На столітньому будинку відновили розпис: у Тернополі відбувся майстерклас

За інформацією: Суспільне Тернопіль.

Майстерклас із пошуку розпису. Суспільне Тернопіль

Навчала учасників львівська реставраторка Ірина Гірна.

Ірина Гірна, реставраторка. Суспільне Тернопіль

"В одному з під’їздів розписи збереглися тільки на одній стіні. На стелі розписів немає, на жаль, адже вони могли бути тут дивовижні. Також немає розписів на протилежній стіні. Будинок був пошкоджений, але цінність розписів у тому, що вони збережені", — каже реставраторка.

Стінописи належать до так званого сецесіонстилюСеце́сія, сецесіонстиль (нім. sezession від лат. secessio — розрив, відділення, відхід) — стильовий напрям в архітектурі Центральної Європи початку 20 ст., одне з регіональних відгалужень загальноєвропейського стилю модерн.Сецесіонстиль сформувався наприкінці 19 ст. у Відні на противагу академізму в образотворчому мистецтві й історизму та еклектиці в архітектурі. Назва походить від заснованого 1897 року групою віденських художників та архітекторів незалежного "Об’єднання художників Австрії", названого "Сецесіон", і їхньої однойменної виставкової споруди..

Фрагмент розпису в сецесіонстилі. Суспільне Тернопіль

"Будинок сам сецесійний, початку 20 століття, розписи також сецесійні. Характерними для сецесії є орнаменти рослинного характеру. Тут є квіти, листки, видовжені лінії. Стан збереження непоганий, вартує їх відкрити, відреставрувати й експонувати", — говорить Ірина Гірна.

Віднайдені розписи. Суспільне Тернопіль

Розписи приховані під шарами фарби та побілки. Під час майстеркласу навчають, як правильно відновлювати стінописи. Долучилися до нього шестеро учасників. Серед них — Дарина Нагорна. Дівчина приїхала з Дніпра.

Дарина Нагорна, учасниця майстеркласу. Суспільне Тернопіль

"Дуже цікаво розкривати історію з такого боку. Цікавлюсь також мистецтвом, тому поєднала історію з мистецтвом. Бачимо вже зроблені шматки. Думаю, в нас також може знайтися малюнок", — сказала Дарина.

Навчитися знаходити настінні розписи прийшов скульптур Любомир Заремба.

Любомир Заремба, учасник майстеркласу. Суспільне Тернопіль

"Це релакс. Просто здираєте шар за шаром. Це легко. Збив один шар, переходжу до іншого, і так кожне покриття. Це справді заспокоює. Тернопіль не найкраще зберігся, в нас мало пам’яток архітектури. Потрібно опікуватися тим, що є", — зазначив Любомир.

Учасники знімають шари фарби. Суспільне Тернопіль

Ініціювала відновлення розписів громадська організація "Брами Тернополя". Її керівниця Вікторія Найчук каже, ідея віднайти стінописи на історичних будівлях прийшла після реставрації столітньої кованої брами на вулиці Сагайдачного.

Вікторія Найчук, керівниця громадської організації «Брами Тернополя». Суспільне Тернопіль

"Ми достовірно визначили, що в цій кам’яниці є розписи. Хочемо виростити кадри в Тернополі, щоб вони могли допомагати їх виявляти. Насправді в нашого міста великий потенціал. Багато фотографій свідчать про те, що розписи є, ці будинки досі існують, тому маємо всі шанси знайти набагато більше", — розповіла Вікторія Найчук.

Далі віднайдені розписи консервуватимуть.

Новости Украины