Музей онлайн: на Черкащині можна побачити двісті експонатів не виходячи з дому

Суспільне Черкаси

Дві сотні експонатів музею Богдана Хмельницького, що на Черкащині, можна побачити не виходячи з дому. Нині в установі триває оцифрування предметів.

Артефакти фотографують та сканують спеціальним обладнанням, яке придбали за гроші німецького фонду, розповіла Суспільному вчена секретарка Національного історико-культурного заповідника "Чигирин" Яніна Діденко.

У музеї — предмети часів Богдана Хмельницького, зібрані на Чигиринщині.

Суспільне Черкаси

Аби це все зберегти, музей долучився до проєкту "Memory Savers", який реалізують за гроші німецького фонду. Тепер він — серед 22 збірень давнини України:

"Ті, хто були обрані для участі в проєкті, мають придбану за кошти фонду техніку для оцифрування. Виконувати цю роботу допомагають студенти", — зазначила Яніна Діденко.

Суспільне Черкаси

Оцифровувачем стала студентка київського ВНЗ родом із Чигирина – Лілія Піскун:

"У нас був такий мінівідбір: потрібно бути студентом українського ВНЗ, знати англійську вище рівня В2 і велике бажання оцифровувати культурну спадщину України".

Пані Лілія розповіла, що оцифрувала уже близько трьохсот предметів:

"200 експонатів уже занесені на платформу «Museum.digital». Це в основному листи часів Другої світової війни. Також у нас є особливий експонат – щоденник остарбайтерки Марії Рясик. Вона була жителькою Чигирина".

Суспільне Черкаси

Щоденник авторка написала за тисячі кілометрів від дому, додала вона:

"Чорнильною ручкою в ньому передані спогади, переживання та роздуми шістнадцятирічної дівчини. Вона писала спогади про життя в Чигирині в довоєнні роки. Також є її поезія".

Безконтактний сканер без тиску на папір відтворює зображення. Зображення, пояснила пані Лілія, має бути чітким та зберігати натуральні кольори.

Суспільне Черкаси

"Для достовірності інформації все має бути так, як людина бачить оком", — зазначила вона.

Лабораторією стали дві кімнати музею, розповіла вчена секретарка Яніна Діденко. Побачити експонати із колекції музею Богдана Хмельницького можна на сайті "Museum.digital".

"Нехай і в онлайні, але добре, що буде можливість людям всього світу побачити предмети заповідника «Чигирин»", — додала пані Яніна.

Джерело

Новости Украины