета, — сказав Олександр Яцко.
— Насправді у нас дуже загрозлива ситуація нині. Даремно думати, що фронт нескінченно довго триматиметься, доки ти чекаєш собі вдома, як усе стабілізується. Головна причина такої безвідповідальності в тому, що більшість населення не відчуває загрози. Тож рано чи пізно кожному доведеться долучитися до війська. І було б дуже добре, щоб це було потужне українське військо".
Судова справа щодо заступниці начальника Вінницького об'єднаного міського ТЦК та СП, яку підозрюють у побитті військовозобов'язаного і примушуванні його до відмови від бронювання
За словами Олександра Яцка, справа щодо посадовиці міського ТЦК та СП перебуває на розгляді в суді, слідчі продовжують збирати необхідні матеріали. Зі свого боку керівництво Вінницького обласного ТЦК та СП всіляко сприяє слідству, усі матеріали за запитом надаються у визначені терміни.
"Цей випадок доведений до відома усіх посадових осіб районних ТЦК та СП Вінницької області, під особистий підпис нагадано норми чинного законодавства і неприпустимість перевищення влади та службових повноважень, застосування фізичної сили проти громадян, окрім випадків самозахисту", — розповів підполковник.
Такі ситуації можуть бути пов’язані з особистою недисциплінованістю військовослужбовців, але остаточні висновки слід робити лише після відповідного розслідування, сказав Яцко. Керівництво Вінницького обласного ТЦК та СП їх не толерує і вважає неприйнятними.