На Чернігівщині хочуть скасувати щомісячні виплати 500 грн для членів родин загиблих військових: що пропонують натомість

За інформацією: Суспільне Чернігів.

Поховання загиблих бійців у Чернігові. Суспільне Чернігів

На Чернігівщині можуть скасувати щомісячні виплати 500 грн для кожного члена родини загиблих військовослужбовців. Таку допомогу виплачували з 2019 року. Замість цього гроші хочуть перенаправити на нові напрямки допомоги таким родинам. Відповідні зміни планують внести до обласної Програми підтримки захисників і захисниць України та членів їхніх сімей.

Новий проєкт програми обговорили 19 грудня в Чернігівській обласній військовій адміністрації з ветеранами, членами родин загиблих військових та представниками громадських організацій.

За словами заступника начальника Чернігівської ОВА Івана Ващенка, такі зміни до програми необхідно внести через обмежений обласний бюджет.

"Увесь вільний ресурс, який був минулого року, ми направили на сили оборони та безпеки. Цьогоріч ситуація тотожна. Плюс у нас 97,4% — це захищені статті: зарплати та комунальні платежі. І 2,6 % бюджету — це те, що ми можемо витрачати на інші потреби. На реалізацію цієї програми цьогоріч передбачено близько 35 мільйонів гривень. На наступний 2025 рік — 37 мільйонів гривень. Враховуючи обмежений ресурс обласного бюджету і можливі збільшення обсягів видатків по цій програмі, ми могли піти двома шляхами: або зменшувати виплату до умовних 200 гривень, що схоже на неповагу, або просто змінити філософію та напрямки. Ми вирішили змінити підходи до реалізації даної програми. З виплати 500 грн в місяць, яка бере на себе левову часту цієї програми — це близько 17 мільйонів гривень, започаткувати нові напрямки розвитку", — пояснив Іван Ващенко.

Іван Ващенко. Суспільне Чернігів

Як йдеться у проєкті, до програми додали п'ять нових напрямків:

  • одноразова грошова допомога у розмірі 10 прожиткових мінімумів для дітей, у яких один з батьків є учасником бойових дій або особою з інвалідністю внаслідок війни. Умова — такі діти мають скласти НМТ з будь-яких двох предметів на більше ніж 180 балів кожен;
  • одноразова грошова допомога на компенсацію повної оплати вартості навчання для учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни. Вони мають бути жителями області та здобувати першу вищу освіту у ВНЗ області власним коштом;
  • одноразова грошова допомога захисникам і захисницям України, а також членам їхніх сімей у розмірі 100 прожиткових мінімумів на придбання обладнання для створення та розвитку власного бізнесу. За умови, якщо вони отримали грант для ветеранів та членів їхніх сімей за державною програмою "єРобота". Однак, допомога може становити не більше 50% від суми гранту;
  • компенсація частини відсоткової ставки за кредитами на придбання житла ветеранам війни (до рівня 3% річних). Умова — житло має бути придбане на території Чернігівської області, а кредит отриманий за державною іпотечною програмою “єОселя”;
  • забезпечення матеріального та морального заохочення ветеранам війни — чемпіонам та призерам міжнародних змагань з ветеранського спорту.

За словами матері загиблого військовослужбовця Андрія Юрченка Ірини Сімонової, через недостатню підтримку ветеранів та їхніх дітей, область ризикує втратити потенційних студентів, бо вони поїдуть навчатися до інших регіонів. Тому вона підтримала зміни до програми.

Ірина Сімонова. Суспільне ЧернігівДіти продовжують ходити до школи, ветеранам потрібна реабілітація, регіону потрібно, щоб вони були працевлаштовані. Люди мають можливість відкривати власний бізнес і відновлюватися самим та створювати умови для своїх сімей. Бо саме в цьому був сенс їхньої участі у цій війні. Тому факт переосмислення цієї програми актуальний і важливий”, — говорить Ірина Сімонова.

За зміни й керівник комунального некомерційного підприємства "Ветеранський простір" Чернігівської міської ради Сергій Довбиш.

Сергій Довбиш. Суспільне Чернігів"На мою думку, це все ж таки в кращу сторону адаптується програма під потреби. І щодо навчання, щодо іпотеки, я вважаю, що це треба робити. Це актуальні запити, які зараз існують в нашому регіоні”, — каже Сергій Довбиш.

Людмила Рай, матір загиблого військовослужбовця Станіслава Рая, запропонувала також включити до програми компенсацію витрат на відновлення пошкоджених і зруйнованих росіянами пам'ятників на могилах захисників України на кладовищі "Яцево".

Людмила Рей. Суспільне Чернігів

За словами Івана Ващенка, цей напрямок можуть розглянути, якщо на це в програмі залишаться гроші.

"Якщо ми будемо бачити, що багато заявок є по іпотеці, то ми скажемо чесно, що є ліміт, бо є цифри, які ми не можемо перевищувати. Якщо ці гроші залишаться, то ми готові розглянути напрямок компенсації за знищені пам'ятники. Але я б додав, не тільки на «Яцево», а й в принципі в області. Бо є воїни, які поховані у Гірську, який постійно обстрілюють, або в Семенівці”, — сказав Ващенко.

Проти змін до програми на цій зустрічі ніхто не висловився.

Як повідомив Суспільному Іван Ващенко, у жовтні цей проєкт також представили на засіданні Чернігівського Офісу Конгресу місцевих та регіональних влад у Ніжині 11 листопада. Аби зміни набрали чинності, проєкт програми має підписати начальник ОВА В’ячеслав Чаус.

Нагадаємо, начальник Чернігівської ОВА В'ячеслав Чаус 13 грудня затвердив бюджет області на 2025 рік. За прогнозами, доходи становитимуть понад 2 мільярди 130 мільйонів гривень. Видатки — понад 2 мільярди 128 мільйонів гривень. На реалізацію місцевих та регіональних програм Чернігівщини у 2025 році з бюджету направлять майже 410,5 мільйонів гривень.

Читати ще

Читати ще

«Перший рік, коли доведеться залучити кошти спецфондів»: Чаус затвердив бюджет Чернігівської області

Новости Украины