На Тернопільщині провели «Перший форум старост»

За інформацією: Суспільне Тернопіль.

Олександр Корнієнко. Суспільне Тернопіль

"Це можливість дізнатися, про що думають люди на місцях, як вони все сприймають. Нам ставили важливі питання про дороги, мережу послуг, економіку, можливість мобілізації тих чи інших категорій на місцях, звичайно, про майбутнє – як будуть відбуватись місцеві вибори, коли це буде".

На форумі були три панельні дискусії. На них обговорювали виклики та проблеми, з якими стикаються старости, а також напрацьовували методи їх рішення. Марія Марко очолює Полупанівський старостинський округ. Каже, одне з питань, яке її цікавить – освітня реформа.

Марія Марко. Суспільне Тернопіль

"Якщо закривають школу в селі, це означає, що село практично перестає існувати. Є багато питань: з благоустрою — ми б хотіли асфальтувати всі наші вулиці. Ми багато хотіли б зробити, створити, але зараз війна. Однак єдине питання — щоб у нас залишилась наша школа. Вона в нас не початкова — діти закінчують дев'ять класів. Питання щодо садочка не стоїть — є наповненість, а щодо школи ми наразі вміщаємося в тих 65 дітей, далі побачимо", — розповіла староста Полупанівського старостинського округу.

Заступник міністра освіти і науки Андрій Сташків пояснив, що рішення про реорганізацію школи приймає громада, а не міністерство:

Андрій Сташків. Суспільне Тернопіль

"Насправді найбільша проблема є в тих населених пунктах, де дітей немає, або їхня кількість постійно зменшується. В таких випадках ми все одно говоримо, що школи повинні залишатись, при цьому їх треба реорганізувати або оптимізувати.

Засновниками закладів освіти є не міністерство освіти, не обласна військова адміністрація, а громади, і саме вони мають ухвалювати рішення, як ці школи мають надалі функціонувати. І якщо громада готова інвестувати власні гроші в школу, будувати там лабораторії, робити нормальні умови для навчання і при цьому утримувати вчителів для такої невеликої кількості дітей — рішення за ними. Міністерство в жодному випадку не зобов’язує закривати школи".

На форум приїхав і староста села Яблунів Копичинецької громади Андрій Балабух. Одне з питань, яке його цікавлять, — про призначення старости. Нагадаємо, що Верховна Рада дозволила призначати під час війни старосту без громадського обговорення.

Андрій Балабух. Суспільне Тернопіль

"Наша громада в Тернопільській області, мабуть, єдина, де були громадські слухання, коли вибирали старост. У залі сиділи люди і голосували за тих, кого вони хотіли бачити [на цій посаді]. А те, що вони кажуть – призначити, то люди, можливо, не хочуть призначеного старости, а хочуть того, якого хочуть бачити вони. Тоді з’являється відповідальність перед людьми, які старосту вибрали", — пояснює свою думку Андрій Балабух.

Ще одне питання, з яким приїхав на форум строста Яблунівського округу, — ремонт місцевих доріг. За словами начальника Тернопільської обласної військової адміністрації В’ячеслава Негоди, у 2023 році уряд виділив на їхній ремонт понад 900 мільйонів гривень, у 2024 – понад 600 мільйонів, а цього року грошей не виділяв. Староста Андрій Балабух каже, через це не вдалося зремонтувати одну з доріг, яка проходить через Яблунів:

"Є в нас така дорога, її мали ремонтувати. Вже фірма виграла тендер, але почалася війна і все. А ті дороги, які в нас критичні, — ми маємо багато підприємців і з ними співпрацюємо, все в нас виходить добре".

Форуми старост в Україні почали проводити з осені минулого року. Вони вже відбулись у Житомирській, Волинській, Рівненській та Миколаївській областях, розповів нардеп, голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою та місцевого самоврядування Віталій Безгін. Він розказав, що найчастіше старости звертаються до представників Верховної Ради, зокрема, щодо питань сфери безпеки й оборони.

Віталій Безгін. Суспільне Тернопіль

"Це стосується питання мобілізації, бо на старосту об’єктивно покладена функція рознесення повісток у віддалених селах. Звісно, це велетенський виклик, тому що їм дуже часто доводиться приносити і похоронки, це їх турбує. Так само є питання бронювання, і насправді з цим точно треба щось вирішувати, бо людина, яка носить повістки, має бути бодай захищеною. Бо якщо її мобілізують – не буде кому безпосередньо ці повістки далі розносити.

Це такий перший блок. Що стосується інших речей, то це щодо участі в ухваленні рішень громад, приділенні уваги депутатами до віддалених населених пунктів, де працюють здебільшого лише старости. Ну і, звісно, питання освіти, освітньої мережі", — розповів Віталій Безгін.

На форум приїхали представники шведсько-української програми Polaris, які підтримують багаторівневе врядування в Україні. За словами керівниці команди програми Polaris Сусанни Делланс, вони зосереджені на підвищенні спроможності громад і навчанні їхніх представників. Допомагають у п'яти напрямках: освітній реформі старшої школи, фінансовій децентралізації, розвитку ЦНАПів, пошуку міжнародних партнерів, а також відновленні прифронтових громад. Сусанна Делланс каже, зараз працюють з чотирма громадами Тернопільщини, які подались на програму через відкритий конкурс:

Сусанна Делланс. Суспільне Тернопіль

"Громади можуть подаватись до нас через відкритий конкурс. Після того, як ми оберемо громаду-партнера, підписуємо меморандум і далі всіляко підтримуємо її. На цей час у нашій програмі є понад 50 партнерських громад і ще тривають відкриті конкурси. Наразі, наприклад, ми відкриваємо конкурс щодо підтримки організації надання послуг ветеранам і ще буде один — щодо освіти на місцевому рівні".

Загалом на Тернопільщині працюють 435 старост, повідомили в обласній військовій адміністрації.

Новости Украины