ЗРК SAMP-T Mamba. Фото: Міноборони Франції
Комплекс SAMP-T, яку Україні передасть Італія у шостому пакеті допомоги, здатний збивати не тільки літаки, крилаті ракети чи безпілотники, а й балістичні ракети. Про це в етері Суспільного сказав речник Повітряних Сил ЗСУ Юрій Ігнат.
"SAMP-T — це одна з кращих не лише ППО, але й ПРО, яка є сьогодні. Наші партнери почули нас і дають нам все більше цих систем — ППО та ПРО. Можна вважати цей комплекс універсальним, як комплекс Patriot PAC 3, так і SAMP-T, здатні вражати як аеродинамічні, так і аеробалістичні цілі. Працювати по літаках, вертольотах і крилатих ракетах та безпілотниках на відстані до 150 км. Це велика доволі відстань", — сказав він.
Ігнат зазначив, що наявні зараз в Україні комплекси, знатні влучати цілі максимально на 75 км — це комплекс С-300 і на 40 км — БУК М1.
"Ці ж комплекси (Patriot і SAMP-T, — ред.) до 40 км можуть вражати балістику. Тому буде прийнято рішення, де саме, на яких напрямках будуть розташовані ці системи", — сказав речник ПС ЗСУ.
Він зазначив, що Італія підтвердила, що українські фахівці навчаються на SAMP-T.
"Тільки було ухвалено рішення про передачу, того ж дня відправили людей на навчання на ці комплекси. Тому треба якнайшвидше чекати і їх, і комплекси в Україну", — сказав Ігнат.
Речник ПС ЗСУ нагадав, що під час останнього ракетного обстрілу було 12 ракет Х-22.
"Це немало за один обстріл. Усього за всю війну вони запустили близько 120 цих ракет. Це страшні ракети. Можливо, вони вдадуться до таких кроків — застосування саме цих ракет. Сотні ракет у них ще є. Україна передавала у свій час борги за газ, разом з літаками Ту-22 М3. Частина були порізані на металобрухт, а частина були передані Росії. Це можуть бути і наші ракети, які сьогодні нам повертаються", — сказав він.
Уночі 16 лютого російські війська завдали масованого ракетного удару по об’єктах критичної інфраструктури, випустивши по Україні 32 крилаті ракети повітряного та морського базування. Серед них — 12 крилатих ракет Х-22 із бомбардувальників Ту-22м3. Частина ракет Х-22 досягла своїх цілей. У командування повітряних сил зазначили, що наразі на озброєнні України немає вогневих засобів, здатних знищувати цей тип ракет.
Що відомо про передачу Україні ЗРК SAMP/T
28 січня стало відомо, що Франція та Італія готуються передати Україні комплекс протиповітряної оборони SAMP-T і домовилися закупити 700 зенітних ракет Aster-30 для нього. Раніше міністр закордонних справ Італії Антоніо Таяні заявив, що Італія та Франція завершують підготовку до відправлення Україні системи протиповітряної оборони SAMP-T. Італійське видання RID 13 січня повідомляло, що уряд Італії планує надати Україні ЗРК SAMP/T, також відомі як Mamba, і додало, що "зелене світло" з’явилось за волею прем'єрки Мелоні.
Протягом двох тижнів проблема залишалась відкритою через небажання передавати ЗРК з боку сектору оборони та військових, враховуючи, що Сухопутні війська Італії мають на озброєнні лише 5 батарей SAMP/T, зауважують журналісти. При цьому що одна з них наразі розгорнута у Кувейті в рамках операції Inherent Resolve. Відповідно до інформації RID, на рішення Мелоні могло вплинути прохання президента США Байдена.
Та на початку лютого 2023 року міністр закордонних справ Італії Антоніо Таяні заявив, що SAMP/T мають запрацювати на передовій в Україні протягом наступних двох місяців.
SAMP/T – зенітний ракетний комплекс далекої дії, який розробив європейський консорціум Eurosam (MBDA Italy, MBDA France, Thales). Система може знищувати аеродинамічні цілі на відстані до 150 км на висоті до 25 км. Також комплекс здатний боротися з балістичними ракетами на відстані і висоті до 25 км.
ЗРК побудований на основі французької твердопаливної зенітної ракети Aster-30. Швидкість ракети – 4,5М (1400 мс). Вага бойової частини – 20 кг, стартова маса – 450 кг.
SAMP/T стоїть на озброєнні Італії, Франції та Сінгапуру.