На Тернопільщині встановлять ще два вітрогенератори

За інформацією: Суспільне Тернопіль.

Степан Шиліга. Суспільне Тернопіль

Степан Шиліга поінформував, що встановити вітрогенератори мали ще на початку цієї осені, але через затримку із постачанням обладнання процес затягнувся.

"Щоб він запрацював, то ще потрібно добрий місяць для того, щоб розкинути електрику по самому вітрякові, перевірити підключення його, чи електричні мережі є. У нас ще зовнішнє підключення є. Ще потрібно під'єднати комунікації електричні, кабелі, трансформаторні підстанції і кабельні лінії до високовольтних розщеплювачів. Трансформатори ми ще не отримали. Замовили їх, обіцяють нам їх під кінець року".

Степан Шиліга. Суспільне Тернопіль

Вітрогенератори та обладнання для них привезли з-за кордону. Воно вже було в експлуатації, тому вартує значно менше, ніж нове. Степан Шиліга розповів, що вартість цього проєкту понад мільйон євро.

Вітрогенератори

Будівництво

Вітрогенератори на Тернопільщині

Працівникивстановлюють ще два вітрогенератори

Турбіна

Лопасті

Встановлення вітрогенераторів

Встановлення вітрогенераторів на Тернопільщині

Будівництво вітрогенераторів

Голова Зборівської територіальної громади Руслан Максимів повідомив, що на території Зборівської громади діють чотири вітрогенератори.

"Ті, які стоять в місті Зборові, орієнтовно 650 кіловатів. Ці, які зараз монтують, то орієнтовно один вітряк потужністю 2 мегавати. Ця електроенергія йде в загальну мережу, але чим більше буде на території громади вітряків, сонячних станцій, тим менше буде відключень в тому чи іншому населеному пункті. Є економічний ефект для громади. Орієнтовно станом на сьогодні, ми бачимо по бюджету, що за 9 місяців приблизно надійшов 1 мільйон коштів".

Руслан Максимів. Суспільне Тернопіль

Перший заступник начальника Тернопільської ОВА Степан Куйбіда розповів, що на Тернопільщини є дві вітрових електростанції потужністю понад 5 мегаватів. Від початку року вони виробили майже 5 мільйонів кіловат-годин електроенергії.

"Це ті проєкти, які вже запущені, функціонують. Вони повністю інтегровані в систему, яка працює. Ми також зараз говоримо про те, що в нас є близько п’яти проєктів, які є в стадії розробки і реалізації. Це є різні етапи. Ми ведемо перемовини майже з десятьма різними інвесторами стосовно можливості встановлення нових генеруючих вітрових потужностей, але анонсувати тут якусь конкретику поки ми не можемо".

Степан Куйбіда. Суспільне Тернопіль

До кінця цього року планують ввести в експлуатацію ще 5 вітрових електростанцій.

Щоб дізнатися, яка частка електроенергії, виробленої об’єктами вітроенергетики області, та як використовуються ці потужності, кореспонденти Суспільного звернулися до "Обленерго". Там відповіли, що з міркувань безпеки надати таку інформацію не можуть.

За інформацією "Укренерго", для розвитку національної енергетичної системи Україні потрібно в найближчі 10 років побудувати 10 гігават нової енергетичної потужності, з яких 5 гігават припадатиме на вітрову енергетику та ще 3 — на сонячну енергетику.

Ситуацію у вітроенергетиці України прокоментував голова правління "Української вітроенергетичної асоціації" Андрій Конеченков. Він розповів, що заважає розвитку альтернативних джерел відновлювальної енергії. За його словами, цей рік для вітроенергетичної галузі виявився провальним.

"На даний час загальна встановлена потужність української вітроенергетики складає 1900 мегаватів, але 70%, на жаль, сьогодні знаходиться на тимчасово окупованій території. Приблизно 600 мегаватів сьогодні генерують електроенергію Миколаївська, Одеська, Львівська і Закарпатська області. У 2023 році було введено в експлуатацію 238 мегаватів. І це дві вітростанції, які були добудовані. Обладнання було завезено ще до початку війни. Це Телегульська — 114 мегаватів і друга черга Дністровської вітростанції плюс 60 мегаватів, загальна потужність 100 мегаватів. Одна вітростанція була побудована у Львівській області, обладнання завозилося у 2023 році під час війни".

Андрій Конеченков. Суспільне Тернопіль

Андрій Конеченков говорить, що це був високий показник того, що незважаючи на війну, вітроенергетика продовжувала розвиватися і вітростанції будувалися.

"Вітроенергетика довела, що це найстійкіша технологія. Протягом цієї війни, ми знаємо про 11 турбін, які були пошкоджені. Три з них повністю зруйновані. Попадали дрони безпосередньо в лопаті. На жаль, відновити їх неможливо. Решту вже деякі відновили. Хоча половина з них знаходиться на тимчасово окупованій території, але я говорю про відновлення саме вітротурбін, які знаходяться на контрольованій території України".

За словами Андрія Конеченкова, у 2019 році був прийнятий перший закон, який дозволяв проводити аукціони.

"2024 рік я вважаю досить провальним. Ми майже п'ять років очікували, коли розпочнуться аукціони. Аукціони це такий механізм підтримки відновних джерел енергії. Якщо переможець дає найнижчу ціну на продаж електроенергії, то йому держава гарантує за цим тарифом виплату за доставлену електроенергію в мережу. І, на жаль, було виставлено всього 88 мегаватів. Дуже маленька потужність — 25% міг отримати переможець. Враховуючи, що один був заявник на участь. Аукціони не відбулися. Хоча в цьому році у нас був прийнятий національний план розвитку відновлювальної електроенергії, в рамках кліматичної стратегії, який передбачає 4 тисячі мегаватів добудувати до 2030 року. Якщо взяти ці 4 тисячі мегаватів, розділити на 5, то виходить, що 800 мегаватів щорічно ми маємо вводити в експлуатацію, щоб виконати саме ці державні зобов’язання стратегії, яку було прийнято урядом".

Таким чином, розповів Андрій Конеченков, потрібно змінити схему аукціонів:

"Якщо в нас не буде змінено схему аукціонів, якщо на рік держава не буде нам пропонувати 800 мегаватів, то ми не виконаємо ні стратегію, ні національний план. В цьому році у нас дуже маленька потужність додана. Це дві вітротурбіни Сколівської вітростанції, яка була збудована ще у 2023 році, але тільки в лютому дві останніх турбіни було приєднано до мережі. Ще дві турбіни, які зараз почали генерацію електроенергії — це Закарпатська область, Островський вітропарк", — говорить Андрій Конеченков.

Андрій Конеченков. Суспільне Тернопіль

За його словами, мають прийняти законопроєкт 11/392, який має врегулювати питання приєднання до електромереж, щоб вирішити проблему з так званими "сплячими" технічними умовами.

"Що значить "сплячі" технічні умови? Компанії, які отримали документи для того, щоб приєднатися до мережі, забронювали цю потужність, нічого не побудували, довго тримали ці документи, але, коли приходить інша компанія, в оператора енергомережі "Укренерго" відповідає, що ми не можемо вам дати можливість приєднатись до мережі, бо ми вже цей дозвіл дали в цьому місці іншій компанії. Тому цей законопроєкт, якщо його приймуть, він врегулює питання".

Також голова правління "Української вітроенергетичної асоціації" Андрій Конеченков розповів, що потрібно зробити компанії, яка хоче побудувати вітроелектростанцію.

"Представники мають прийти в "Обленерго", чи в "Укренерго", підписати угоду і попередньо заплатити. Там мова йде попередньо про 10 тисяч за мегават. Заплатити за договір на приєднання і отримати технічні умови. Якщо протягом шести місяців не змогли нічого зробити для розвитку проєкту, то ви розумієте, що не зможете побудувати. "Укренерго" поверне ці гроші".

Також за словами Андрія Конченкова, за 2022 рік ще не закрите питання по боргах, які не виплатили за "зелену" електроенергію.

"Мова йде про 35-38 мільярдів гривень. Ми зараз очікуємо прийняття тарифу на передачу. Буде збільшений тариф на передачу для "Укренерго", який дозволить зупинити нарощування боргів на 2025-2026. Головне, щоб прийняли саме той тариф, який зупинить нарощування боргів за виробництво "зеленої" електроенергії. Ми очікуємо, що у 2025-2026 роки буде все ж таки покращено законодавство".

Новости Украины