Суспільне Черкаси
У Черкасах зводять перші модульні укриття. Вони розраховані на 20 людей та відкриті цілодобово. Самі ж конструкції здатні захистити від уламків та вибухової хвилі.
15 мільйонів на них із міської скарбниці спрямували депутати міськради ще у березні цього року. Організаційні процеси курувала обласна військова адміністрація, розповів Суспільному її очільник Ігор Табурець.
Зараз у Черкасах для містян доступні 260 стаціонарних укриттів. Про це повідомив у фейсбуці міський голова Анатолій Бондаренко. В області загалом захисні споруди забезпечують тільки 37 відсотків населення, повідомив Суспільному обласний очільник Ігор Табурець. Тому варіанти модульних укриттів активно вивчають міста із великими об’єктами критичної інфраструктури.
Суспільне Черкаси
Місцевий житель Сергій Іщенко бачив укриття. Каже, що було б добре облаштувати місця для сидіння.
"Можна було ліпше зробить. Я розумію, що це робиться для людей, щоб сховатися тільки. Але ж воно все одно – де люди сядуть. Нема. Я не кажу, щоб лягти, але ж людям похилого віку сісти треба".
Одразу кілька укриттів змонтували у Південно-Західному районі міста. Ці розраховані на нетривале перебування 20 людей. Вони можуть бути і більші, і комфортніші, і, навіть, із підлогою з підігрівом, розповів заступник директора підприємства, що ці сховища виготовляє, Олег Шарко. Замовлення у компанії отримали саме на такі.
"Складається із армокаркаса. Це щільно виготовлене армування, вагою понад 500 кг один елемент. Бетон ми використовуємо спеціальний, середньої міцності. Тобто це надміцний бетон, здатен витримувати великі навантаження на стиск".
Суспільне Черкаси
Їхня продукція, розповів Олег Шарко, пройшла відповідну сертифікацію інституту з цивільного захисту. Відповідно до висновків експертів такі залізобетонні конструкції можуть вберегти від вибухової хвилі та осколкових поранень.
Бригадир Андрій Коронов контролює всі процеси виготовлення укриттів.
"Якщо за день, то робимо близько шести, а так то дві години на один модуль. Зараз на цей час три людини працює".
Готову продукцію, розповів Олег Шарко, вони монтують на тих місцях, які визначила місцева влада. Зокрема, там, де є велика кількість населення і мало укриттів.
"Пройшли всі тендерні необхідні процедури і передбачаємо, що саме в обсязі цього фінансування зможемо побудувати 18 захисних споруд саме модульного типу", — розповів голова Черкаської ОВА Ігор Табурець.
Суспільне Черкаси
Ці 18 укриттів обійшлися бюджету міста у 15 мільйонів. Саме їхня вартість, а ще мобільність таких споруд, говорить обласний очільник, є однією з основних переваг таких укриттів.
"Основна перевага: мобільність, легкість монтажу та головне – їхня вартість. У капітальне будівництво, ми маємо вкладатися і в системи вентиляції, і в освітлення, опалення. Коли ідеться про сто людей, і ми робили на сто людей із відповідним обладнанням, вентиляцією. Ми доклалися разом з партнерами-підприємцями в шість з половиною мільйонів коли ми говоримо про 20 людей отаке мобільне укриття, то це 700-800 тисяч".
Утримувати модульні укриття, за словами Ігоря Табурця, будуть комунальні служби.