За інформацією: Суспільне Вінниця.
Судове засідання у справі Олександра Шавлюка. Суспільне Вінниця
У Вінницькому міському суді триває розгляд справи блогера Олександра Шавлюка, якого підозрюють у шахрайстві та перешкоджанні ЗСУ. 22 квітня відбулося чергове засідання — друге по суті справи.
Про це повідомила кореспондентка Суспільного із зали суду.
На засідання з певних причин не з'явилася адвокатка підозрюваного. Втім, він сказав, що наполягає на самозахисті, адже сам є адвокатом, магістром права. Суддя Євген Бернада — не заперечив. Також Шавлюк сказав, що хотів, аби четверо людей, яких у справі називають потерпілими, теж були присутні, "щоб подивитися їм в очі". Один свідок був у залі.
Прокурор зачитує вступну промову. Суспільне Вінниця
У вступній промові прокурор Олександр Коцага зачитав, що Шавлюка підозрюють у перешкоджанні законній діяльності ЗСУ та шахрайстві, а це частина 1 статті 114-1 та частини 1 і 2 статті 190 Кримінального кодексу України відповідно.
За словами прокурора, Олександр Шавлюк на його Ютуб та Telegram-каналах говорив, що ТЦК — незаконне формування, тому не потрібно виконувати його вимоги. Цими словами блогер міг впливати на думку громадян, сказав Коцага. А саме на підписників, яких, зокрема, на одному з каналів майже 38 тисяч.
Зі слів прокурора, підозрюваний умисно дискредитував ТЦК та правоохоронні органи.
"Поліцейських називав "поліцаями", а це слово має негативне забарвлення. Наполегливо намагався переконати аудиторію, що ТЦК не існує, що це "збройне угрупування"… Демонстрував до правоохоронних органів негативне ставлення, використовуючи, зокрема, кримінальний жаргон. Робив це у своїх відеозверненнях, монологах", — сказав Олександр Коцага.
Судове засідання у справі Олександра Шавлюка. Суспільне Вінниця
З його слів, в одному зі своїх відео блогер говорить, що "він жертва ТЦК", і йому дали повістку, щоб "вбити та дати Героя посмертно", і що ТЦК "знищують народ зсередини". Цим самим Шавлюк показував себе "особою, що бореться за права людей", сказав прокурор.
Також, за його словами, на своєму Ютуб-каналі Шавлюк повідомив, що збирає гроші на армію та скинув банківські реквізити. Після перегляду цього відео четверо людей переказали гроші на підтримку оборонців: хтось вказав, що на амуніцію, а хтось — на ліки та допомогу. Загалом, люди задонатили по 7000, 4000, 4020 та 3500 гривень. Блогер не виклав звіт про використання цих коштів, сказав Коцага. Тому Шавлюка звинувачують ще й в шахрайстві.
У своїй вступній промові Олександр Шавлюк сказав, що боровся проти незаконних дій конкретних працівників ТЦК.
"Начебто я своїми діями зупинив діяльність ЗСУ… Якщо працівники ТЦК будуть коїти злочини проти мого народу, то я навіть в ув'язненні буду захищати мій народ. Право кожної людини — оцінювати мої дії по-своєму", — сказав Шавлюк.
За його словами, у звинуваченнях прокурора "немає конкретики", а йому інкримінують "слова-образи", якими він "закликав до законних дій".
"Я не перешкоджав законній діяльності. Працівники ТЦК мають право вручати повістки, а якщо людина відмовляється, то складати акт, а не "бусифікувати", — сказав підозрюваний.
Олександр Шавлюк у залі суду та нацгвардієць. Суспільне Вінниця
Також він надаватиме свої слова у письмовому вигляді, щоб їх "не перекручували", і щоб Верховний та апеляційні суди бачили його позицію. А ще сказав, що приховувати йому нічого, саме тому всі телефони під час обшуку він віддав добровільно. А це пом'якшувальна обставина — співпраця зі слідством.
"Можливо, я зробив багато помилок, але я не вчинив злочин", — сказав Олександр Шавлюк.
Також, з його слів, прокурор "затягує розгляд справи".
"Уявімо, що все, що написав прокурор, правда. Два роки я говорив лояльно. То, якби ТЦК не били людей, не кидали в буси, то не помирали б усі, як один, від епілепсії. Працівниці ТЦК за насильницький злочин дали піти під заставу, а мене за слова тримають пів року", — сказав Шавлюк.
Наступне засідання призначили на 8 травня. На ньому прокурор має надати судді письмові докази обвинувачення Шавлюка, зокрема, дописи свідків.
Що відомо про справу Олександра Шавлюка
31 жовтня 2024 року Служба безпеки України затримали блогера з Вінниці Олександра Шавлюка. Чоловіка підозрюють у шахрайстві та перешкоджанні Збройним силам України.
Слідство вважає, що Шавлюк привласнив донати, які збирав на потреби українських військових, а також закликав читачів своїх медіаканалів уникати мобілізації.
Якщо провину чоловіка доведуть, йому загрожує до восьми років позбавлення волі.