За інформацією: Суспільне Тернопіль.
Лампадки на надмогильному камені. Суспільне Тернопіль
Підготовку до цього процесу представники Польщі та України обговорили сьогодні, 23 квітня, під час зустрічі в Тернопільській обласній військовій адміністрації.
Дерев’яні хрести на цвинтарі в Пужниках. Суспільне Тернопіль
"Роботи з ексгумації в Пужниках допоможуть обом країнам, дружнім, сусіднім країнам відновлювати історичну пам'ять, історичну справедливість і вшановувати полеглих під час Другої світової війни", — сказав заступник міністра.
Андрій Наджос, заступник міністра культури та стратегічних комунікацій України. Суспільне Тернопіль
За словами Андрія Наджоса, про перебіг ексгумації в Пужниках інформуватиме спеціальний ситуативний штаб:
"Ми будемо комунікувати щодо результатів робіт і про самі роботи виключно на рівні міністрів культури двох країн, оскільки у нас встановилися дружні відносини між міністром культури та стратегічних комунікацій паном Тачицьким і міністром культури Польщі пані Врублевською.
Ми не хочемо створювати зайву політизацію навколо самого процесу робіт. Нам будуть цікаві результати, важливі і для України, і для Польщі".
Цвинтар у Пужниках. Суспільне Тернопіль
Територія, на якій розташоване село Пужники, тепер належить до Коропецької громади. Нині від нього нічого не залишилося. Радянська влада ліквідувала цей населений пункт у 1949 році, розповів історик Володимир Бірчак. Збереглися лише кілька пам’ятних знаків та сільський цвинтар, де є приблизно два десятки могил.
Територію обстежують на наявність вибухонебезпечних предметів. Суспільне Тернопіль
Наразі тут триває підготовка до ексгумації. Територію, де проводитимуть розкопки, обстежують фахівці аварійно-рятувального загону групи піротехнічних робіт у Тернопільській області.
Петро Макар, начальник відділення піротехнічних робіт у Тернопільській області. Суспільне Тернопіль
"Ми обстежували ділянку площею сто метрів квадратних. За результатами обстеження виявили декілька частин вибухонебезпечних предметів. Цілих вибухонебезпечних предметів не було. Ці роботи проводили п'ятеро спеціалістів за допомогою приладів пошуку на глибині 60 сантиметрів", — повідомив начальник відділення піротехнічних робіт у Тернопільській області Петро Макар.
На кладовищі в Пужниках. Суспільне Тернопіль
За словами Андрія Наджоса, серед переліку об’єктів для ексгумації, які напрацювала українсько-польська міжвідомча група, Пужники вибрали тому, що вони відповідали низці вимог:
"Був здійснений обмін місцями, які цікаві для України, де ми на території Польщі будемо проводити експедиції, пошукову роботу. І, відповідно, поляки прокомунікували ті місця, які цікаві їм на території України. Пужники були зазначені в цьому списку, як одне з місць.
Це місце за документами відповідало вимогам. Тобто, тут провели пошукові роботи, надали звіти. Для нас створили правову підставу ухвалити рішення й розпочати діалог на практичному рівні саме з цього села".
Металевий хрест. Суспільне Тернопіль
За попередніми домовленостями, після ексгумації тіла загиблих перепоховають на місцевому цвинтарі, сказав Андрій Наджос:
"Один з варіантів, які ми обговорюємо з польською стороною, — це провести ексгумацію і зробити перепоховання на кладовищі. Я так розумію, що тут багато польських громадян поховано. Хтось з місцевих називає це польським кладовищем. Тому буде логічно перепоховати їх на цьому місці".
Нагадаємо, Україна та Польща обмінялися списками місць для пошуку та ексгумації останків взаємних історичних конфліктів.
Як зараз виглядає територія, де колись було село Пужники, дивіться у сюжеті Суспільного.