На якому етапі ремонт водогону у Чернівцях

За інформацією: Суспільне Чернівці.

Ремонт водогону у Чернівцях. Фото: Facebook / Комунальне підприємство «Чернівціводоканал»

У Чернівцях виконали частину робіт першої стадії проєкту з реконструкції водогону. Роботи виконують за кредитні гроші від німецького банку, а матеріали закуповують за гроші гранту.

Про це на річному звіті розповів директор водоканалу Андрій Колесник.

За його словами, у першій стадії передбачена заміна 5,75 кілометра аварійних ділянок водогону. Зараз це реалізують.

"Вже зроблена велика частина по заміні першої стадії реконструкції нашого найбільш болючого водогону від третьої станції підйому до наших резервуарів чистої води", — каже Колесник.

У першій стадії також передбачене встановлення фабрики з виробництва гіпохлорита. За словами Колесника, проєкт з будівництва станції з виробництва гіпохлорита натрію продовжується. Стратегічна мета полягає в тому, аби з часом замінити хлор на гіпохлорит натрію.

Крім цього, вже підписали договір щодо другої стадії та закупили обладнання. Друга стадія передбачає заміну наступних семи кілометрів водогону.

Також, за його словами, зараз майже на етапі підписання наступний тендер на встановлення вузлів врегулювання тиску. Місто планують розподілити на 14-17 великих районів і кожен з них буде можливість перемикати. Вони автоматично наповнюватимуться і працюватимуть, каже Колесник. Це також передбачено другою стадією проєкту.

Міжнародна співпраця «Чернівціводоканалу» щодо ремонту водогону. Чернівціводоканал

Також підписали договір на постачання понад 2 тисяч вузлів комерційного обліку. Це передбачено у проєкті посилення місцевого самоврядування в Україні.

"Ми будемо переходити на комерційний облік, як це вимагає законодавство, з нашими споживачами", — каже Колесник.

Крім цього, з 2025 року планують оголосити тендер на реконструкцію очисних споруд каналізації. Більшу частину робіт фінансуватимуть за грант, ще частину — за кредитні гроші.

Наразі фінансова допомога водоканалу від міжнародних партнерів складає майже 100 мільйонів євро. 60 мільйонів з них — це грант, решта — кредит. Два роки тому було навпаки.

Що відомо про кредит на ремонт водогону

  • Проєкт муніципального водного господарства підтримується Урядом Німеччини та Кредитною установою для відбудови (KfW).
  • 27 січня 2016 року Верховна Рада України ратифікувала Угоду між Кабінетом Міністрів України та урядом Федеративної Республіки Німеччина про фінансове співробітництво «Проєкт муніципального водного господарства міста Чернівці, стадія 1».
  • Перемовини з німецьким урядом тривали з 2015 року, а підписали угоду у 2021 році. Її мали реалізувати з червня 2022 року, казав міський голова Роман Клічук. Через повномасштабне вторгнення в Україну європейські фонди та банки не давали можливості скористатись цими коштами. За словами Клічука, у 2022 році знову провели перемовини, й у грудні 2023 року уклали угоду.
  • У квітні розпочали першу стадію ремонту водогону: планують замінити 5,75 кілометра аварійних мереж. Для цього вже підписали контракт з підрядником з Туреччини на 10,6 мільйона євро. Водночас труби та обладнання для заміни водогону виготовляють на заводі у Туреччині за 6 мільйонів євро. Це гроші за одним із грантів. Про це у коментарі Суспільному казав директор водоканалу Андрій Колесник. За його словами, контракт на рік, але, можливо, роботи продовжать на 2-4 місяці через складність робіт. Після завершення ремонту очікують надійну лінію водогону, яка подаватиме воду з Дністра до резервуарів чистої води.
  • Водночас у межах міжнародної співпраці водоканал має ще 16,4 мільйона євро гранту, за який планують реконструювати очисні споруди.
  • У Чернівцях понад третина водопровідних і каналізаційних мереж – зношені, бо їм понад 100 років. Реконструювати внутрішньоміські мережі планують з 2025 року. Зокрема, йдеться про орієнтовно 9 кілометрів на ділянці від проспекту Незалежності до вулиці Руської.
  • У вересні стало відомо, що Чернівці отримають додаткові майже 20 мільйонів євро гранту на водогін від німецького банку розвитку.

Новости Украины