За інформацією: Суспільне Чернігів.
Тамара Вовк. Суспільне Чернігів
Тамара Вовк розповідає, що почали запрошувати та пропонувати житло переселенцям із обстрілюваної російською армією Семенівської громади до Савинок.
"Відгукнулось дуже багато людей, але ж ми були, звісно, зацікавлені в тому, щоб це були молоді сім’ї з дітьми. І нам це вдалось зробити, до нас переїхали чотири сім’ї".
Серед них — 30-річна Яна. Вона мама шістьох дітей, з якими переїхала до Савинки.
"Ми жили в Костобоброві, переїхали до Семенівки, з Семенівки – переїхали сюди. Нам допомогли Семенівська і Корюківська міські ради. Директорка школи нам будинок знайшла, все організувала і діти в школу ходили навіть, поки прийшли документи".
Переселенка Яна з Костобоброва. Суспільне Чернігів
Жінка розповіла, що тепер її діти можуть навчатись офлайн. На прикордонні вони такої можливості не мали через постійні обстріли.
Інша переселенка — Катерина. Вона з дітьми переселилась до Савинки також з Семенівської громади. У місцевому ліцеї навчається троє її дітей.
"Хоча нам уже пропонували переїхати до іншого місця, але вони (діти, — ред.) сказали, що їм тут подобається. І вчителі добре ставляться до них, вони не хочуть нікуди звідси їхати".
Переселенка Катерина з Тополівки. Суспільне Чернігів
З лютого у ліцеї стало більше на 10 учнів. Тепер їх 56. Таким чином навчальний заклад врятували від закриття, розповіла директорка. Водночас зберегли робочі місця: у школі працюють 15 вчителів, 90 % з них — випускники цього ліцею.
"У мене працюють усі молоді вчителі, середній вік – 40 років. Якщо школи закриють, такі сім’ї одразу виїжджатимуть".
"Громада зацікавлена у збереженні Савинського ліцею"
Як пояснив голова Корюківської громади Ратан Ахмедов, у їхній громаді є дві школи, які за нормативом підлягають закриттю — Забарівська і Прибинська.
Тепер Савинківський ліцей буде одним із найменших за кількістю учнів у прикордонній Корюківській громаді. Але цей навчальний заклад — один з найбільш віддалених від кордону з Росією. Через це громада нині зацікавлена в його збережені, сказав Ратан Ахмедов.
"Школа має укриття, відповідно, вона може працювати офлайн. Савинки та Сядрине — це у нас такі тилові села, як можливі точки зростання. У звязку з тим, що 20 кілометрів від кордону, у нас невизначеність".
Голова Корюківської громади Ратан Ахмедов. Суспільне Чернігів
За словами начальника обласного управління освіти Юрія Музики, з 1 вересня 2025 року держава не надаватиме освітню субвенцію закладам загальної середньої освіти, у яких навчається менш ніж 45 дітей. А з наступного, 2026-го, тим школам, де менш ніж 60 учнів. Проте громадам фінансувати такі заклади не заборонятимуть.
"У кожній громаді міський голова та депутатський корпус визначаються з пріорітетами і з тим, чи фінансувати навчальний заклад, чи починати процес щодо призупинення або переведення у філію, якщо це можливо. Або, на жаль, закриття закладів освіти".
Начальник Чернігівського обласного управління освіти Юрій Музика. Суспільне Чернігів
Під критерії припинення державного фінансування з 1 вересня підпадає 55 шкіл області. Найбільше таких у Срібнянській громаді — шість, в Ічнянській та Михайло-Коцюбинській – по п'ять. Голова останньої каже, що громада не спроможна фінансувати ці школи.
"У нас прикордонна громада, дороги дуже страшні, розбиті. Такими дорогами возити дітей дуже страшно — укриттів немає на шляху, як дітей возимо. Але ж треба виконувати закон, фінансування бюджет не потягне", — розповіла Ніна Ворох.
Ніна Ворох. ФОТО: Суспільне Чернігів
Заступниця голови Срібнянської громади Ніна Бондаренко від коментаря утрималась, пообіцяла надати його пізніше. "В Ічнянській громаді навчальний процес у п'яти школах, де менш ніж 45 дітей збережеться", – розповіла голова громади Олена Бутурлим. Фінансувати ці заклади самостійно не зможуть, їх зроблять філіями основних шкіл.
"Якщо заклад освіти зможе стати філією опорного закладу, то фінансування на філію збережеться. Це рішення органів місцевого самоврядування щодо пониження статусу закладу освіти й створення на його базі філії іншого закладу. Тобто, це не є юридичною особою, там немає директора, але дітки там вчаться, вчителі там є", — розповів Юрій Музика.
За інформацією Юрія Музики, наразі в області 37 шкіл, де менш ніж 60 учнів. "Савинківська одна з таких, тому пошуки нових учнів, щоб зберегти ліцей через рік, почали вже тепер", — пояснила директорка. Переселенцям з дітьми, за її словами, обіцяють допомогти з житлом та роботою.
Читати ще
Читати ще
Дітей захитує у шкільному автобусі, а перевізник каже про скорочення маршрутів: який стан доріг на Чернігівщині