«На 1,5 мільйона завищені ціни»: проаналізували кошторис «Open Space Тернопіль»

За інформацією: Суспільне Тернопіль.

Будинок, де облаштовують «Open Space Тернопіль». Суспільне Тернопіль

У кошторисі облаштування центру "Open Space Тернопіль" ціни на деякі позиції можуть бути завищенні. Про це Суспільному повідомив директор Центру суспільних досліджень "Поліс" Ігор Процик. У міськраді ці звинувачення заперечують.

Облаштовують центр "Open Space Тернопіль" у приміщенні на вулиці Доли, 9. Як повідомляли в Тернопільській міській раді, цей проєкт коштує 19 мільйонів гривень. Фінансує його уряд Німеччини та програма розвитку ООН в Україні. Відкрити його планують цього року до Дня незалежності.

Приміщення для «Open Space Тернопіль». Суспільне Тернопіль

Директор Центру суспільних досліджень "Поліс" Ігор Процик дослідив кошторис проєкту. Каже, знайшов ймовірно завищені ціни в 11 позиціях.

"Це специфікації в кошторисі, які чітко можна було знайти і порівняти з ринковими цінами. Наприклад, це ціни в будівельних магазинах, які є у вільному доступі в інтернеті. Ми побачили шпаклівку, її кошторисна ціна 53 гривні. А ринкова ціна, яку ми побачили на сайті будівельного магазину 12 гривень. Тобто 53 поділити на 12, то виходить, що в 4 рази завищена ціна від ринкової". Переплата в даному пункті може становити 300 тисяч. Як вона утворилася? Ми взяли кошторисну ціну від неї відняли ринкову ціну, зрозуміли це завищення і помножили на кількість кілограмів, які потрібно для будівництва. Цієї шпаклівки було потрібно 7819 кілограмів".

Ігор Процик аналізує закупівельні пропозиції. Суспільне Тернопіль

Також в Центрі суспільних досліджень "Поліс" проаналізував вартість розеток.

"Ми знайшли, що в даному "Open Space Тернопіль" будуть поставлені розетки. Ми подивилися, що таких розеток має бути встановлено 251 штука. Ми подивилися, а які ж ціни на ці розетки у будівельних магазинах? Ще треба зауважити, що окремо є ціна на розетку, окремо є ціна на влаштування розетки і окрема ціна на рамку. В кошторисі цих 250 розеток ми знайшли, що має бути по ціні 391 гривні, а на сайті компанії, яка їх продає, знайшли ціну однієї розетки 137 гривень".

Приміщення для «Open Space Тернопіль». Суспільне Тернопіль

Ігор Процик каже, досліджували кошторис через систему Prozorro.

"Загальна сума завищень тих специфікацій, які нам вдалося проаналізувати, становить не менше 1 мільйона 700 тисяч гривень".

Ігор Процик. Суспільне Тернопіль

За коментарем Суспільне звернулися до Тернопільської міської ради. Її речниця Мар’яна Зварич відповіла, що офіційна позиція щодо звинувачень є на сайті міськради.

"У статті, яка поширюється у соціальних мережах щодо ремонтів даного приміщення, зазначається, що кошти уже витрачені. Хоча станом на даний момент оплати за виконані роботи не здійснювалися. Також на даному об’єкті здійснюється технагляд, фахівець якого забезпечує контроль за цінами та обсягами наданих послуг. При виявленні ним невідповідності цін з ринковими, виконавцю буде підготовлена вимога щодо надання підтвердження понесених витрат. В разі відсутності документального підтвердження таких витрат — кошти за виконані роботи оплачуватись не будуть".

Будинок, де роблять «Open Space Тернопіль». Суспільне Тернопіль

Нагадаємо, центр "Open Space Тернопіль" міськрада презентувала у червні цього року. Тоді начальниця управління економіки та праці міськради Тетяна Корчак розповіла, що приміщення надала міськрада, а сам проєкт реалізують за грантові кошти.

"Ми подавали заявку на уряд Німеччини і він цю заявку підтримав в співпраці з програмою розвитку ООН. Ми подавали в партнерстві з громадською організацією Володимира Василевського Інститут сталого регіонального розвитку. Це ми подавали цю заявку. Сума орієнтовно в гривнях, бо переказ був у євро. То на цей час ми отримаємо 19 мільйонів. На обладнання, на проведення поточного ремонту і на початкові заходи, які ми маємо провести".

За словами Тетяни Корчак, простір використовуватимуть підприємці області.

"Тут він може записатись на юридичну, податкову, фінансову консультацію. Буде розбитий графік консультувань, записів, оренди приміщення. Для громадських організацій це буде безоплатно, якщо вони будуть проводити якісь заходи, всі інші до прикладу бізнесова структура, то за мінімальну плату, бо опенспейс повинен далі розвиватись та працювати".

Керівник "Інституту сталого регіонального розвитку" Володимир Василевський прокоментував Суспільному ситуацію так:

"Донор вимагав, щоб все було прозоро. І з точки зору регуляції, я тут не бачу жодних запитань. Це відкритий конкурс, який на "Prozorro" був виставлений, в якого витримані, я впевнений, всі процедури. Ключовий момент, коли пишеться грант, треба всі ризики врахувати, тому що донору важливо не те, що ти будеш йому пояснювати, що в тебе на цей раз не вийшло, чому ти просиш змінити умови проєкту. Ні. Коли, вже підписаний грантовий договір — дискусія закінчена. Тепер пора виконувати. І всі твої припущення, якщо ти їх зробив некоректно, а тим більше непрофесійно, рано чи пізно відіб'ються на якості проєкту. Для донора це недопустима ситуація. Тому, коли прогнозується на етапі складання технічного завдання, або концептуально сам грандовий проєкт пишеться, пишеться індикативні якісь ціни на умовний квадратний метр, наприклад. В рамках якоїсь статті в загальному там має бути зроблено якийсь обсяг робіт. Потім вже під це підрівнюються якісь інші цифри. Тому, вже коли є виділені кошти наступає імплементація. Там вже дискусії нема. Треба виконувати".

Володимир Василевський. Fb/Володимир Василевський

Також, за словами Володимира Василевського для грантодавців важлива прозорість.

"Стосовно прозорості — це важливо. Я думаю, це мають досліджувати, якщо там є питання в громадських активістів, то хай про це говорять. Наскільки я бачив, був оголошений цей тендер, і я би перевів дискусію трошки в іншу площину. Питання, що зараз ситуація складна взагалі в будівництві і проблема в наявності робочої сили кваліфікованої. І фірми, які підписуються на такі дуже жорсткі терміни виконання, а там буквально 4 місяці, і треба зробити на площі 1200 метрів повністю глибокий і серйозний ремонт з дизайнерськими елементами, і послідовність робіт, в тому числі мокрі роботи, є перегородки, інші речі дуже специфічного характеру, які не можна робити паралельно, наскільки я бачу. Тільки послідовно. Питання в тому, що далеко не кожна фірма готова в цей час, а зараз сезон — літо, всі зайняті фірми, якраз зараз виконувати ці роботи, то вже не питання ціни, питання що ти просто не знайдеш підрядника. Перша ознака, що мої припущення правильні, що якраз оголошений конкурс, де доступна вся Україна і має можливість взяти участь, лише дві фірми прийшло".

Володимир Василевський каже, що думки про непрозорість процесів відкидає.

"На мою думку, це свідчить, що зараз в умовах коли масова мобілізація працівників чоловічої статі, які переважно в будівництві у нас. Не так просто взятися за проєкт і його, так би мовити, не завалити. Тому наявність всього двох учасників, при можливості для кожного прийняти участь, дати дешевшу ціну і так далі, це якраз перша ознака, на мою думку, кризова ситуація зараз в економіці. І якраз такі проєкти дуже потрібні на збереження робочих місць. Бо це одна з цілей проєкту. Тому я відкидаю думку, що це якийсь процес непрозорий, чи процес, який був утаємничений".

Новости Украины