За інформацією: Суспільне Тернопіль.
Наталія Бойко. Суспільне Тернопіль
"Ми представили маленьку частину робіт Володимира Савчака, які зберігаються в музеї. Цю виставку ми розділили на декілька експозиційних вузлів. Перший називається "Зелений континент", оскільки Володимир Савчак більшість свого життя прожив в Австралії, тому ми забарвили стіни в зелений колір і показали пейзажі Австралії. Те, що бачив Володимир Савчак, чим він надихався", — каже Наталія Бойко.
Зелена зала, де представлені пейзажі Австралії. Суспільне Тернопіль
Зелена зала, де представлені пейзажі Австралії. Суспільне Тернопіль
Володимир Савчак був одним із перших українців, який став членом асоціації митців Австралії, розповідає Наталія Бойко. На виставці представили й особисті речі чоловіка, наприклад, його палітра.
Палітра Володимира Савчака. Суспільне Тернопіль
В експозиції є автопортрет художника.
Автопортрет художника. Суспільне Тернопіль
"Є на виставці сертифікати та нагороди з виставок. Є документ, який засвідчує, що він внесений до 10 видання Міжнародного біографічного центру в Кембриджі. Представлена валіза, в якій Володимир Савчак віз з Австралії для краєзнавчого музею свої речі та роботи з бірочкою "Володимир Савчак, Катумба". Він написав в одному зі своїх щоденників: "Одно з важливих діл мого життя я за Божою волею виконав і мої картини є в краєзнавчій галері моєго рідного міста Бережани", — розповіла Наталія Бойко.
Особисті речі Володимира Савчака. Суспільне Тернопіль
Валіза з біркою. Суспільне Тернопіль
Також серед експонатів — життєпис Володимира Савчака, писаний його рукою.
Частина рукопису, у якому художник розповів про своє життя. Суспільне Тернопіль
Серед експонатів також є пластунський однострій, адже з дитячих років Володимир Савчак був у Пласті.
Особисті речі митця, серед яких пластунський однострій. Суспільне Тернопіль
Малював художник і мініатюри.
"На виставці є і пейзажі Австралії, квіти, те, що художник найбільше любив, в тому числі тематика Пласту".
Заступник директорки краєзнавчого музею Микола Проців каже, Володимир Савчак у 1940 роках навчав його батька малюванню і приходив до сім’ї в гості. На одній з картин художника – бережанська дерев’яна церква святого Миколая.
Картина, на якій бережанська дерев’яна церква святого Миколая. Суспільне Тернопіль
"Є такі оповідки, що багато українців, які були за кордоном — у Бразилії, Америці, Аргентині — просили: "Пане Влодку, намалюйте нам щось про Бережани". Улюблена тема його була — це Адамівська стара дерев’яна церковиця 1691 року. Він жив поруч із нею пліч-о-пліч. Ми довго шукали цю картину й одного разу на виставці, присвяченій 100-річчю Шевченка, жителька цієї вулиці приносить картину на виставку. Де взяла? Картина була прибита в гаражі двома цвяхами. А тоді цікава історія. Ця родина була виселена до Сибіру і цю картину возила із собою до Сибіру. Картина пережила 30 років Сибіру, радянських таборів, потім приїхала сюди, передавалася з хати в хату і вона вижила", – каже Микола Проців.
Микола Проців. Суспільне Тернопіль
Під час відкриття виставки спогадами про художника поділилася заслужена працівниця культури Надія Голод.
"Він коли приїхав вперше в Україну після еміграції, то плакав. Бо як і всі люди, які довго живуть за межами рідної держави, прославляючи її, постійно говорячи про неї, він не міг не плакати. Якщо подивитися на його фотографії, зроблені за життя, в нього були завжди відкриті руки. Він був відкритим до світу, відкритим до нас. Він вбирав енергію від нас, але віддавав набагато більше. Зараз дуже мало людей, які можуть притулитися до тебе, потримати за руку і дивитися в очі. Отаким був Володимир Савчак".
Надія Голод. Суспільне Тернопіль
На виставку прийшла художниця Міра Копча.
"Роботи вражають, особливо кількість. Дуже приємно, що всі зібралися в цьому бережанському осередку, тому що я розумію, наскільки складно зібрати таку кількість робіт. Художник доволі відомий за кордоном, тому дуже приємно бачити тут його роботи, такі яскраві кольори і тьмяні водночас. Я помітила, наскільки його надихала природа і це зчитується навіть на абстрактних речах, коли він змальовував архітектуру та якісь буденні речі".
Побачити картини Володимира Савчака прийшла Ганна Семеняк.
"Знаєте, є люди освічені, а є люди, освічені життям. От до других належить Савчак. Щоразу, коли він приїжджав, я приходила на зустрічі з ним. У нього були простота, скромність і мудрі поради, які він давав старшим і молодшим".
Ганна Семеняк. Суспільне Тернопіль
Ганна каже, найбільше подобаються пейзажі, які малював Володимир Савчак.
"Природу і все, що він малює, мені подобається. В нього є свій стиль, своє бачення, можливо ті гори, які він бачив, для нас здаються дивними, але все ж це мені подобається".
Картина Володимира Савчака. Суспільне Тернопіль
В Україну Володимир Савчак почав приїжджати після здобуття незалежності. У 1993 році йому присвоїли звання "Почесного громадянина Бережан".
Картина Володимира Савчака. Суспільне Тернопіль
Помер художник у 2007 році. Поховали його у Львові. Виставка картин у Бережанському краєзнавчому музеї діятиме впродовж року, повідомила Наталія Бойко.
Відвідувачі виставки. Суспільне Тернопіль